• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 6.8.2020Meniny má Jozefína
18°Bratislava

Koalícia nie je dohodnutá na mene generálneho prokurátora, deklaruje SaS a OĽaNO

  • 17:47 02.06.2020
  • Bratislava
Koalícia nie je dohodnutá na mene generálneho prokurátora, deklaruje SaS a OĽaNO

Vypočutie kandidátov na generálneho prokurátora a hlasovanie v pléne Národnej rady (NR) SR môže ukázať, či boli obavy z účelovosti novely zákona o prokuratúre v prospech jedného kandidáta namieste. Skonštatoval to poslanec Alojz Baránik (SaS).

Hnutie OĽaNO a strana SaS deklarovali, že koalícia nie je dohodnutá na žiadnom mene. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) považuje za najdôležitejšie, aby verejné vypočutie kandidátov nebolo len naoko. Ideálne by podľa nej bolo, keby po ňom poslanci aj verejnosť dospeli k záveru, ktorý kandidát je najlepší, a aby ho tak vnímali aj prokurátori.

Kandidovať na funkciu generálneho prokurátora bude môcť oveľa viac skúsených, odborne zdatných, charakterných a na boj s korupciou a mafiou odhodlaných právnikov,“ uviedla pre TASR Dáša Macaríková z mediálneho tímu OĽaNO. Dodala, že novela spĺňa záväzok z programového vyhlásenia vlády (PVV) presadiť transparentný a otvorenejší model navrhovania a voľby kandidátov.

Baránik považuje naznačovanie účelovosti novely za neoprávnené. Pripustil, že niektorí členovia vlády sa nechali vmanévrovať do uvedenia konkrétneho mena, čo mohlo spôsobiť obavy. Deklaroval, že poslanci za SaS budú voliť kandidátov tak, ako to považujú za správne s ohľadom na informácie z výberového konania. Na otázku, prečo prišla novela formou poslaneckého návrhu, odpovedal, že ide o vyvážený kompromis medzi rýchlosťou a dostatočnou možnosťou debaty. Dodal, že o novele diskutovali aj s ministerkou i odbornými kapacitami rezortu.

Kolíková ocenila, že na stretnutí s koaličnými poslancami našli zhodu pri viacerých dôležitých otázkach týkajúcich sa podmienok pre voľbu kandidátov, okruhu navrhovateľov, parametrov verejného vypočutia a že dohodu odobrila aj koaličná rada. „Pravdou tiež je, že na uvedenom stretnutí odznel návrh otvoriť voľbu aj pre neprokurátorov,“ dodala. Pre TASR uviedla, že jej názor sa nezmenil a naďalej si myslí, že generálny prokurátor by mal byť z radov prokurátorov.

OĽaNO podotklo, že názory odborníkov sa líšia. Baránik poznamenal, že aj to je legitímny postoj a jeho opodstatnenosť sa ukáže v predpokladanom nastávajúcom procese výberu kandidáta. Dodal, že kľúčovým pri ich vypočúvaní i voľbe bude aj minulosť každého z nich.

Prípadné zmeny v novele v druhom čítaní SaS nevylúčila a nebráni sa žiadnemu dobrému návrhu, ktorý by novelu vylepšil. Baránik nateraz potrebu takého vylepšenia nevidí. To, či na výbore umožnia verejnosti vystúpiť s návrhmi na zmeny, podľa neho závisí od rozhodnutia príslušného kolektívneho orgánu NR SR. OĽaNO zdôraznilo, že rokovanie bude verejné a bude sa riadiť platnou legislatívou.

Za jednu z najdôležitejších zmien v novele považuje Baránik možnosť odvolania šéfa prokuratúry. Deklaroval, že zámerom nie je dať parlamentu možnosť ho odvolať, ale navrhnúť prezidentovi odvolanie. „To znamená, že by sa na realizácii zámeru odvolať generálneho prokurátora museli zhodnúť dva samostatné orgány, čo dáva viac ako dostatočnú záruku, že sa taký inštitút nebude zneužívať,“ priblížil s tým, že šéf prokuratúry by mal niesť zodpovednosť za výkon funkcie. OĽaNO dodalo, že cieľom návrhu je nastaviť pravidlá pre prokuratúru tak, aby sa spĺňali štandardy krajín Európskej únie.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Hlivák: Zmeny zákona pre výstavbu nájomných bytov pripraví pracovná skupina

Hlivák: Zmeny zákona pre výstavbu nájomných bytov pripraví pracovná skupina

VČERA - 17:11Domáce

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) vytvorí so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS) spoločnú pracovnú skupinu, ktorá pripraví zjednodušenie zákona o verejnom obstarávaní.

Trestný právnik sa ešte nestretol s posunutím rozsudku pre poradu senátu

Trestný právnik sa ešte nestretol s posunutím rozsudku pre poradu senátu

VČERA - 15:27Domáce

Profesor trestného práva na Právnickej fakulte Univerzity Komenského a advokát Tomáš Strémy sa osobne ešte nestretol s takýmto dôvodom na odloženie rozsudku.

Slováci, ktorí cestujú na Ukrajinu, potrebujú mať so sebou test na COVID-19

Slováci, ktorí cestujú na Ukrajinu, potrebujú mať so sebou test na COVID-19

VČERA - 15:14Domáce

Slováci, ktorí prichádzajú na Ukrajinu, musia mať so sebou negatívny výsledok testu na COVID-19. Nesmie byť starší ako 48 hodín.

Polícia hľadá vodiča Nissanu, ktorý utiekol z miesta nehody

Polícia hľadá vodiča Nissanu, ktorý utiekol z miesta nehody

VČERA - 14:40Domáce

Polícia hľadá vodiča strieborného auta značky Nissan, ktorý po dopravnej nehode neposkytol zranenému pomoc a z miesta ušiel.

Ministerstvo vnútra odštartovalo proces šetrenia, prehodnocovalo efektivitu zamestnancov

Ministerstvo vnútra odštartovalo proces šetrenia, prehodnocovalo efektivitu zamestnancov

VČERA - 14:26Domáce

Ministerstvo vnútra (MV) SR v snahe znížiť svoje výdavky prehodnocovalo efektivitu zamestnancov.