Austrálsky premiér požaduje vyšetrenie vzniku pandémie koronavírusu
- 8:16 22.04.2020
- Sydney

Morrison to uviedol počas telefonického rozhovoru s prezidentom Spojených štátov Donaldom Trumpom, ako aj lídrami Nemecka a Francúzska. Informovala o tom v stredu agentúra Reuters.
Austrálsky premiér Scott Morrison požaduje podporu na začatie medzinárodného vyšetrovania pandémie nového koronavírusu.
Morrison na Twitteri uviedol, že mal veľmi konštruktívnu diskusiu s Trumpom. „Hovorili sme taktiež o spolupráci so Svetovou zdravotníckou organizáciou pri zlepšovaní transparentnosti a efektívnosti reakcii medzinárodného spoločenstva na pandémiu,“ dodal Morrison. Podľa svojho úradu telefonoval tiež s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.
Snaha vyšetriť pôvod a rozšírenie koronavírusu SARS-CoV-2 však vyvolala ostrú kritiku zo strany Číny, ktorá obvinila austrálskych zákonodarcov z prijímania pokynov od USA. „V súčasnosti sú niektorí austrálski politici ochotní opakovať ako papagáje to, čo Američania tvrdia, a jednoducho ich nasledujú v politických útokoch na Čínu,“ uviedlo veľvyslanectvo Čínskej ľudovej republiky v Canberre.
Bilaterálne vzťahy medzi Austráliou a Čínou sa v posledných rokoch zhoršili, keďže Canberra obviňuje Peking zo zasahovania do svojich vnútorných záležitostí. Diplomatické vzťahy zhoršilo aj rozhodnutie austrálskej vlády o vylúčení čínskeho výrobcu telekomunikačných zariadení Huawei ako dodávateľa pre budovanie 5G siete v Austrálii.

Svetové zdravotnícke zhromaždenie schválilo pandemickú dohodu
Svetové zdravotnícke zhromaždenie, ktoré je orgánom Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), v pondelok podporilo znenie globálnej Pandemickej dohody.

Zelenskyj vyzval Trumpa sprísniť sankcie, ak Putin nepristúpi na prímerie
Podľa ukrajinského prezidenta je potrebné také prímerie, aké navrhol Trump.

Trump: Rusko a Ukrajina okamžite začnú rokovania o prímerí a ukončení vojny
Donald Trump označil konverzáciu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom za veľmi dobrú.

Starmer, Costa a von der Leyenová označili situáciu v Pásme Gazy za neprijateľnú
Britský premiér Keir Starmer, predseda Európskej rady António Costa a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v pondelok kritizovali izraelskú vládu pre jej kroky v Pásme Gazy.

Peskov: Ukončenie konfliktu na Ukrajine si vyžaduje veľa náročnej práce
Na vyriešenie konfliktu na Ukrajine je potrebná „náročná“ a dlhodobá práca, uviedol v pondelok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.