• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 25.10.2020Meniny má Aurel
13°Bratislava

Polícia zakročí proti zabíjaniu psov v rómskych osadách, pripravuje novelu zákona

  • 11:27 24.09.2020
  • Bratislava
Polícia zakročí proti zabíjaniu psov v rómskych osadách, pripravuje novelu zákona

Novela navrhuje zaradiť krádež zvieraťa do zoznamu trestných činov.

Krádež zvieraťa by mohla byť trestným činom. Prezídium policajného zboru SR pripravilo novelu zákona o trestných činoch, ktorá by to zahrňovala. Posunulo ju ministerstvu vnútra a Národnej rade SR. Na tlačovej konferencii o tom informoval riaditeľ odboru envirokriminality Prezídia Policajného zboru SR Mário Kern v reakcii na medializované informácie o zabíjaní psov v rómskych osadách.

Tak, ako je trestným činom pokiaľ niekto odcudzí plodiny z poľnohospodárskych pozemkov, drevo z lesa alebo ryby z rybníka, akákoľvek krádež živého zvieraťa by bola trestným činom,“ povedal Kern.

Pripomína, že polícia nevykonáva kontrolu zvierat vo veterinárnej oblasti. Ak občania nahlásia, že sa im nepáči, ako je pes chovaný, vec prejde na Štátnu veterinárnu a potravinovú správu (ŠVPS) SR. Veterinár udalosť preverí, a ak zistí, že je to za hranicou bežného priestupku, privolá políciu. „Pokiaľ sa vhodným spôsobom nastaví práca polície a ŠVPS SR sme schopní aj na neštandardných miestach vykonať presadzovanie práva vhodnými prostriedkami bez problémov,“ podotkol Kern.

Vo veci týrania zvierat by sa mali vzdelávať policajti v spolupráci s mimovládnymi organizáciami a ŠVPS SR. Policajný zbor pripravuje aj organizačné zmeny, ktoré majú posilniť kvalitu práce policajtov na úseku ochrany zvierat. Trestný čin týrania zvierat by mali ľudia podľa Kerna nahlasovať na telefónnom čísle polície 158.

Poslanec Národnej rady SR Peter Pollák hovorí, že týranie psov nie je problémom rómskych osád, ale ide o celospoločenský problém. Navrhuje, aby sa v rómskych osadách zriadila pozícia environmentalistu, ktorý by dbal o vzťah zviera a človek, ochranu životného prostredia a o odpadky.

Na konkrétnych krokoch, ktoré majú zamedziť týraniu zvierat, spolupracuje s rezortmi aj poslankyňa NRSR Anna Zemanová (SaS). V najbližšíh dňoch chce predstaviť procesnú mapu, vďaka ktorej sa budú môcť identifikovať medzery v legislatíve a praxi. „Konkrétne pôjde o sledovanie časovej osi od nadobudnutia zvieraťa, jeho chov až po prirodzený úhyn pri spoločenských zvieratách a až po ich ďalšie spracovanie pri hospodárskych. Táto mapa nám pomôže odsledovať, v ktorých lokalitách prichádza k najčastejšiemu týraniu zvierat a ich následnému zabitiu,“ priblížila Zemanová. Predstaviť chce aj veterinárne opatrenia. Budú obsahovať celý proces, od výkonu kontroly pre zamedzenie množenia psov až po represívne opatrenia.

Aktuálne sa o sprísnení trestov za týranie zvierat a zanedbanie ich starostlivosti rokuje na schôdzi parlamentu. Poslanci novelu trestného zákona posunuli do druhého čítania. Trestná sadzba by sa mala sprísniť z dvoch rokov na šesť mesiacov až tri roky. Tieto skutky by po novom mohli byť zaradené do kategórie trestných činov proti životnému prostrediu. Koaliční poslanci navrhujú aj novú skutkovú podstatu trestného činu organizovania zápasov zvierat.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na Slovensku v nedeľu pribudlo šesť úmrtí na COVID-19

Na Slovensku v nedeľu pribudlo šesť úmrtí na COVID-19

DNES - 20:52Domáce

Na Slovensku v nedeľu pribudlo šesť úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Celkový počet úmrtí na toto ochorenie tak stúpol na 165.

COVID-19 sa vyskytuje vo viacerých sférach života, pribudli aj nové ohniská

COVID-19 sa vyskytuje vo viacerých sférach života, pribudli aj nové ohniská

DNES - 18:26Domáce

Početnejší výskyt prípadov ochorenia COVID-19 eviduje väčšina krajských miest, pribúdajú aj v okresných.

Polícia nadránom kontrolovala, či kňaz zrušil omšu avizovanú na 4. hodinu

Polícia nadránom kontrolovala, či kňaz zrušil omšu avizovanú na 4. hodinu

DNES - 17:46Domáce

Polícia v nedeľu nadránom preverovala, či bola skutočne zrušená omša v Šulekove, miestnej časti Hlohovca, ktorú tamojší kňaz avizoval slúžiť o 4. hodine.

Na Orave a v Bardejove v nedeľu zatiaľ odhalili 682 infekčných ľudí

Na Orave a v Bardejove v nedeľu zatiaľ odhalili 682 infekčných ľudí

DNES - 16:54Domáce

Zo 14.439 ľudí testovaných na ochorenie COVID-19 na Orave a v Bardejove bolo v nedeľu do 14.00 h 682 infekčných. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) o tom informoval na sociálnej sieti.

Prezidentka kontaktovala zariadenia pre seniorov, zaujímala sa o dianie

Prezidentka kontaktovala zariadenia pre seniorov, zaujímala sa o dianie

DNES - 16:14Domáce

Prezidentka SR Zuzana Čaputová kontaktovala niektoré zariadenia pre seniorov.