• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 25.5.2025Meniny má Urban
22°Bratislava

KOZ sa kvôli Krajniakovi obrátila na Generálnu prokuratúru

  • 13:17 20.10.2020
  • Bratislava
KOZ sa kvôli Krajniakovi obrátila na Generálnu prokuratúru

Konfederácia odborových zväzov tiež vyzvala poslancov, aby neschválili novelu zákona o minimálnej mzde a vládny návrh zákona o 13. dôchodku.

Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR v utorok na Generálnej prokuratúre SR odovzdala podnet na preskúmanie postupu a konania ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka (Sme rodina). Konfederácia takisto listom vyzvala poslancov Národnej rady (NR) SR, aby neschválili novelu zákona o minimálnej mzde a vládny návrh zákona o 13. dôchodku. Informoval o tom prezident KOZ Marián Magdoško. Tieto zákony podľa odborárov výrazne znižujú mzdové a sociálne štandardy pracujúcich a oslabujú práva zamestnancov.

Podľa nášho názoru minister flagrantne a naďalej porušuje zákony tejto krajiny,“ uviedol Magdoško s tým, že všetci sa na to iba prizerajú a v tejto veci nekoná ani premiér, ktorý na ich list neodpovedal.

Podľa odborárov minister Krajniak porušil zákony niekoľkokrát. Prvýkrát sa to malo stať na „inkriminovanej tripartite“, keď mal Krajniak osobitne rokovať so zamestnávateľmi o minimálnej mzde.

Zákon Krajniak podľa odborárov porušil aj pri novele Zákonníka práce, konkrétne pri zmene minimálnych mzdových nárokov a zmene príplatkov za víkend či nočné. „Bez pripomienkového konania porušil zákon o tvorbe právnych predpisov, ktorý na Slovensku platí,“ dodal Magdoško. Ako spresnil, problém vidia odborári v tom, že podľa platného zákona o minimálnej mzde sa má minimálna mzda v prípade, že sa na nej sociálni partneri nedohodnú ani po 15. júli, vypočítať podľa automatu.

Čerešničkou na torte podľa neho bolo to, že Krajniak odborárov vynechal z diskusií o štátnom rozpočte. „Zákon o trojstranných rokovaniach jednoznačne hovorí, že tripartita dohaduje stanoviská v oblasti štátneho rozpočtu,“ dodal Magdoško s tým, že sa rovnaká situácia v histórii ešte nikdy neudiala. Odborári nie sú spokojní ani s 13. dôchodkami, ktoré vlastne nie sú dôchodkami, ale iba štátnymi dávkami. Považujú ich za nespravodlivé a nesolidárne.

Ako uzavreli odborári, v protestoch plánujú pokračovať. „Zajtra by sme mali mať zasadnutie predstavenstva a budeme o ďalších našich protestných aktivitách informovať,“ uzavrel Magdoško.

Ako uviedol minister Krajniak v reakcii na podanie sťažnosti na Generálnu prokuratúru SR na jeho osobu zo strany odborárov, on sa komunikácii s odborármi nebráni a na pôde jeho ministerstva sú vítaní. „Tak ako som v minulosti pozýval zástupcov zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov aj predstaviteľov KOZ na rokovanie týkajúce sa nových zákonov a legislatívnych iniciatív, ktoré sú v parlamente, aj v pondelok (19. 10.) som pozval predstaviteľov KOZ na rokovanie predsedníctva tripartity, ktoré sa má uskutočniť tento týždeň,“ avizoval Krajniak.

Pripomenul, že rokovania sa uskutočňujú aj priebežne. „Napríklad v utorok máme pripomienkové konanie k Zákonníku práce, na ktoré, samozrejme, sú pozvaní, a toto pripomienkové konanie bude prebiehať aj s predstaviteľmi KOZ,“ uzavrel Krajniak s tým, že odborári môžu na pôdu ministerstva prísť s akoukoľvek témou, o ktorej chcú rokovať.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Grendel: Vláda ide urobiť všetko preto, aby sa daň z nehnuteľností zvýšila

Grendel: Vláda ide urobiť všetko preto, aby sa daň z nehnuteľností zvýšila

DNES - 14:00Ekonomické

Vláda SR ide podľa opozičného poslanca Gábora Grendela urobiť všetko preto, aby sa zvýšila daň z nehnuteľností.

Trump šokoval trhy, oznámil nečakané partnerstvo

Trump šokoval trhy, oznámil nečakané partnerstvo

DNES - 13:52Ekonomické

Americký prezident Donald Trump šokoval trhy, keď v piatok oznámil partnerstvo medzi americkým oceliarskym koncernom U.S. Steel a japonskou spoločnosťou Nippon Steel.

Budú po schválení rozpočtu voľby? Takéto plány má koalícia, tvrdí Drucker

Budú po schválení rozpočtu voľby? Takéto plány má koalícia, tvrdí Drucker

DNES - 13:32Ekonomické

Tomáš Drucker reagoval na vyhlásenia predstaviteľov opozičného hnutia Slovensko.

Nemecký minister financií vyzýva na seriózne rokovania s USA o clách

Nemecký minister financií vyzýva na seriózne rokovania s USA o clách

DNES - 13:20Ekonomické

Nemecký minister financií Lars Klingbeil vyzval v nedeľu na „seriózne rokovania“ so Spojenými štátmi po tom, čo americký prezident Donald Trump pohrozil zavedením ciel vo výške 50 % na dovoz z Európskej únie.

Zvýšeniu cien z dôvodu transakčnej dane rozumie až 80 % Slovákov

Zvýšeniu cien z dôvodu transakčnej dane rozumie až 80 % Slovákov

DNES - 11:52Ekonomické

Zvýšeniu cien z dôvodu transakčnej dane rozumie 80 % Slovákov. Pre dve tretiny ľudí by to bolo síce nepríjemné, ale do istej miery pochopiteľné.