Le Drian: Maďarsko a Poľsko by sa mali zodpovedať za porušenie právneho štátu
- 14:19 21.04.2020
- Brusel

Členské štáty Európskej únie, ktoré porušujú princípy právneho štátu v mene riadenia krízy spôsobenej novým typom koronavírusu, sa budú musieť zodpovedať pred Európskou radou.
Podľa tlačovej agentúry AFP to v utorok uviedol šéf francúzskej diplomacie Jean-Yves Le Drian.
„Táto otázka bude nastolená v pravý čas a myslím si, že by to mohlo byť na budúcej Európskej rade,“ povedal Le Drian v rozhovore pre denník Le Monde. Denník sa zaujímal, či je možné zaviesť európske sankcie voči Maďarsku a Poľsku pre ich protidemokratické opatrenia prijímané počas pandémie koronavírusu.
Le Drian zdôraznil, že v súčasnosti je prioritou Únie bojovať proti pandémii, avšak dianie v Maďarsku a Poľsku by podľa neho malo byť predmetom rokovaní premiérov a prezidentov na summite EÚ.
AFP pripomenula, že maďarský premiér Viktor Orbán v súvislosti s bojom proti pandémii získal silné právomoci, môže vládnuť za pomoci dekrétov a obchádzať parlament. Sporný zákon si už vyslúžil kritiku zo strany inštitúcií EÚ. Maďarsko už pred prijatím zákona o koronavíruse čelilo právnemu postupu podľa článku 7 Zmluvy o EÚ za porušenie hodnôt Európskej únie, ktoré teoreticky môžu viesť k sankciám v podobe straty hlasovacieho práva.
Ďalším kritizovaným štátom z tohto hľadiska je Poľsko, kde nacionalistická konzervatívna strana Právo a spravodlivosť (PiS), plánuje 10. mája usporiadať prezidentské voľby aj napriek pandémii. Vláda sa rozhodla vypočuť vôľu voličov prostredníctvom korešpondenčného hlasovania. Poľská opozícia však žiada o odloženie volieb vzhľadom na to, že v súčasnej situácii obmedzenia pohybu by hlasovanie v máji nespravodlivo uprednostnilo úradujúceho prezidenta Andrzeja Dudu pred ostatnými kandidátmi, ktorí nemôžu viesť predvolebnú kampaň.
Najbližší mimoriadny summit EÚ sa uskutoční vo štvrtok (23.4.) prostredníctvom videokonferencie, premiéri a prezidenti sa však budú zaoberať hlavne opatreniami súvisiacimi s bojom proti chorobe COVID-19, koordináciou opatrení na postupné uvoľňovanie ochranných opatrení a snahami o oživenie európskej ekonomiky po koronakríze.

Severná Kórea vyšetruje nehodu pri spúšťaní nového torpédoborca na vodu
Severná Kórea vyšetruje nehodu, ku ktorej došlo počas spustenia novej vojnovej lode na vodu, informovali v piatok štátne médiá, podľa ktorých nie sú vzniknuté škody vážne.

Pád lietadla v San Diegu má najmenej tri obete
Najmenej tri osoby zahynuli pri páde súkromného lietadla, ktoré sa zrútilo vo štvrtok v meste San Diego v americkom štáte Kalifornia.

Deväť štátov EÚ žiada revíziu výkladu dohovoru o ľudských právach
Deväť členských štátov Európskej únie vrátane Talianska, Dánska, Poľska a Česka vyzvalo na prehodnotenie interpretácie Európskeho dohovoru o ľudských právach.

Ruské sily podľa Putina vytvárajú nárazníkovú zónu pozdĺž hraníc s Ukrajinou
Ruské ozbrojené sily vytvárajú „bezpečnostnú“ nárazníkovú zónu pozdĺž hraníc s Ukrajinou, oznámil vo štvrtok ruský prezident Vladimir Putin počas zasadnutia vlády.

G7 sa zhodlo na maximalizácii tlaku na Rusko, ak nepristúpi na prímerie
Ministri financií zo skupiny najvyspelejších ekonomík sveta G7 sa na zasadnutí zhodli na „maximalizácii tlaku“ na Rusko, a to aj prostredníctvom ďalších sankcií v prípade, že nepristúpi na prímerie.