Budaj: Legislatívna zmena geologického zákona je už pripravená

Ministerskí geológovia a právnici už pripravili legislatívnu zmenu geologického zákona. Uviedol to na piatkovej tlačovej konferencii pred areálom spoločnosti Istrochem v Bratislave minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).
„V súvislosti s utajením prieskumu spred desiatich rokov je nepredstaviteľné, aby mal súkromník možnosť správu z už vykonaného geologického prieskumu utajiť, obzvlášť v prípade, ak je podozrenie z ohrozovania zdravia obyvateľov hlavného mesta,“ povedal Budaj s tým, že prax zatajovania informácií o environmentálnych hrozbách bude ukončená. Zároveň predstavil nového generálneho riaditeľa Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra, Igora Slaninku. Sľubuje si od neho dôraznejšiu a rýchlejšiu spoluprácu pri odstraňovaní desiatky rokov neriešených ekologických záťaží.
Budaj so šéfom Slovenskej inšpekcie životného prostredia Jánom Jenčom v lokalite Istrochemu začali tiež s kontrolou dodržiavania odpadovej legislatívy, ktorej cieľom je odhaliť, či nedochádza k ďalšiemu zhoršeniu už existujúcich ekologických záťaží. „Konáme na základe podnetu. Vzhľadom na to, že sa nachádzame v území s viacerými potvrdenými environmentálnymi záťažami, inšpekcia preveruje, či v súčasnosti aktívne prevádzky v tejto lokalite svojou činnosťou nezhoršujú jestvujúce znečistenie životného prostredia,“ doplnil Jenčo.
Envirorezort na kontamináciu upozornila mimoparlamentná strana Spolu, ktorá po tom, ako bol po desiatich rokoch prieskum odtajený, vyzvala Budaja, aby v tejto súvislosti začal konať a riešiť kontamináciu v areáli spoločnosti Istrochem v Bratislave. Prieskum podľa Spolu potvrdil masívnu kontamináciu podzemnej vody a pôdy organickými aj anorganickými látkami.

Hliadka zachránila zraneného holuba, nachádzal sa na školskom dvore
Policajti kontaktovali pracovníka Štátnej ochrany prírody.

SHMÚ varuje: V týchto okresoch klesne teplota na mínus dva stupne
Prízemný mráz môže byť najmä na severe a strede Slovenska.

SaS navrhuje, aby mohli volebnú kampaň viesť aj tzv. tretie osoby
Opozičná SaS navrhla, aby sa mohli do zákona vrátiť tzv. tretie strany ako subjekty, ktoré môžu za stanovených podmienok viesť volebnú kampaň.

PS: Ak Slovensko odmietne pandemickú zmluvu, Šaško musí skončiť. Je to krok do izolácie
Ak naši zástupcovia neodsúhlasia vo Švajčiarsku tzv. pandemickú dohodu a Slovensko pôjde proti vôli ministra zdravotníctva Kamila Šaška, mal by zo svojej funkcie odísť.

KDH upozorňuje, že Slovensko si odmietnutím pandemickej dohody urobí medzinárodnú hanbu
Opozičné KDH upozorňuje na to, že opäť hrozí, že Slovensko si urobí medzinárodnú hanbu a ako jediné nepodpíše pandemickú dohodu.