Prezidentka podpísala zákon, ktorý označuje komunistický režim za odsúdeniahodný

Komunistický režim sa bude po novom označovať ako odsúdeniahodný, zločinný a nelegitímny, ktorý porušoval ľudské práva a slobody.
Osádzanie pamätníkov oslavujúcich komunistický, nacistický či fašistický režim a pomenovávanie ulíc po predstaviteľoch týchto režimov bude zakázané. Vyplýva to z novely zákona o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému, ktorú v stredu podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová.
Nová legislatíva hovorí, že Komunistická strana Československa, ako aj Komunistická strana Slovenska boli zločinnou a zavrhnutiahodnou organizáciou, ktorých činnosť smerovala k potláčaniu ľudských práv a demokratického systému.
Novela zakazuje umiestňovať na pamätníkoch, pomníkoch a pamätných tabuliach texty, vyobrazenia a symboly oslavujúce, propagujúce alebo obhajujúce režim založený na komunistickej ideológii alebo jeho predstaviteľov. Takisto sa to zakazuje pri predstaviteľoch režimu Slovenskej republiky z rokov 1939 až 1945 alebo iného režimu založeného na fašistickej alebo nacistickej ideológii.
Za predstaviteľov sa považujú členovia orgánov Komunistickej strany Československa a Komunistickej strany Slovenska na okresnej a vyššej úrovni, príslušníci bezpečnostných zložiek štátu a osoby podieľajúce sa na komunistických zločinoch v období od 25. februára 1948 do 30. novembra 1989. Má ísť tiež o osoby, ktoré boli členmi orgánov Hlinkovej slovenskej ľudovej strany na župnej a vyššej úrovni, príslušníkov bezpečnostných zložiek štátu a osoby podieľajúce sa na nacistických zločinoch v období od 14. marca 1939 do 9. mája 1945.
Zakazuje sa aj pomenovávanie ulíc a verejných priestranstiev po predstaviteľoch týchto režimov. Zákazy sa nevzťahujú na predstaviteľov režimu, ktorí sa zapojili do odporu proti danému režimu alebo do protifašistického odboja.
V prípade pochybností o tom, či sa osoba považuje za predstaviteľa režimu, na ktorého sa vzťahuje zákaz, sa obráti príslušný orgán na Ústav pamäti národa (ÚPN), ktorý je povinný zaslať vyjadrenie v lehote do 90 dní. Posúdi v ňom aj možný odpor posudzovanej osoby voči danému režimu.
Porušovanie zákazov sa bude chápať ako priestupok proti verejnému poriadku a bude sa pokutovať. Legislatíva bude účinná od 1. decembra 2020.

Pachingerovi, odsúdenému v kauze nebankoviek, nepovolili obnovu konania
Špecializovaný trestný súd, pracovisko Banská Bystrica zamietol vo štvrtok návrh Patrika Pachingera, odsúdeného v kauze tunelovania nebankových spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest, a nepovolil obnovu konania.

V kauze Fatima vypovedal obžalovaný Róbert Krajmer, akúkoľvek vinu popiera
Na Okresnom súde v Žiline vo štvrtok pokračovala kauza súvisiaca s trenčianskym barom Fatima.

Proces v kauze poľovníckej chaty v Čifároch sa pre sťažnosť obžalovaného nezačal
O sťažnosti bude rozhodovať Krajský súd v Nitre ako súd nadriadený.

Počas tohtoročného Dňa narcisov sa vyzbieralo viac ako 1,34 mil. eur
Počas 29. ročníka celoslovenskej zbierky Deň narcisov sa vyzbieralo viac ako 1,34 milióna eur.

ŠRSŠ kritizuje zrušenie zverejňovania maturitných zadaní, MŠVVaM zmenu obhajuje
Študentská rada stredných škôl kritizovala zrušenie povinnosti škôl zverejňovať konkretizované maturitné zadania týždeň pred maturitnými skúškami.