Nemecko začne postupne otvárať hranice
- 15:16 13.05.2020
- Berlín

Úplné ukončenie kontrol na nemeckých hraniciach je naplánované až na jún.
Kontroly na hraniciach Nemecka sa od tejto soboty (16.5.) čiastočne uvoľnia. Úplné ukončenie kontrol v dôsledku pandémie koronavírusu je však naplánované až od 15. júna. Na svojom stredajšom zasadnutí sa na tom dohodla spolková vláda, informoval denník Süddeutsche Zeitung.
Ako oznámil spolkový minister vnútra Horst Seehofer, kontroly sa ukončia v noci na sobotu najprv na hraniciach s Luxemburskom.
Na hraniciach s Dánskom je Nemecko pripravené ukončiť kontroly po tom, ako tamojšia vláda uzatvorí prebiehajúce konzultácie so svojimi susedmi, povedal Seehofer. Na hraniciach s Francúzskom, Rakúskom a Švajčiarskom by však mali kontroly pokračovať až do 15. júna, ale od soboty budú len náhodné.
Ministerstvo však občanom Nemecka neodporúča v nasledujúcich týždňoch cestovať do zahraničia na turistické výlety.
Podľa Seehofera je tento postup výsledkom pozitívneho vývoja v boji s pandémiou. Ak sa však počet nových prípadov nákazy v susedných regiónoch prudko zvýši, kontroly sa znova sprísnia. Napríklad v Nemecku nesmie v priebehu siedmich dní pribudnúť v regiónoch viac ako 50 nových infekcií na 100.000 obyvateľov.
„Spájame to s jasným cieľom, pretože od polovice júna chceme mať opäť v Európe slobodný pohyb. To predpokladá, že infekcia sa bude v budúcnosti odvíjať tak ako v týchto dňoch, keď budú obyvatelia disciplinovaní, nosiť rúška a udržiavať odstup. Po zmiernení opatrení, ku ktorým dôjde v máji nielen u nás, ale aj v takmer všetkých európskych štátoch, si vieme predstaviť, že 15. júna sa budeme môcť opäť voľne pohybovať,“ povedal Seehofer.
Dvojtýždňová karanténa pre každého, kto prichádza do Nemecka, by sa mala podľa Seehofera vzťahovať už iba na ľudí, ktorí predtým boli v tretích krajinách - napríklad už nie na Nemcov prichádzajúcich z Francúzska alebo Holandska. O karanténe však rozhodujú vlády jednotlivých spolkových krajín.
Kontroly na hraniciach Nemecka s Dánskom, Luxemburskom, Francúzskom, Rakúskom a Švajčiarskom s cieľom obmedziť pandémiu boli zavedené 16. marca.

Európski lídri si v Kyjeve pripomenuli obete vojny
Nemecký kancelár Friedrich Merz, francúzsky prezident Emmanuel Macron, britský premiér Keir Starmer a predseda poľskej vlády Donald Tusk si v Kyjeve uctili pamiatku obetí ruskej vojenskej invázie.

Rubio vyzval Indiu a Pakistan na obnovenie komunikácie a zmiernenie napätia
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio vyzval Indiu a Pakistan, aby medzi sebou obnovili priamu komunikáciu v záujme „vyhnúť sa nezrovnalostiam“ v stupňujúcom sa konflikte.

Merz, Macron a Starmer pricestovali do Kyjeva
Merz spolu s Macronom a Starmerom pricestovali v sobotu ráno vlakom do ukrajinskej metropoly Kyjev.

Premiér SR rokoval v Moskve s čínskym prezidentom o vzájomnej spolupráci
Predseda vlády SR Robert Fico sa počas pracovnej návštevy v Moskve stretol s prezidentom Čínskej ľudovej republiky Si Ťin-pchingom.

Švédsky kardinál vyzdvihol rozdiel medzi novým pápežom a prezidentom USA
Švédsky kardinál Anders Arborelius, ktorý sa zúčastnil na konkláve, kde zvolili nového pápeža, v piatok vyzdvihol Leva XIV. ako „jemného a pokorného človeka“.