WHO navrhla spoločné využívanie patentov na vakcínu proti COVID-19
- 20:06 29.05.2020
- Ženeva

Farmaceutický priemysel dal jasne najavo, že nemá záujem o takýto program. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) predstavila v piatok iniciatívu, ktorá umožní spoločné využívanie patentov na budúce očkovacie látky proti ochoreniu COVID-19, spôsobovanému novým koronavírusom.
„Veda nám dáva riešenia, ale aby tieto riešenia poslúžili každému, musíme byť solidárni,“ povedal generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus zo Ženevy na online podujatí, kde iniciatívu predložil. Tedros zdôraznil, že patentové združenie bude dobrovoľné.
Spoločný technologický fond WHO pre COVID-19 (Covid-19 Technology Access Pool) získal podporu 36 krajín vrátane Brazílie, Juhoafrickej republiky (JAR), Pakistanu, Malajzie a Indonézie, ako aj Belgicka, Holandska a Nórska.
Medzinárodná federácie farmaceutických výrobcov a združení (IFPMA) so sídlom vo švajčiarskej Ženeve vyjadrila vo vyhlásení nesúhlas s niektorými podmienkami v pláne WHO, „pretože naznačujú, že práva na duševné vlastníctvo, ktorých sa vlastníci nevzdajú a ktoré nemajú celosvetovo platnú licenciu, môžu predstavovať prekážku“.
Lídri farmaceutického priemyslu vo štvrtok na tlačovom brífingu IFPMA zároveň varovali pred zdieľanými patentmi.
„Ak nechránite duševné vlastníctvo, potom v podstate nikto nemá motiváciu niečo vylepšovať,“ vyhlásil výkonný šéf farmaceutickej spoločnosti AstraZeneca Pascal Soriot.
„V tejto chvíli je to nezmysel, v tejto chvíli je to nebezpečné,“ povedal výkonný riaditeľ ďalšej farmaceutickej firmy Pfizer Albert Bourla a poukázal na to, že jeho priemysel na seba preberá riziko v podobe miliárd dolárov, keď vyvíja vakcíny, ktoré nakoniec môžu, ale nemusia účinkovať.
Lídri tohto priemyslu sa však s WHO zhodli, že budúce vakcíny na COVID-19 musia byť dostupné za prijateľné ceny, aby ochránili ľudí v chudobných aj bohatých krajinách.

Európski lídri si v Kyjeve pripomenuli obete vojny
Nemecký kancelár Friedrich Merz, francúzsky prezident Emmanuel Macron, britský premiér Keir Starmer a predseda poľskej vlády Donald Tusk si v Kyjeve uctili pamiatku obetí ruskej vojenskej invázie.

Rubio vyzval Indiu a Pakistan na obnovenie komunikácie a zmiernenie napätia
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio vyzval Indiu a Pakistan, aby medzi sebou obnovili priamu komunikáciu v záujme „vyhnúť sa nezrovnalostiam“ v stupňujúcom sa konflikte.

Merz, Macron a Starmer pricestovali do Kyjeva
Merz spolu s Macronom a Starmerom pricestovali v sobotu ráno vlakom do ukrajinskej metropoly Kyjev.

Premiér SR rokoval v Moskve s čínskym prezidentom o vzájomnej spolupráci
Predseda vlády SR Robert Fico sa počas pracovnej návštevy v Moskve stretol s prezidentom Čínskej ľudovej republiky Si Ťin-pchingom.

Švédsky kardinál vyzdvihol rozdiel medzi novým pápežom a prezidentom USA
Švédsky kardinál Anders Arborelius, ktorý sa zúčastnil na konkláve, kde zvolili nového pápeža, v piatok vyzdvihol Leva XIV. ako „jemného a pokorného človeka“.