OSN oslávila 75. výročie svojho vzniku; Trump prejav nepredniesol
- 6:02 22.09.2020
- New York

Namiesto Trumpa sa lídrom členských štátov prihovorila zástupkyňa veľvyslankyne USA pri OSN.
Organizácia Spojených národov oslávila v pondelok prevažne prostredníctvom online podujatia 75. výročie svojho vzniku. Americký prezident Donald Trump, ktorý mal vo vopred nahranom videoposolstve predniesť ako prvý zástupca spomedzi 193 členských štátov OSN svoj príhovor, tak však nakoniec prekvapivo nespravil. Namiesto neho vystúpila zástupkyňa veľvyslankyne USA pri OSN Cherith Normanová Chaletová, informovala agentúra DPA.
Generálny tajomník OSN António Guterres vyzdvihol na úvod prínos OSN, ktorú založilo v roku 1945, po druhej svetovej vojne, 50 krajín sveta. „Nikdy v moderných dejinách neprešlo toľko rokov bez vojenskej konfrontácie medzi hlavnými mocnosťami,“ poznamenal.
Šéf OSN zároveň vyzval na posilnenie medzinárodnej spolupráce. „Dnes máme nadbytok multilaterálnych výziev a deficit multilaterálnych riešení,“ vyhlásil. Dôležitá je podľa jeho slov efektívna spolupráca naplnená víziami a ctižiadostivosťou, ktorá umožní čeliť problémom, akými sú klimatická zmena, nerovnosti i znevýhodňovanie žien a pomôže tiež bojovať proti nenávisti a chudobe.
Normanová Chaletová ocenila činnosť OSN, no zároveň hovorila o potrebe reforiem vo vnútri organizácie, chýbajúcej transparentnosti a zraniteľnosti OSN voči autokratickým režimom.
Vzhľadom na pandémiu COVID-19 mal prístup do priestorov OSN v New Yorku len jeden zástupca z každej členskej krajiny. Jednotliví prezidenti či premiéri zaslali vopred nahrané videá s príhovormi.
OSN pri príležitosti svojho výročia zároveň zverejnila výsledky globálneho prieskumu uskutočneného na vzorke viac ako milión ľudí, ktorý spustila v januári.
„V čase súčasnej krízy COVID-19 je okamžitou prioritou pre väčšinu respondentov lepší prístup k základným službám - zdravotnej starostlivosti, zdravotne vyhovujúcej vode, hygiene a vzdelaniu,“ uvádza OSN. Medzi ďalšie dôležité body patrí podľa opýtaných väčšia medzinárodná solidarita a väčšia podpora pre najviac zasiahnuté krajiny.

Lavrov: Rusko Kyjevu predloží návrh mierovej dohody po ukončení výmeny zajatcov
Rusko odošle Ukrajine návrh podmienok na trvalé mierové urovnanie, keď sa dokončí veľká výmena vojnových zajatcov medzi obomi stranami, uviedol v piatok ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Harvardova univerzita podala na Trumpovu vládu žalobu
Harvardova univerzita v piatok zažalovala administratívu amerického prezidenta Donalda Trumpa po tom, ako vo štvrtok zakázala tejto prestížnej škole prijímať zahraničných študentov.

Berlín bude lobovať za svojich študentov na Harvardovej univerzite
Nemecké ministerstvo zahraničných vecí bude so svojimi partnermi v Spojených štátoch rokovať v záujme nemeckých študentov na americkej Harvardovej univerzite.

Merz vyzval čínskeho prezidenta na podporu úsilia Západu o prímerie na Ukrajine
Nemecký kancelár Friedrich Merz v telefonickom rozhovore vyzval čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, aby podporil úsilie Západu o dosiahnutie prímeria na Ukrajine.

Lavrov: Vatikán nie je vhodné miesto na rokovania pravoslávnych štátov
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v piatok spochybnil možnosť, že by sa ďalšie rusko-ukrajinské rozhovory mohli uskutočniť vo Vatikáne.