COVID-19 môže zvýšiť riziko mŕtvice, a to aj u mladších, inak zdravých jedincov
- 14:32 27.08.2020
- Londýn/Bratislava

Národný ústav srdcových a cievnych chorôb na Slovensku v je v záveroch opatrný.
Ochorenie COVID-19, spôsobené vírusom SARS-CoV-2, môže zvyšovať riziko cievnych mozgových príhod (CMP), a to aj u mladších, inak zdravých jedincov. Vyplýva to z článku uverejneného v britskom vedeckom žurnále The Lancet.
Národný ústav srdcových a cievnych chorôb na Slovensku v stanovisku pre TASR uviedol, že podobné trendy vo svojich zdravotníckych zariadeniach zatiaľ neeviduje. Dodal, že nemali ani jedného pacienta s akútnou ischemickou CMP, u ktorého by sa potvrdilo ochorenie COVID-19.
Článok v britskom magazíne sa odvoláva na viaceré štúdie, na základe ktorých odporúča zdravotníkom venovať zvýšenú pozornosť neurologickým príznakom pacientov, u ktorých sa potvrdil koronavírus. Zároveň uznávajú, že kauzalita zatiaľ nebola definitívne potvrdená a tému treba naďalej skúmať.
Výsledky jednej štúdie spomínanej v článku poukazujú na 7,6-násobné zvýšenie pravdepodobnosti mozgovej príhody u pacientov s COVID-19 v porovnaní s chrípkou.
Štúdia pacientov s COVID-19, ktorí podstúpili trombektómiu (chirurgické odstránenie krvnej zrazeniny z cievy) v New Yorku, Paríži a Filadelfii ukázala, že ich priemerný vek je nižší ako vek tých, u ktorých sa COVID-19 nepotvrdil. V jednej sieti nemocníc v New Yorku bol priemerný vek pacientov s vážnou mŕtvicou a nálezom nového typu koronavírusu 59 rokov, v porovnaní s priemerným vekom 74 rokov u tých s negatívnym nálezom. Z ďalšej skupiny 26 pacientov s COVID-19 a ischemickými príhodami alebo krvácaním bolo 27 percent mladších ako 50 rokov.
Mnohé správy uvádzajú zvýšené riziko trombózy v ranom štádiu choroby, ako aj abnormality zrážanlivosti krvi u pacientov s iba miernymi príznakmi COVID-19, píše The Lancet. Existuje aj veľa správ o výskyte trombotických príhod v ranom štádiu COVID-19, čo viedlo ku konsenzu, že antikoagulačná liečba by sa mala začať už v skorom štádiu ochorenia. Literatúra uvádza správy o vzniku zrazenín vo vnútornej krčnej tepne u pacientov s miernymi respiračnými príznakmi. Príčinou tejto spojitosti môže byť fakt, že koronavírus vyvoláva v tele pacienta silný zápal, ktorý môže narušiť existujúci aterosklerotický povlak a tým vytvára podmienky na vznik krvnej zrazeniny.
Podľa Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb na Slovensku existuje „viacero prác, ktoré poukazujú na možný prínos preventívnych dávok liekov na riedenie krvi s cieľom predchádzania vzniku trombóz v rôznych cievnych riečiskách“. Ústav v stanovisku pre TASR uviedol, že ide predovšetkým o prevenciu venózneho tromboembolizmu u pacientov s ťažším priebehom COVID-19, no „takýto postup je súčasne ochranou aj pre iné lokality“.
Podľa autorov článku v The Lancet stúpa počet prípadov, ktoré naznačujú prepojenie medzi COVID-19 a mozgovými príhodami u mladších ľudí bez tradičných vaskulárnych rizikových faktorov a niekedy s iba miernymi respiračnými príznakmi. Odporúčajú, že u inak zdravých mladých pacientov, ktorí dostanú počas pandémie mozgovú príhodu, by mali zdravotníci vykonať dôsledné vyšetrenie aj na COVID-19. A naopak, u pacientov s koronavírusom by sa mali dôsledne prešetriť všetky netypické neurologické príznaky. Podľa Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb však na tieto závery v súčasnosti neexistuje dostatok dôkazov.
Problematike vplyvu SARS-CoV2 na ľudské telo sa venuje aj Česká kardiologická spoločnosť, keďže vírus môže priamo poškodzovať srdce a viesť tak k cievnym príhodám. K téme plánuje vydať oficiálne stanovisko v priebehu septembra, povedal pre TASR predseda spoločnosti profesor Aleš Linhart.
Na Slovensku počet prípadov cievnych mozgových príhod v ostatných rokoch rastie, a to aj u mladých ľudí. V roku 2007, kedy Národné centrum zdravotníckych informácii založilo register CMP, zaznamenali 7420 pacientov s mŕtvicou, v roku 2017 ich však už bolo 11.556. Úmrtnosť síce klesá, ale približne 50 percent postihnutých má trvalé neurologické následky a viac než 25 percent je trvalo odkázaných na pomoc od rodiny alebo zdravotníckych zariadení.

Starmer, Costa a von der Leyenová označili situáciu v Pásme Gazy za neprijateľnú
Britský premiér Keir Starmer, predseda Európskej rady António Costa a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v pondelok kritizovali izraelskú vládu pre jej kroky v Pásme Gazy.

Peskov: Ukončenie konfliktu na Ukrajine si vyžaduje veľa náročnej práce
Na vyriešenie konfliktu na Ukrajine je potrebná „náročná“ a dlhodobá práca, uviedol v pondelok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Donald Trump s manželkou pozvali pápeža Leva XIV. na návštevu Bieleho domu
Americký prezident Donald Trump v liste pozval pápeža Leva XIV. na návštevu Bieleho domu, uviedla v pondelok jeho hovorkyňa Karoline Leavittová.

Litva žaluje Bielorusko pre dianie na spoločnej hranici
Litva v pondelok podala na Medzinárodnom súdnom dvore sťažnosť na Bielorusko pre údajnú spoluúčasť na prevádzačstve veľkého množstva migrantov cez spoločnú hranicu.

Šéf WHO vyzýva členské štáty, aby prijali pandemickú dohodu
Niektoré štáty a politické skupiny predkladanú dohodu odmietajú zo strachu, že by mohla obmedziť ich suverenitu v otázkach verejného zdravia.