Ženy v Turecku sa obávajú odstúpenia Ankary od Istanbulského dohovoru
- 18:57 26.07.2020
- Ankara

Ženy v rôznych mestách Turecka sa v nedeľu zišli na zhromaždeniach na podporu Istanbulského dohovoru o predchádzaní násiliu na ženách.
Stalo sa tak v situácii, keď sa v Turecku zvyšujú obavy z možného odstúpenia Ankary od tohto dohovoru Rady Európy. Informovala o tom agentúra AFP.
Dnešné demonštrácie sú súčasne súčasťou rastúceho hnevu v Turecku, ktorý súvisí so zvyšujúcim sa počtom prípadov násilia páchaného na ženách vrátane nedávnej vraždy študentky univerzity Pinar Gultekinovej.
Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu, známy aj ako Istanbulský dohovor, je prvým záväzným nástrojom na svete zameraným na prevenciu a boj proti násiliu páchanému na ženách - od znásilnenia po zmrzačenie ženských pohlavných orgánov.
Turecko tento dokument ratifikovalo v roku 2012. Po tom, ako sa v médiách v Turecku objavili špekulácie o tom, že Turecko by od neho mohlo odstúpiť, podpredseda vládnej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) Numan Kurtulmuš začiatkom júla označil podpísanie dohovoru za „zlé“ a navrhol, aby Turecko od neho odstúpilo.
„Ak nám tento dohovor vezmú, všetky ženy budú vydané na milosť a nemilosť,“ uviedla v Ankare pre agentúru AFP Cansu Ertašová z miestneho združenia žien. Dodala, že odstúpením od Istanbulského dohovoru „štát odmietne zodpovednosť, ktorú má“ za ochranu žien.
Miestne médiá v Istanbule informovali, že polícia tamojším ženám zabránila vo vstupe do parku, kde chceli mať svoj míting, a tak sa desiatky žien rozhodli pre pochod ulicami štvrte Bešiktaš, pričom skandovali, že z ulíc alebo námestí neodídu.
Turecko síce ratifikovalo Istanbulský dohovor a prijalo aj zákon na ochranu žien, ale tieto dokumenty nie sú implementované dôsledne, takže ženy v Turecku sú často vystavené násiliu zo strany svojich bývalých partnerov, manželov alebo príbuzných.
Skupina Zastavíme vraždy žien informovala, že v prvej polovici roku 2020 bolo mužmi zabitých 146 žien. Podľa tohto zdroja bolo minulý rok v Turecku usmrtených 474 žien. V roku 2018 ich bolo 440.
Protesty v Turecku prichádzajú po tom, ako poľský minister spravodlivosti Zbigniew Žiobro počas víkendu uviedol, že jeho krajina začne v pondelok prípravy na formálny proces odstúpenia od Istanbulského protokolu.
Agentúra Reuters napísala, že v piatok večer sa vo Varšave i ďalších poľských mestách konali protesty proti plánom vlády odstúpenie od Istanbulského dohovoru. Zúčastnili sa na nich tisíce ľudí, najmä však ženy.
„Cieľom je legalizovať domáce násilie,“ uviedla podľa Reuters jedna z organizátoriek protestu vo Varšave, Magdalena Lempartová.

Macron v prvom telefonáte s novým pápežom hovoril o mieri vo svete
Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok absolvoval svoj prvý telefonát s novým pápežom Levom XIV., pričom hovorili najmä o úsilí o dosiahnutie mieru všade na svete.

Zelenskyj: Ak sa v Istanbule dohodne prímerie, stretnutie s Putinom nebude treba
Priame rokovania Ukrajiny a Ruska v tureckom Istanbule sa začnú v noci alebo až v piatok, oznámil vo štvrtok popoludní v Ankare ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Trump: Kým sa nestretnem s Putinom, nič sa v otázke mieru na Ukrajine nezmení
Americký prezident Donald Trump vo štvrtok vyhlásil, že neočakáva pokrok v otázke mierového riešenia konfliktu na Ukrajine, kým sa osobne nestretne so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom.

Eurokomisia obvinila TikTok z porušovania pravidiel v oblasti reklamy
Európska komisia vo štvrtok obvinila platformu TikTok z porušovania právnych predpisov Európskej únie.

Zelenskyj: Ruská delegácia v Istanbule je „atrapa“ s nejasným mandátom
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po príchode do Ankary označil ruskú delegáciu v Istanbule, ktorá má rokovať s delegáciou Ukrajiny, ako „atrapu“ s nejasným mandátom.