• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 11.5.2024Meniny má Blažena
Bratislava

Opozícia naďalej kritizuje Sulíka za postup pri predaji akcií VSE

  • 10:41 23.09.2020
  • Bratislava
Opozícia naďalej kritizuje Sulíka za postup pri predaji akcií VSE

Opoziční poslanci chcú o tejto téme hovoriť aj v parlamentnom výbore pre hospodárske záležitosti, ktorý sa má uskutočniť v piatok (25. 9.).

Opozičným poslancom nestačí zdôvodnenie ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) k podmienkam predaja 49 % akcií VSE Holding nemeckej spoločnosti E.ON.

Slovensko si neuplatnilo predkupné právo na nákup 49 % akcií spoločnosti VSE Holding. Tie odkupuje koncern E.ON od skupiny RWE ako súčasť ich celosvetovej dohody. Štát, ktorý je vlastníkom 51 % akcií, sa vzdal predkupného práva, za čo dostane viac ako 35 miliónov eur.

Opozičný poslanec Smeru-SD Ladislav Kamenický upozornil na obdobie druhej Dzurindovej vlády, keď Richard Sulík bol poradcom vtedajšieho ministra financií Ivana Mikloša. „Bezbreho sa tu rozkrádali strategické podniky. Pri privatizácii sa tu robili veci, ako urobiť nejaký 'gaťafalš', ako budú drancovať tieto podniky. Ak je možnosť dostať to, čo sa rozkradlo a sprivatizovalo, malo by sa to využiť,“ tvrdí Kamenický.

V minulosti podľa neho boli urobené zlé kroky a súčasný minister hospodárstva nevyužil možnosť na nápravu. Ku kritikom Sulíka sa pridal aj poslanec Robert Fico (Smer-SD). „Vo vystúpení pána ministra som cítil veľkú mieru zúfalstva. Túto informáciu sme žiadali, lebo sme vedeli, že pán Sulík v tej svojej prostorekosti nám povie cenu, za ktorú E.ON kúpila od RWE 49 % akcií spoločnosti VSE. Povedal, že 700 až 800 miliónov eur,“ upozornil Fico s tým, že v roku 2002 bol Sulík poradcom Mikloša a ako poradca radil Miklošovi, aby predal 49 % akcií VSE Holding s manažérskymi právami za čo najmenší peniaz. „Predali ste to za 130 miliónov eur vrátane manažérskych práv a teraz tu hovoríte, že RWE, ktoré zaplatilo štátu 130 miliónov eur, má teraz dostať 800 miliónov eur za ten istý podiel? Pán Sulík, keby som vami, túto sumu radšej ani nehovorím, teraz ste prezradili, čo ste vlastne napáchali,“ vyhlásil Fico.

Sulík v úvode v pléne vyhlásil, že "nič štátne nepredal ani nič nesprivatizoval. Sulík upozornil, že koncern E.ON podiel odkúpil od skupiny RWE ako súčasť ich celosvetovej dohody. Skonštatoval, že štát má naďalej 51 %. Vyčíslil, že kúpna cena je medzi 700 a 800 miliónov eur. Návratnosť investície by podľa neho bola 24 rokov. Tiež upozornil, že štát je z dlhodobého hľadiska zlý vlastník.

Stále je tieň podozrení pri tejto transakcii. Mali ste sa sústrediť na to, prečo sa štát neuchádzal o 49 % akcií VSE, prečo sa štát neuchádzal o to, aby získal plnú kontrolu nad dôležitým distribučným podnikom elektrickej energie na východe Slovenska, prečo štát a minister hospodárstva nepostupoval v súlade s tým, čo deklaroval počas volebnej kampane a všetky vaše kroky sú plne v rozpore s tým, čo ste deklarovali v programovom vyhlásení vlády, a je to aj v rozpore s tým, ako by mal dobrý hospodár postupovať,“ vyhlásil v pléne nezaradený poslanec Peter Žiga.

Podľa neho postup pri tejto transakcii nebol správny a bol v rozpore so záujmami štátu. „Preto sme aj iniciovali zvolanie výboru, kde budeme požadovať ďalšie dokumenty, ktorými nás budete musieť presvedčiť,“ povedal Žiga. Štát by mal mať podľa neho ambíciu vlastniť rozhodujúce podiely v energetických spoločnostiach. „Prostredníctvom nich môže určovať cenový vývoj a môže zabezpečovať aj nejakú rovnováhu na trhu s elektrickou energiou a štát môže takýmto spôsobom aj zhodnocovať svoje aktíva, lebo energetické aktíva sú výnosnou záležitosťou,“ doplnil Žiga.

Koaliční poslanci poukazovali na 12 rokov vlády Smeru-SD a pýtali sa, čo urobili pre zoštátnenie strategických podnikov. Sulík uviedol, že poradcom Mikloša bol od decembra roku 2002 a celkovo ním bol jeden rok. „Nevenoval som sa ničomu inému ako rovnej dani a to bolo také veľké sústo roboty, že ja som sa nikdy nevyjadril k žiadnej privatizácii. Ja si myslím, že štát je zlý vlastník, ale tú privatizáciu, ktorá vtedy bola, považujem ju za nesprávnu. Ja s týmto nič nemám, bol som poradcom, urobil som poctivú robotu, zaslúžil som sa o to, že táto krajina mala rovnú daň, keď zažívala najvyššie hospodárske rasty. Za túto moju robotu som za celý jeden rok zinkasoval 42.000 korún, bol som externý poradca a nikdy k ničomu inému som sa nevyjadril,“ vyhlásil Sulík.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zamestnancom firmy na východe meškajú výplaty, spoločnosť za to viní Mičovského

Zamestnancom firmy na východe meškajú výplaty, spoločnosť za to viní Mičovského

VČERA - 17:57Ekonomické

Firma za zlú finančnú situáciu viní bývalého ministra pôdohospodárstva Jána Mičovského. Ten reaguje, že problémy firme mohli spôsobiť iné okolnosti.

Nové výdavkové limity nie je možné so starými porovnávať, odkazuje ministerstvo financií

Nové výdavkové limity nie je možné so starými porovnávať, odkazuje ministerstvo financií

VČERA - 16:36Ekonomické

Výdavkové limity vyrátané podľa doteraz platného zákona nie je možné porovnávať s limitmi podľa vo štvrtok schválenej legislatívy.

Samozber jahôd v Návojovciach už začal, tento rok o tri týždne skôr

Samozber jahôd v Návojovciach už začal, tento rok o tri týždne skôr

VČERA - 15:16Ekonomické

Ovocinári začali v partizánskej mestskej časti Návojovce so samozberom jahôd. Oproti minulým rokom si ľudia môžu ovocie nazbierať o tri týždne skôr.

Od 15. mája budú platiť nové pravidlá pre predčasné starobné dôchodky

Od 15. mája budú platiť nové pravidlá pre predčasné starobné dôchodky

VČERA - 13:29Ekonomické

Od stredy 15. mája začnú platiť nové podmienky nároku na predčasný starobný dôchodok. Zmení sa aj spôsob určenia jeho sumy.

SaS: Náklady na mzdy štátnych úradníkov sú vo výške až 750 miliónov eur

SaS: Náklady na mzdy štátnych úradníkov sú vo výške až 750 miliónov eur

VČERA - 11:34Ekonomické

Počet štátnych úradníkov narástol v minulom roku o 567 miest. Mzdové výdavky na nich predstavujú 750 miliónov eur.