Čepček podľa Dostála predložil návrh zmien v potratoch v rozpore s rokovacím poriadkom

Predsedníčka parlamentného zdravotníckeho výboru Jana Cigániková (SaS) to vidí podobne. Obrátiť sa plánuje aj na ústavnoprávny výbor a žiadať stiahnutie návrhu.
Novelu zákona o umelom prerušení tehotenstva predložil do Národnej rady (NR) SR poslanec Martin Čepček (OĽANO) v rozpore s rokovacím poriadkom parlamentu, nemožno o nej rokovať. Tvrdí to poslanec Ondrej Dostál (SaS), ktorý už v tejto súvislosti oslovil aj šéfa parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina). Napriek formálnym a drobným obsahovým odlišnostiam ide podľa Dostála nepochybne o návrh podaný v tej istej veci, ako bol neschválený návrh poslancov ĽSNS z júla tohto roka.
Dostál skonštatoval, že v zmysle rokovacieho poriadku možno predložiť návrh v tej istej veci najskôr o šesť mesiacov. Pripomenul výkladné stanovisko Ústavnoprávneho výboru NR SR z roku 2011, ktoré hovorí, že spojenie „v tej istej veci“ neznamená, že musí ísť o formálne aj obsahovo totožný návrh zákona, ale že sa tým rozumejú tie isté právne vzťahy, ktoré upravoval neschválený návrh. „Návrh poslanca Čepčeka je napriek formálnym a drobným obsahovým odlišnostiam nepochybne podaný v tej istej veci ako neschválený návrh skupiny poslancov ĽSNS, od ktorého neschválenia neuplynula zákonom stanovená lehota šesť mesiacov,“ podotkol. Vzhľadom na to je podľa neho evidentné, že návrh bol podaný v rozpore so zákonom o rokovacom poriadku, a preto o ňom nemôže parlament rokovať.
Cigániková hovorí o návrhu ako o úplnom obmedzení práv ženy a o tzv. „poľskom modeli“. Jeho predloženie považuje za „vrcholne nekorektné“ voči koaličnému partnerovi SaS a aj voči kolegom z OĽANO. Strana SaS podľa jej slov s takýmto návrhom nesúhlasí. „Myslíme si, že podľa pravidiel, by nemal byť takýto návrh ďalšieho pol roka,“ komentovala s tým, že SaS podá podnet na ústavnoprávny výbor za porušenie legislatívnych pravidiel a bude žiadať, aby bol vyradený z rokovania.
Čepček v novele potratového zákona navrhoval zmenu názvu „umelé prerušenie tehotenstva“ na „umelé ukončenie tehotenstva“. Navrhol tiež zakotviť v zákone, že potrat nie je odporúčané riešenie. V dôvodovej správe tvrdí, že návrh zlepšuje potratový zákon. A to poskytnutím vyššej ochrany nenarodenému dieťaťu a „odstránením diskriminácie na základe veku dieťaťa tým, že odstraňuje bezdôvodné potraty“. Ako výnimky by sa mali zanechať ohrozenie života matky, zdravia matky, diagnostikované ťažké poškodenie dieťaťa a prípad tehotenstva ako následku trestného činu. Matke v prípade ohrozenia zdravia alebo ťažkého poškodenia dieťaťa chcel umožniť „právo na minimálne dva nezávislé názory odborníkov - lekárov“.

Hliadka zachránila zraneného holuba, nachádzal sa na školskom dvore
Policajti kontaktovali pracovníka Štátnej ochrany prírody.

SHMÚ varuje: V týchto okresoch klesne teplota na mínus dva stupne
Prízemný mráz môže byť najmä na severe a strede Slovenska.

SaS navrhuje, aby mohli volebnú kampaň viesť aj tzv. tretie osoby
Opozičná SaS navrhla, aby sa mohli do zákona vrátiť tzv. tretie strany ako subjekty, ktoré môžu za stanovených podmienok viesť volebnú kampaň.

PS: Ak Slovensko odmietne pandemickú zmluvu, Šaško musí skončiť. Je to krok do izolácie
Ak naši zástupcovia neodsúhlasia vo Švajčiarsku tzv. pandemickú dohodu a Slovensko pôjde proti vôli ministra zdravotníctva Kamila Šaška, mal by zo svojej funkcie odísť.

KDH upozorňuje, že Slovensko si odmietnutím pandemickej dohody urobí medzinárodnú hanbu
Opozičné KDH upozorňuje na to, že opäť hrozí, že Slovensko si urobí medzinárodnú hanbu a ako jediné nepodpíše pandemickú dohodu.