USA tvrdia, že Čína sa pokúša ukradnúť výskum vakcíny na COVID-19
- 18:29 13.05.2020
- Washington

Čína sa podľa Spojených štátov snaží preniknúť do počítačových sietí organizácií, ktoré skúmajú ochorenie COVID-19.
Americké úrady varovali v stredu vedcov a výskumníkov z oblasti zdravotníckej starostlivosti, že Čínou podporovaní hekeri sa pokúšajú ukradnúť vedecké a intelektuálne vlastníctvo týkajúce sa spôsobov liečby a vakcín na ochorenie COVID-19. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.
Organizácie skúmajúce toto ochorenie boli upozornené, že sú „pravdepodobne terčom pokusov Čínskej ľudovej republiky preniknúť do ich počítačových sietí“, uviedli vo vyhlásení americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) a americká Bezpečnostná agentúra pre kyberbezpečnosť a infraštruktúru (CISA).
„Títo aktéri boli spozorovaní pri pokusoch nájsť a nedovolene získať intelektuálne vlastníctvo a údaje z verejného zdravotníctva, ktoré sa týkajú vakcín, metód liečby a testovania. Snažili sa ich získať z počítačových sietí a od personálu zapojeného do výskumu súvisiaceho s ochorením COVID-19,“ uviedli FBI a CISA.
„Snahy Číny zacielené na tieto sektory predstavujú výraznú hrozbu pre zvládnutie ochorenia COVID-19 našou krajinou,“ napísali vo vyhlásení úrady.
Oba úrady neposkytli žiadne dôkazy ani neuviedli prípady k týmto svojim obvineniam proti Pekingu.
Úrady však vyzvali „všetky organizácie vykonávajúce výskum v týchto oblastiach, aby stále dbali na kyberbezpečnosť a ochranu pred hrozbou zo strany interných pracovníkov. Tak zabránia pokútnemu prehliadaniu alebo krádeži materiálov o COVID-19“.
Americké médiá už v pondelok informovali, že FBI sa chystá zverejniť varovanie o hekerských útokoch zameraných na výskum vakcín.
Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Čao Li-ťien v pondelok odmietol toto obvinenie so slovami, že Čína je dôrazne proti všetkým počítačovým útokom.
„My sme vo svete vedúcou silou vo výskume liečby ochorenia COVID-19 a očkovacej látky proti nemu. Je nemorálne bez akýchkoľvek dôkazov šíriť o Číne klebety a urážky,“ dodal hovorca.
Varovanie amerických úradov prišlo v období, keď desiatky spoločností, inštitúcií a krajín po celom svete sa urýchlene pokúšajú vyvinúť vakcíny na zastavenie šírenia koronavírusu, ktorý vo svete zabil už najmenej 292.000 ľudí.
Mnoho ďalších firiem hľadá liečbu pre nakazených pacientov. V súčasnosti nie je žiaden takýto overený liek.

Šéfka EK vyzvala na prímerie na Ukrajine bez predchádzajúcich podmienok
Prímerie na Ukrajine musí byť zavedené bez kladenia akýchkoľvek predchádzajúcich podmienok, uviedla v sobotu šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Macron varoval pred dôsledkami odmietnutia prímeria zo strany Ruska
Francúzsky prezident Emmanuel Macron v sobotu počas svojej návštevy Kyjeva varoval Rusko pred dôsledkami možného odmietnutia prímeria v bojoch na Ukrajine zo strany Moskvy.

Európski lídri si v Kyjeve pripomenuli obete vojny
Nemecký kancelár Friedrich Merz, francúzsky prezident Emmanuel Macron, britský premiér Keir Starmer a predseda poľskej vlády Donald Tusk si v Kyjeve uctili pamiatku obetí ruskej vojenskej invázie.

Rubio vyzval Indiu a Pakistan na obnovenie komunikácie a zmiernenie napätia
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio vyzval Indiu a Pakistan, aby medzi sebou obnovili priamu komunikáciu v záujme „vyhnúť sa nezrovnalostiam“ v stupňujúcom sa konflikte.

Merz, Macron a Starmer pricestovali do Kyjeva
Merz spolu s Macronom a Starmerom pricestovali v sobotu ráno vlakom do ukrajinskej metropoly Kyjev.