• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 17.5.2025Meniny má Gizela
Bratislava

Úzky kontakt s pozitívnym na ochorenie COVID-19 treba nahlásiť

  • 9:12 12.10.2020
  • Bratislava
Úzky kontakt s pozitívnym na ochorenie COVID-19 treba nahlásiť

Rizikovým, „úzkym“ kontaktom je nielen priamy fyzický kontakt, ale aj osobný kontakt na vzdialenosť do dvoch metrov na čas dlhší ako 15 minút a nechránený priamy kontakt v uzavretom prostredí, takisto dlhší čas ako 15 minút.

Ak je človek presvedčený o rizikovosti svojho kontaktu s osobou pozitívne testovanou na nový koronavírus a zistí, že pri epidemiologickom šetrení nebol ako úzky kontakt uvedený, mal by zostať v izolácii a svoju vedomosť oznámiť zdravotníkom. Tí rozhodnú, či je jeho podozrenie opodstatnené a či sa podrobí testovaniu. Vyplýva to z informácií, ktoré TASR poskytol Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ).

Ak ste úzky kontakt pozitívne testovaného a daný pozitívny človek vás tak neuviedol, kontaktujte svojho lekára a ten preverí, nakoľko rizikový bol váš kontakt a či existuje dôvodné podozrenie, že ste sa mohli nakaziť. Ak áno, lekár vám udelí karanténnu PN a zabezpečí testovanie na COVID-19,“ priblížil ÚVZ. Epidemiologicky rizikovým, „úzkym“ kontaktom je nielen priamy fyzický kontakt, ale aj osobný kontakt na vzdialenosť do dvoch metrov na čas dlhší ako 15 minút a nechránený priamy kontakt v uzavretom prostredí, takisto dlhší čas ako 15 minút. Rizikové je aj sedenie vedľa pozitívneho prípadu do dvoch sedadiel v lietadle.

Ako ÚVZ doplnil, potrebu testovania vie osoba s podozrením zistiť aj prostredníctvom online formulára na adrese https://www.old.korona.gov.sk/covid-19-patient-form.php. V ňom je nutné vyplniť všetky polia v červenom rámčeku a v časti „Vyberte príznaky alebo dôvod vyšetrenia“ označiť možnosť „bol som v kontakte s pozitívne testovanou osobou“. Vtedy sa v dotazníku objavia ďalšie políčka pre zadanie údajov o pozitívnom prípade a podrobností o kontakte s ním. Ak zadané dáta potrebu testovania preukážu, posudzovaný dostane sms správu s časom a miestom odobratia vzorky.

Testovanie sa realizuje najskôr v piaty deň od posledného kontaktu s chorým a jeho výsledok sa testovaný dozvie najneskôr do 96 hodín od odberu.

Epidemiológovia zdôraznili, že desaťdňovú karanténu je potrebné dodržať aj v prípade testu s negatívnym výsledkom, „Klinické príznaky sa môžu vyvinúť až do jej ukončenia,“ vysvetlili. Ak sa v čase izolácie objaví horúčka alebo príznaky respiračnej infekcie, pacient má kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý zváži realizáciu opakovaného testu.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
SHMÚ varuje pred vetrom a mrazom

SHMÚ varuje pred vetrom a mrazom

VČERA - 19:46Domáce

Na väčšine územia SR treba počítať s prízemným mrazom.

Vlak zrazil človeka, na miesto vyslali hasičov

Vlak zrazil človeka, na miesto vyslali hasičov

VČERA - 18:36Domáce

Osoba zraneniam podľahla.

Drucker: Predprimárne vzdelávanie je najlepšia pomoc štátu deťom a rodinám

Drucker: Predprimárne vzdelávanie je najlepšia pomoc štátu deťom a rodinám

VČERA - 17:51Domáce

Predprimárne vzdelávanie je najlepšia podpora, akú štát môže mladým rodinám s deťmi dať. Je to najúčinnejšia investícia do vzdelania, akú môže vláda urobiť.

Nitriansky samosprávny kraj chce zameniť pozemky na školách za súkromný penzión, SaS to kritizuje

Nitriansky samosprávny kraj chce zameniť pozemky na školách za súkromný penzión, SaS to kritizuje

VČERA - 16:33Domáce

Kšeftovaním s penziónmi a pozemkami nazvala opozičná SaS zámer Nitrianskeho samosprávneho kraja zameniť pozemky v areáloch stredných škôl v Nových Zámkoch a v Šuranoch za penzión v obci Radava.

Na diaľnici D1 horí autobus

Na diaľnici D1 horí autobus

VČERA - 15:23Domáce

Na miesto mieria záchranné zložky.