Ústavný súd odmietol sťažnosti na štátnu karanténu, sťažovatelia nevyužili správnu žalobu

Ústavný súd (ÚS) SR dosiaľ odmietol 19 ústavných sťažností týkajúcich sa povinnej štátnej karantény, ktorú v apríli určil Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR pre ľudí prichádzajúcich zo zahraničia. TASR to v piatok potvrdila hovorkyňa ÚS Martina Ferencová.
„Ústavný súd dospel k záveru, že napadnuté opatrenie Úradu verejného zdravotníctva SR je správny akt vydaný orgánom verejnej správy pri plnení jeho úloh preskúmateľný správnym súdom v rámci konania o správnej žalobe. Sťažovatelia nevyčerpali všetky účinné právne prostriedky na ochranu ich základných práv a slobôd, ktoré im priznáva zákon, a obrátili sa priamo na Ústavný súd,“ uviedla hovorkyňa. Nevyužitie zákonnej možnosti podať správnu žalobu nemožno podľa ÚS nahradzovať ústavnou sťažnosťou. ÚS môže založiť svoju právomoc na konanie o nej až vtedy, ak fyzická alebo právnická osoba nemala inú ústavnú a zákonnú možnosť účinnej ochrany svojich práv.
Napadnuté opatrenie vydal ÚVZ 17. apríla počas mimoriadnej situácie vyhlásenej vládou pre pandémiu ochorenia COVID-19. Povinnú štátnu karanténu až na výnimky stanovil pre všetky osoby, ktoré prichádzali na Slovensko zo zahraničia. Sťažovatelia na ÚS namietali porušenie „práva na slobodu pohybu a pobytu“.
Celkovo ÚS podľa hovorkyne eviduje 43 podaní týkajúcich sa povinnej štátnej karantény alebo iných opatrení prijatých v súvislosti so šírením choroby COVID-19. V 34 prípadoch sú sťažovateľmi fyzické osoby a v deviatich prípadoch právnické osoby. „Päť z týchto podaní bolo vybavených odložením, keďže z obsahu podaní bolo zistené, že nejde o návrhy na začatie konania,“ doplnila Ferencová.

Hliadka zachránila zraneného holuba, nachádzal sa na školskom dvore
Policajti kontaktovali pracovníka Štátnej ochrany prírody.

SHMÚ varuje: V týchto okresoch klesne teplota na mínus dva stupne
Prízemný mráz môže byť najmä na severe a strede Slovenska.

SaS navrhuje, aby mohli volebnú kampaň viesť aj tzv. tretie osoby
Opozičná SaS navrhla, aby sa mohli do zákona vrátiť tzv. tretie strany ako subjekty, ktoré môžu za stanovených podmienok viesť volebnú kampaň.

PS: Ak Slovensko odmietne pandemickú zmluvu, Šaško musí skončiť. Je to krok do izolácie
Ak naši zástupcovia neodsúhlasia vo Švajčiarsku tzv. pandemickú dohodu a Slovensko pôjde proti vôli ministra zdravotníctva Kamila Šaška, mal by zo svojej funkcie odísť.

KDH upozorňuje, že Slovensko si odmietnutím pandemickej dohody urobí medzinárodnú hanbu
Opozičné KDH upozorňuje na to, že opäť hrozí, že Slovensko si urobí medzinárodnú hanbu a ako jediné nepodpíše pandemickú dohodu.