LDZ: Výdavky na oblasť starostlivosti o duševné zdravie by sa mali zvýšiť

Výdavky na oblasť starostlivosti o duševné zdravie by sa mali zvýšiť. Na utorkovej tlačovej konferencii na to poukázala Liga za duševné zdravie (LDZ). Odvolala sa pritom na štúdiu Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP) a skúsenosti odborníkov z praxe.
Psychiatrička Natália Kaščáková uviedla, že hoci má na Slovensku duševnú poruchu diagnostikovanú približne 350.000 ľudí, investície do duševného zdravia tomuto číslu nezodpovedajú. Údaje z diskusnej štúdie Duševné zdravie a verejné financie z ÚHP hovoria, že výdavky by sa mali za ideálneho stavu zvýšiť o 170 až 230 miliónov eur ročne. Financovanie starostlivosti o duševné zdravie tvorí na Slovensku podľa jej slov niečo vyše troch percent z celkových výdavkov na zdravotnú starostlivosť, pričom priemer rozvinutých krajín sa pohybuje v rozmedzí sedem až osem percent.
Odborníčka poukázala na to, že viac ako polovica ľudí s duševnou poruchou je v produktívnom veku. „Vysokú záťaž obyvateľstva duševnými ochoreniami môžeme vidieť aj na štruktúre invalidných dôchodkov. V roku 2018 boli duševné poruchy na treťom mieste v štruktúre novopriznaných invalidných dôchodkov. Väčšinou išlo o mladých ľudí vo veku od 19 do 39 rokov. Môžeme sa len domnievať na základe klinickej praxe, že mnohí pacienti s chronickými úzkostnými poruchami, s chronickými depresívnymi poruchami nedostávajú invalidný dôchodok na duševné ochorenia,“ komentovala s tým, že ak sa im ho podarí dostať, tak je to skôr na bolesti chrbta, muskuloskeletálne dôvody, takže stále je tu určitá medzera v poskytovaní invalidných dôchodkov.
Podľa jej slov predbežné štúdie poukazujú na to, že dve tretiny Slovákov s depresiami sa neliečia, 80 percent ľudí závislých od alkoholu zostáva mimo štatistík. Viac ako 80 percent ľudí s príznakmi úzkostnej poruchy sa nelieči primerane. Problematická je podľa Kaščákovej aj nízka osveta v tejto oblasti a stále vysoká stigmatizácia týchto ľudí. Za vhodné považuje, aby ľudia vedeli, ako sa môžu psychické problémy prejavovať.
Zdravotno-sociálna starostlivosť je podľa LDZ nedostatočná, málo dostupná a často dokonca nevhodná. Poukázala preto na to, že štúdia odporúča zmodernizovať systém psychiatrickej a psychologickej zdravotno-sociálnej starostlivosti a posilniť podporu duševného zdravia a prevenciu porúch.

Vo Vychylovke predstavia pôvodné funkcie historickej lesnej úvraťovej železnice
Ukážky pôvodných funkcií historickej lesnej úvraťovej železnice, výstavy, súťaže pre deti i mimoriadne jazdy železnicou ponúka v nedeľu Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke v rámci Dňa železnice.

Hliadka zachránila zraneného holuba, nachádzal sa na školskom dvore
Policajti kontaktovali pracovníka Štátnej ochrany prírody.

SHMÚ varuje: V týchto okresoch klesne teplota na mínus dva stupne
Prízemný mráz môže byť najmä na severe a strede Slovenska.

SaS navrhuje, aby mohli volebnú kampaň viesť aj tzv. tretie osoby
Opozičná SaS navrhla, aby sa mohli do zákona vrátiť tzv. tretie strany ako subjekty, ktoré môžu za stanovených podmienok viesť volebnú kampaň.

PS: Ak Slovensko odmietne pandemickú zmluvu, Šaško musí skončiť. Je to krok do izolácie
Ak naši zástupcovia neodsúhlasia vo Švajčiarsku tzv. pandemickú dohodu a Slovensko pôjde proti vôli ministra zdravotníctva Kamila Šaška, mal by zo svojej funkcie odísť.