John Kerry uviedol, ako by sa mohla Sýria vyhnúť útoku USA
- 19:26 09.09.2013
- LONDÝN

Minister zahraničných vecí Spojených štátov John Kerry v pondelok vyhlásil, že Washington by mohol upustiť od svojho zámeru zakročiť proti režimu sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada v prípade, ak by v najbližších dňoch odovzdal "medzinárodnému spoločenstvu" celý svoj chemický arzenál.
Vyjadril sa tak na tlačovej konferencii v Londýne, kde sa predtým stretol s britským náprotivkom Williamom Haguom, pričom však vyjadril presvedčenie, že al-Asad sa svojich zbraní v skutočnosti nikdy nevzdá.
"Pravdaže, mohol by odovzdať svoje chemické zbrane do posledného kusu medzinárodnému spoločenstvu počas budúceho týždňa... ale on sa to nechystá urobiť a nie je to ani možné," odpovedal Kerry na otázku jedného zo spravodajcov, či existuje spôsob, ako by mohla sýrska vláda dosiahnuť odvolanie vojenského zásahu zo strany USA.
Obvinenia kvôli chemickým zbraniam
Z vyjadrenia je zrejmé, že zo strany ministra nejde o vážne myslenú ponuku a trvá na odvete za útok z 21. augusta, keď al-Asadove sily podľa Washingtonu použili chemické zbrane proti civilistom.
"Ak chcete vyslať Iránu, Hizballáhu a al-Asadovi blahoprajný odkaz 'Chlapci, môžete si robiť, čo len chcete', tak povedzte 'Nerobte nič'," povedal v narážke na spojencov Damasku a dodal, že nečinnosť voči Sýrii by bola "nebezpečná".
Kerry taktiež tvrdí, že chemické zbrane v Sýrii kontrolujú výhradne Baššár al-Asad, jeho brat Máhir pôsobiaci ako armádny generál a ďalší nemenovaný veliteľ.
Prezident USA Barack Obama chce pre zásah proti al-Asadovi získať podporu Kongresu, ktorý v pondelok zasadne prvýkrát po letných prázdninách. Výsledok hlasovania je neistý, Kerry však už dávnejšie pripomenul, že Obama má právo konať na základe vlastného uváženia.
Biely dom dal navyše v piatok jasne najavo, že neráta už ani s podporou zo strany Bezpečnostnej rady OSN, čo by si vyžadovalo dohodu s Ruskom. O prípadnej účasti Británie na intervencii hlasoval ešte v auguste tamojší parlament, ktorý však vládny návrh zamietol. Kerry počas návštevy Londýna ubezpečil, že americko-britské vzťahy napriek tomu zostávajú "nadštandardné".
Američania sú proti vojenskému zásahu
Americká verejnosť je proti vojenskej intervencii armády USA v Sýrii napriek presvedčeniu, že režim prezidenta Baššára al-Asada použil chemické zbrane proti vlastnému obyvateľstvu. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky agentúry CNN/ORC International.
Skoro 60 percent Američanov si podľa prieskumu myslí, že Kongres by nemal schváliť rezolúciu umožňujúcu vojenský zásah v Sýrii. Vyše 70 percent vyjadrilo presvedčenie že takýto zásah by nepriniesol želané výsledky a neslúžil by záujmom USA. V prípade schválenia vojenskej intervencie je 55 percent opýtaných proti leteckým útokom na sýrske vojenské ciele.
Výsledky prieskumu zverejnili v deň, keď začnú obe komory Kongresu rokovať o sýrskej rezolúcii. Denník USA Today uskutočnil prieskum medzi zákonodarcami, pričom len 44 z nich odpovedalo, že podporí použitie vojenskej sily v Sýrii. Asi 150 zákonodarcov intervenciu nepodporí, ďalší sú stále nerozhodnutí.
Sýriu odsúdili ďalšie krajiny
Štrnásť ďalších krajín podpísalo stanovisko odsudzujúce Sýriu za chemický útok z 21. augusta a vyzývajúce na silnú medzinárodnú odpoveď voči sýrskej vláde. Informoval o tom v pondelok Biely dom.
Nové štáty zvýšili celkový počet krajín, ktoré stanovisko podporujú, už na 25.
Medzi tými, čo sa najnovšie pridali, sú Nemecko, Dánsko, Maroko, Katar, Spojené arabské emiráty, Estónsko, Chorvátsko, Maďarsko, Kosovo, Honduras, Rumunsko, Lotyšsko, Albánsko a Litva, uviedol Biely dom. Stanovisko zverejnili v piatok na stretnutí skupiny krajín G20 v ruskom Petrohrade.
Vyhlásenie explicitne nevyzýva na vojenskú akciu, ako ju presadzuje americký prezident Barack Obama. Ide však o jej nespornú podporu, pretože Spojené štáty o takejto akcii verejne diskutujú.

Veľvyslanectvo USA v Kyjeve varuje pred možným leteckým útokom
Veľvyslanectvo Spojených štátov v ukrajinskej metropole Kyjev v piatok varovalo pred možným veľkým leteckým útokom, ktorý by sa mohol uskutočniť v najbližších dňoch.

Mexiko podalo na Google žalobu
Informáciu potvrdila mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová.

USA a európski spojenci dokončujú návrh na prímerie medzi Ukrajinou a Ruskom
Spojené štáty a ich európski spojenci dokončujú návrh na 30-dňové prímerie medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorý by v prípade jeho odmietnutia viedol k uvaleniu ďalších sankcií na Moskvu.

Fico sa v Moskve stretol s generálnym tajomníkom Komunistickej strany Vietnamu
Predseda vlády SR Robert Fico sa v piatok počas návštevy Moskvy pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe stretol s generálnym tajomníkom Komunistickej strany Vietnamu To Lamom.

Poslanci hnutia Slovensko dorazili do Kyjeva, Fica kritizovali za návštevu Ruska
Poslanci Národnej rady SR z opozičného hnutia Slovensko Igor Matovič, Roman Mikulec a Gábor Grendel v piatok navštívili hlavné mesto Ukrajiny Kyjev.