• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 15.5.2025Meniny má Žofia, Sofia
11°Bratislava

Premiér bude vo štvrtok čeliť odvolávaniu prvýkrát od nástupu do funkcie

  • 14:18 22.07.2020
  • Bratislava
Premiér bude vo štvrtok čeliť odvolávaniu prvýkrát od nástupu do funkcie

Návrh predložili opoziční poslanci Juraj Blanár (Smer-SD) a Richard Raši (nezaradený). Urobili tak po medializovaní podozrení, že Matovičova diplomová práca je plagiát, dôvodov na jeho odvolanie vidia viacero.

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) bude po prvý raz od nástupu do funkcie čeliť odvolávaniu. Mimoriadna schôdza s návrhom na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády sa začne vo štvrtok (23. 7.) o 10.00 h. Zvolal ju predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina). Informoval o tom odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR.

Argumenty na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády zhrnula opozícia do štyroch bodov: neplnenie sľubu predsedu vlády plniť si funkciu čestne, svedomite a v záujme občanov; neplnenie a odchyľovanie sa od programového vyhlásenia vlády, na základe ktorého bola vláde vyslovená dôvera parlamentnou väčšinou; nepripravenosť na manažovanie plnenia ústavných povinností vlády, najmä tých, ktoré sú zamerané na hospodársky, sociálny a všestranný rozvoj SR, a prekrývanie nedostatočnej osobnej výbavy predsedu vlády aktivitami v oblasti politického marketingu a na sociálnych sieťach; neexistencia ucelenej stratégie postupu transformácie spoločnosti a ekonomiky po kríze.

Návrh na odvolávanie premiéra podpísalo 37 opozičných poslancov, potrebných bolo aspoň 30 podpisov. Predseda Smeru-SD Robert Fico avizoval, že neplánujú robiť z odvolávania cirkus a chcú štandardnú diskusiu v pléne. Podobne to vidia aj nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho.

Poslanci OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí podporia premiéra a vládu. Deklarovali, že nebudú robiť obštrukcie a umožnia štandardný priebeh schôdze. Vyplýva to z vyjadrení predsedov poslaneckých klubov koaličných strán. Pre TASR tiež uviedli, že nerátajú s tým, že by niekto z ich poslancov hlasoval za vyslovenie nedôvery Matovičovi.

Opozícia nemá v pléne dostatok hlasov na odvolanie premiéra. Koalícia Matovičov odchod nežiada. Návrh by preto v pléne nemal prejsť. Pokiaľ by sa však našlo dosť hlasov a premiér by padol, skončila by aj vláda.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Demokrati: Smer videom o vyhrážkach premiérovi zavádza, cieľom je poškodiť nás

Demokrati: Smer videom o vyhrážkach premiérovi zavádza, cieľom je poškodiť nás

DNES - 14:39Domáce

Vyjadrenie predstaviteľov strany Smer-SD je hrubým zavádzaním a manipulatívnou propagandou, ktorej cieľom je poškodiť stranu Demokrati.

Matovič: Vláda zneužila Bezpečnostnú radu na čisto politickú agendu

Matovič: Vláda zneužila Bezpečnostnú radu na čisto politickú agendu

DNES - 13:17Domáce

Štvrtková Bezpečnostná rada SR a výstupy po nej sú zneužitím pôdy Úradu vlády SR na čisto politickú agendu. Myslí si to líder opozičného hnutia Slovensko Igor Matovič.

Ministri sa zhodujú, že atentát nebol len útokom na človeka, ale i na spoločnosť

Ministri sa zhodujú, že atentát nebol len útokom na človeka, ale i na spoločnosť

DNES - 12:33Domáce

Minuloročný útok na premiéra Roberta Fica nebol len útokom na človeka, ale na celý právny štát, demokratický systém, ako aj na hodnoty slobody, rešpektu a spolupatričnosti. Zhodujú sa na tom členovia vlády SR.

Bezpečnostné zložky zachytili muža, ktorý sa chystal prísť do Handlovej

Bezpečnostné zložky zachytili muža, ktorý sa chystal prísť do Handlovej

DNES - 12:20Domáce

Muž mal na sociálnych sieťach zverejňovať nenávistné vyjadrenia.

SAV: Publikácia, ktorej spoluautorom je Kotlár, má vedecké nedostatky

SAV: Publikácia, ktorej spoluautorom je Kotlár, má vedecké nedostatky

DNES - 11:20Domáce

Slovenská akadémia vied zverejnila stanovisko k publikácii o mRNA vakcínach proti covidu.