Sochu obchodníka s otrokmi v Británii nahradili sochou černošskej aktivistky
- 13:04 15.07.2020
- Bristol

Sochu obchodníka s otrokmi, ktorú minulý mesiac v Británii strhli protirasistickí demonštranti, v stredu bez povolenia nahradili sochou černošskej aktivistky, ktorá sochu pomáhala strhnúť. Informovala o tom agentúra AFP.
Socha s podobizňou demonštrantky z hnutia Black Lives Matter (Na životoch černochov záleží) Jen Reidovej nahradila sochu Edwarda Colstona, ktorú dav demonštrantov hodil do vôd bristolského prístavného kanálu.
Sochu, ktorú jej autor Marc Quinn pomenoval „Príval moci“, aktivisti postavili bez upovedomenia bristolskej mestskej rady.
Nemenovaný predstaviteľ miestneho úradu však pre agentúru AFP uviedol, že o osude novopostavenej sochy sa rozhodne demokraticky.
Colstonova 5,5 metra vysoká bronzová socha stála v centre Bristolu od roku 1895, avšak v reakcii na smrť Afroameričana Georgea Floyda, ktorý zomrel v americkom štáte Minnesota, ju začiatkom júna strhli rozhnevaní demonštranti.
Edward Colston (1636 – 1721) pracoval pre spoločnosť Royal African Company (RAC), ktorá mala v tom čase monopol na obchodovanie so západoafrickými otrokmi.
Mesto má po Colstonovi pomenovanú aj školu.
Demonštranti okrem toho žiadajú aj odstránenie ďalších sôch sporných osôb v Británii, napríklad sochu kolonialistu Cecila Rhodesa na Oxfordskej univerzite.
V reakcii na odstránenie niektorých sôch sa však uskutočnili aj demonštrácie na ich ochranu - vrátane sôch Winstona Churchilla v Londýne a zakladateľa skautského hnutia Roberta Badena-Powella v meste Poole.

Lipavský: Spojenci v NATO by mali opäť označiť Rusko za najvážnejšiu hrozbu
Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský považuje za kľúčové, aby spojenci v Severoatlantickej aliancii znovu označili Rusko za najvážnejšiu priamu hrozbu pre euroatlantický priestor.

Súdny dvor EÚ: EK pochybila pri odmietnutí zverejniť správy v kauze Pfizergate
Európska komisia pochybila, keď odmietla zverejniť textové správy medzi predsedníčkou EK Ursulou von der Leyenovou a šéfom farmaceutickej spoločnosti Pfizer Albertom Bourlom.

Írsky premiér Martin kritizoval Orbána za nezmyselné vetovanie
Ukrajina by sa mala z geopolitických dôvodov pripojiť k Európskej únii a je poburujúce, že Maďarsko tomu bráni. Podľa servera economx.hu to vyhlásil írsky premiér Micheál Martin.

Za problémy v tehotenstve môže aj zmena klímy, tvrdí štúdia
Horúčavy podnietené globálnym otepľovaním celosvetovo zvyšujú riziko nebezpečných komplikácií počas tehotenstva.

Costa: EÚ je oddaná európskej budúcnosti Bosny a Hercegoviny
Predseda Európskej rady António Costa v utorok dopoludnia navštívil Bosnu a Hercegovinu v rámci turné po krajinách západného Balkánu.