Tvorcovia nového filmu Mulan čelia kritike, niektorí diváci film bojkotujú
- 14:33 08.09.2020
- Los Angeles

Mnohí užívatelia sociálnych sietí vyzývajú na bojkot nového filmu.
Tvorcovia nového amerického filmu Mulan čelia kritike za to, že nakrúcali niektoré scény v čínskej autonómnej oblasti Sin-ťiang, kde podľa mnohých skupín bojujúcich za ľudské práva dochádza k systematickému utláčaniu a zatýkaniu moslimskej menšiny Ujgurov. Informovala o tom v utorok agentúra AFP.
Nový film z produkcie spoločnosti Walt Disney sa objavil v kinách a v streamovacej službe Disney+ minulý piatok.
Záverečné titulky tejto snímky obsahujú „špeciálne poďakovanie“, v ktorom jeho tvorcovia ďakujú ôsmim čínskym vládnym orgánom vrátane úradu pre verejnú bezpečnosť mesta Turfan a oddeleniu propagandy ústredného výboru čínskej komunistickej strany v Sin-ťiangu.
Úrad pre verejnú bezpečnosť mesta Turfan je podľa nemeckého odborníka na Čínu Adriana Zenza zodpovedný za výstavbu pracovných táborov, ktoré slúžia na „prevýchovu“ Ujgurov. Zenz pre britskú stanicu BBC uviedol, že „prevýchova“ členov tejto menšiny prebieha už aspoň od roku 2013.
Ľudskoprávne skupiny, akademici a novinári odhalili v ostatných mesiacoch rozsiahle potláčanie ľudských práv ujgurských a kazašských moslimov v Sin-ťiangu - vrátane hromadných internácií, sterilizácií, nútených prác, obmedzení pohybu a potláčania ich vierovyznania. Mnohí užívatelia sociálnych sietí preto vyzývajú na bojkot nového filmu.
„Je to veľmi problematické a neospravedlniteľné. Existujú jasné dôkazy, ktoré poukazujú na to, čo sa v Sin-ťiangu deje,“ povedal pre AFP čínsky umelec a disident Badiucao (v slovenskom prepise Pa-tiou-cchao), žijúci v austrálskom meste Melbourne.
Pa-tiou-cchao medzičasom pripravuje satirický animovaný film, v ktorom hlavnú postavu filmu Mulan zobrazí ako členku stráže v jednom z internačných táborov v Sin-ťiangu.
Premiéra filmu bola pôvodne naplánovaná na marec, ale v dôsledku koronakrízy ju tvorcovia preložili na september.
Ujguri sú turkotatárske etnikum s približne 12 miliónmi obyvateľov prevažne moslimského vierovyznania. Žijú v severozápadnej Číne a Peking ich obviňuje zo separatizmu. Podľa organizácie Human Rights Watch je v súčasnosti na „prevýchove“ v čínskych pracovných táboroch vyše milióna Ujgurov.
Čína podľa BBC tvrdí, že v Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang bojuje so separatizmom, s terorizmom a extrémizmom a že zmienené tábory sú dobrovoľné školy pre výcvik proti extrémizmu.

Lavrov: Rusko Kyjevu predloží návrh mierovej dohody po ukončení výmeny zajatcov
Rusko odošle Ukrajine návrh podmienok na trvalé mierové urovnanie, keď sa dokončí veľká výmena vojnových zajatcov medzi obomi stranami, uviedol v piatok ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Harvardova univerzita podala na Trumpovu vládu žalobu
Harvardova univerzita v piatok zažalovala administratívu amerického prezidenta Donalda Trumpa po tom, ako vo štvrtok zakázala tejto prestížnej škole prijímať zahraničných študentov.

Berlín bude lobovať za svojich študentov na Harvardovej univerzite
Nemecké ministerstvo zahraničných vecí bude so svojimi partnermi v Spojených štátoch rokovať v záujme nemeckých študentov na americkej Harvardovej univerzite.

Merz vyzval čínskeho prezidenta na podporu úsilia Západu o prímerie na Ukrajine
Nemecký kancelár Friedrich Merz v telefonickom rozhovore vyzval čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, aby podporil úsilie Západu o dosiahnutie prímeria na Ukrajine.

Lavrov: Vatikán nie je vhodné miesto na rokovania pravoslávnych štátov
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v piatok spochybnil možnosť, že by sa ďalšie rusko-ukrajinské rozhovory mohli uskutočniť vo Vatikáne.