• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 15.7.2020Meniny má Henrich
26°Bratislava

Obhajoba Trnku spochybňuje pravosť nahrávky s Marianom Kočnerom

  • 14:23 02.06.2020
  • Bratislava
Obhajoba Trnku spochybňuje pravosť nahrávky s Marianom Kočnerom

Advokátka Dobroslava Trnku navrhuje jeho oslobodenie, z konania vylúčili verejnosť.

Aktualizované: 15:01

Bývalý generálny prokurátor SR Dobroslav Trnka sa necíti byť vinný, navrhuje aby ho disciplinárna komisia Generálnej prokuratúry (GP) SR z obvinení oslobodila.

Pred trojčlennou komisiu počas ústneho pojednávania prostredníctvom obhajkyne dodal, že si je vedomý toho, že porušil príkaz generálneho prokurátora zakazujúci komunikáciu s médiami. Na svoju obranu ďalej prostredníctvom obhajkyne uviedol, že situácia pred jeho bydliskom bola po zverejnení nahrávky s Marianom Kočnerom týkajúcej sa kauzy Gorila z dlhodobého hľadiska psychicky neudržateľná.

"Osobne nemohol vyjsť pred dom, celá ulica bola plná novinárov, ktorí sa dožadovali rozhovoru. To je na jednej strane pochopiteľné, ale jeho manželka je vážne chorá a jej zdravotný stav sa v tom čase výrazne zhoršil v súvislosti s prítomnosťou médií pred jeho domom,“ povedala obhajkyňa. Napokon poskytol rozhovor redaktorovi komerčnej televízie, za ktorý je v dvoch bodoch disciplinárne stíhaný. Trnka by aj v súčasnosti v takejto situácii konal podobným spôsobom.

Prokurátor, ktorý disciplinárny návrh podal, súhlasil, aby bola z časti utorkového konania vylúčená verejnosť. Na rôznych súčastiach polície totižto prebiehajú trestné konania a nie je vhodné, aby sa s nimi oboznamovala verejnosť. Predseda 3. disciplinárnej komisie GP SR napokon verejnosť, teda aj médiá z pojednávania vylúčil.

Obhajoba Trnku spochybňuje pravosť nahrávky s Marianom Kočnerom

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka a jeho právna zástupkyňa odmietajú akékoľvek spájanie osoby Trnku s obsahom konverzácie na nahrávke s podnikateľom Marianom Kočnerom v kauze Gorila.

Nevieme potvrdiť, že ide o jeho hlas, nahrávka zverejnená v médiách bola v zlej kvalite. Môj klient si nie je istý, či ide o jeho hlas alebo nie,“ zdôraznila právna zástupkyňa Trnku.

Podľa jej slov v súčasnej dobe je možné vytvoriť takúto nahrávku a tvrdiť, že je pravá. Trnkov hlas je všedný a je ho možné podľa advokátky napodobniť. Nahrávka môže byť kompilátom jeho výrokov počas verejného pôsobenia vo funkcii generálneho prokurátora. V nahrávke je len minimum slov, ktoré majú byť Trnkove. „Nevieme potvrdiť, či hlas na nahrávke je hlas môjho klienta, pretože na verejnosti vystupoval veľmi často,“ povedala. „Zásadne odmietame údajný obsah na údajnej nahrávke. Ide o snahu o účelovú diskreditáciu jeho osoby,“ vyslovila v obhajobe Trnku.

Môj klient nepopiera, že pozná osobu Mariana K. Pozná ho od vojenčiny. Ako mal v čase, keď ho spoznal, predvídať, že v budúcnosti sa z neho stane trestne stíhaná osoba? Takýmto spôsobom by mal byť každý človek, ktorý poznal osobu Mariana K., verejne lynčovaný,“ dodala. Priznala, že od roku 2013 sa Trnka stretol s Marianom Kočnerom maximálne dva razy a za posledných päť rokov ani raz. Marian Kočner sa snažil pracovne kontaktovať s Trnkom, ten ho však odmietal a keď sa s ním kontaktoval, tak podľa obhajkyne údajne len v medziach zákona.

Disciplinárny návrh, ktorý sa v utorok prejednáva, sa netýka nahrávky medzi Trnkom a podnikateľom Marianom Kočnerom, ale týka sa rozhovoru poskytnutého pre komerčnú televíziu 15. októbra 2019. Rozhovor mal vyvolať pochybnosti o dôveryhodnosti prokuratúry. V druhom bode návrhu sú Trnkovi kladené jeho vyjadrenia v kauze prepustenia podnikateľa Jozefa Majského v roku 2004.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Výber kandidátov na šéfa Generálnej prokuratúry i špeciálneho prokurátora sa má upraviť

Výber kandidátov na šéfa Generálnej prokuratúry i špeciálneho prokurátora sa má upraviť

DNES - 19:23Domáce

Podmienky výberu a odvolania generálneho i špeciálneho prokurátora sa majú zmeniť.

Viacerí poslanci OĽaNO podporili návrh ĽSNS, porušili tak koaličnú dohodu

Viacerí poslanci OĽaNO podporili návrh ĽSNS, porušili tak koaličnú dohodu

DNES - 19:12Domáce

Poslanci OĽaNO podporou návrhu ĽSNS porušili koaličnú dohodu.

Naď trvá na tom, že muničné sklady v Trenčíne a Rašove sú bezpečné

Naď trvá na tom, že muničné sklady v Trenčíne a Rašove sú bezpečné

DNES - 18:57Domáce

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) aj po osobnej návšteve muničných skladov v Trenčíne-Kubrej a Rašove trvá, že sú bezpečné.

Hasiči zasahujú pri dopravnej nehode, na mieste je aj vrtuľník

Hasiči zasahujú pri dopravnej nehode, na mieste je aj vrtuľník

DNES - 18:55Domáce

Na mieste zasahuje aj posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby.

Zaviesť by sa mohla ďalšia zbraňová amnestia

Zaviesť by sa mohla ďalšia zbraňová amnestia

DNES - 18:04Domáce

Zaviesť by sa mohla ďalšia zbraňová amnestia. Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu posunuli do druhého čítania novelu zákona o strelných zbraniach a strelive, ktorú predložili poslanci Smeru-SD. Za posunutie návrhu hlasovali takmer všetc