• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 15.5.2025Meniny má Žofia, Sofia
14°Bratislava

Koronavírusom sa nakazilo viac ako 13 miliónov ľudí; WHO varuje pred zhoršením

  • 6:06 14.07.2020
  • Ženeva
Koronavírusom sa nakazilo viac ako 13 miliónov ľudí; WHO varuje pred zhoršením

Počet ľudí nakazených novým koronavírusom presiahol v pondelok 13 miliónov, pričom len za posledných päť dní pribudol milión infikovaných. Informovala o tom agentúra Reuters.

Za šesť a pol mesiaca zomrelo v dôsledku pandémie COVID-19 viac ako pol milióna ľudí. Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus v tejto súvislosti uviedol, že v dohľadnej budúcnosti nemôžeme očakávať návrat k „starému normálu“, a to najmä v tom prípade, že sa budú zanedbávať preventívne opatrenia.

Priveľa krajín sa vydalo zlým smerom, vírus zostáva nepriateľom číslo jeden,“ povedal generálny tajomník WHO na virtuálnom tlačovom brífingu v Ženeve. Mnohé štáty totiž podľa jeho slov narušili dôveru verejnosti, keď vysielali zmiešané informácie o koronavíruse a neprijali dostatočné opatrenia. Ich zlyhanie v boji proti koronavírusu spôsobí, že návrat k normálu nebude možný.

Ak sa nebudú dodržiavať základné opatrenia, jediný spôsob, akým sa táto pandémia bude vyvíjať, je, že bude horšia a horšia. Nemusí to však byť takto,“ povedal Ghebreyesus. Vlády jednotlivých krajín by sa mali podľa WHO pri uvoľňovaní opatrení riadiť tým, či v daných oblastiach došlo k prenosu vírusu v komunitách.

Z údajov Reuters, ktoré sú založené na informáciách od vlád jednotlivých krajín, vyplýva, že ochorenie COVID-19 sa aktuálne najviac šíri v Latinskej Amerike.

WHO v nedeľu hlásila rekordný denný prírastok 230.000 nakazených. Viac než polovicu zo všetkých prípadov hlásili zo Spojených štátov a z Brazílie.

Podľa údajov agentúry AFP zverejnených k pondelku 22.00 h SELČ sa koronavírusom na celom svete nakazilo najmenej 13.000.166 ľudí a zomrelo naň 569.990 osôb. Od 1. júla pritom pribudlo viac ako 2,6 milióna nových prípadov.

V USA zaznamenali 3.341.838 nakazených a 135.425 úmrtí. V Latinskej Amerike a Karibiku evidujú 3.380.218 infikovaných vrátane 144.847 obetí. V Európe doteraz pozitívne testovali 2.849.335 osôb a 202.780 ľudí na následky ochorenia COVID-19 zomrelo.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Trumpova administratíva chce deportovať ruskú vedkyňu, ktorá sa obáva zadržania

Trumpova administratíva chce deportovať ruskú vedkyňu, ktorá sa obáva zadržania

DNES - 7:57Zahraničné

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa sa snaží deportovať vedkyňu Kseniu Petrovovu z Harvardovej univerzity späť do Ruska.

Izrael zintenzívnil útoky v Pásme Gazy, zahynulo najmenej 80 ľudí

Izrael zintenzívnil útoky v Pásme Gazy, zahynulo najmenej 80 ľudí

DNES - 6:19Zahraničné

Izraelské útoky v Pásme Gazy si v stredu vyžiadali najmenej 80 obetí, oznámili tamojší zdravotníci.

Putin do Turecka nepríde. Koho vyšlú na mierové rokovania?

Putin do Turecka nepríde. Koho vyšlú na mierové rokovania?

DNES - 6:15Zahraničné

Ruský prezident Vladimir Putin nie je uvedený v oficiálnom zozname členov delegácie, ktorá má vo štvrtok rokovať s ukrajinskými predstaviteľmi v tureckom Istanbule.

Blesk udrel do areálu zoo, na mieste boli aj deti

Blesk udrel do areálu zoo, na mieste boli aj deti

DNES - 6:06Zahraničné

Blesk priamo zasiahol dvoch dospelých.

Jermak: Ak Putin do Istanbulu nepríde, znamená to, že Moskva nechce mier

Jermak: Ak Putin do Istanbulu nepríde, znamená to, že Moskva nechce mier

VČERA - 22:22Zahraničné

Šéf kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak očakáva, že sa ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok zúčastní na rokovaniach v Istanbule.