Vláda nemá záujem uľahčiť odhaľovanie korupcie, tvrdí Lipšic

Súčasná vláda nemá podľa poslanca NR SR Daniela Lipšica záujem uľahčiť odhaľovanie korupcie.
Zároveň upozornil, že vláda Ivety Radičovej mala zámer prijať takýto zákon v programovom vyhlásení.
Parlament rokoval o dvoch návrhoch
„Za našej éry sme na ministerstve vnútra pripravili aj návrh zákona. Žiaľ, pre predčasné voľby už nevyšiel čas na jeho schválenie. Na ministerstve však bol k dispozícii,“ konštatoval Lipšic.
Keďže si tento návrh Ficova vláda viac ako rok nevšímala, predložili ho ako poslanecký návrh. „Je úsmevné, že si túto tému osvojili až teraz,“ dodal. Parlament rokoval tento rok o dvoch návrhoch zákona o ochrane oznamovateľov korupcie.
Jeden predložil Daniel Lipšic a druhý predseda KDH Ján Figeľ. Figeľov návrh sa dostal v NR SR do druhého čítania. Zákonodarný zbor má o ňom rokovať v septembri.
Konsenzus treba posilňovať
Úmysel ministra vnútra Roberta Kaliňáka predložiť návrh zákona o ochrane oznamovateľov korupcie podľa predsedu KDH Jána Figeľa znamená odklad jeho prijatia. Ako povedal dnes Figeľ pre agentúru SITA, tento týždeň sa štyri parlamentné výbory jasne zhodli na podpore zákona o ochrane ohlasovateľov korupcie a je zrejmé, že návrh má šancu prejsť aj vo finále na septembrovej schôdzi NR SR.
„Takýto konsenzus je v súčasnom parlamente vzácny a treba ho v záujme dobrej veci skôr posilňovať, než oslabovať,“ povedal Figeľ, pričom pripomenul, že v prvom čítaní návrh získal 133 hlasov a nikto z poslancov nebol proti.
Kto naozaj chce bojovať s korupciou, podporuje a víta podľa Figeľa konštruktívne riešenia. „Predložený poslanecký návrh takým riešením je. Želám si a urobím všetko pre to, aby ľudia na Slovensku, ktorí majú odvahu spolupracovať na potieraní korupcie, získali čím skôr účinnejšiu právnu ochranu a pomoc,“ dodal.

ZMOS je presvedčené, že EÚ by si mala zachovať svoj pôvodný kompas
Združenie miest a obcí Slovenska je presvedčené, že Európska únia by si mala zachovať svoj pôvodný kompas, ktorým je mier, solidarita a spoločný hospodársky rozvoj.

Robert Fico sa v Moskve stretol so srbským prezidentom Vučičom
Srbský prezident Aleksandar Vučič sa vo štvrtok večer v Moskve stretol so slovenským premiérom Robertom Ficom.

Stanislav Zvolenský: Teším sa s celou Cirkvou, že kardináli rýchlo zvolili nového pápeža
Bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský sa teší, že kardináli rýchlo zvolili nového Svätého Otca. Uviedol to na webstránke Bratislavskej arcidiecézy.

Šimečka: Oceňujem slová nového pápeža o hodnotách mieru a spolupráce
Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka oceňuje slová nového pápeža Leva XIV. po jeho zvolení, v ktorých hovoril o hodnotách mieru a spolupráce.

Ozbrojené sily SR hlásia mimoriadnu udalosť
Pri mimoriadnej udalosti utrpel vojak strelné poranenie.