Ombudsmanka žiada o garanciu prístupu k interrupciám počas pandémie

Patakyová reaguje na správy z médií a od mimovládnych organizácií o tom, že lekári v niektorých zdravotníckych zariadeniach odmietajú v aktuálnej situácii vykonávať interrupcie.
Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová v liste požiadala ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO), aby prijal opatrenia, ktoré zabezpečia ženám právo na bezpečný prístup k umelému prerušeniu tehotenstva aj počas pandémie ochorenia COVID-19. TASR o tom informovala Michaela Pavelková z odboru komunikácie a protokolu Kancelárie verejného ochrancu práv.
„Zásah do základných práv aj v čase epidémie a núdzového stavu môže byť vykonaný iba v prípade, že takýto zásah sleduje legitímny cieľ, je nevyhnutný a spôsob, akým sa realizuje, musí byť primeraný. Považujem za nevyhnutné zdôrazniť, že pandémia COVID-19 by sa nemala využívať ako ospravedlnenie na neprimerané zasahovanie do sexuálnych a reprodukčných práv žien,“ uviedla ombudsmanka. Dodala, že na obmedzovanie práv v tejto oblasti upozorňuje aj OSN vo svojom vyhlásení.
Patakyová v liste ministra upozornila, že právo žien na bezpečný prístup k umelému prerušeniu tehotenstva vyplýva z domácej legislatívy, ako aj z medzinárodných ľudskoprávnych dohovorov. Poukazuje tiež na zvýšené riziko vykonávania nelegálnych a život ohrozujúcich interrupcií. Tie si podľa Patakyovej vyžadujú ďalšiu zdravotnú starostlivosť a zvyšujú materskú úmrtnosť.
Verejná ochrankyňa práv upozornila aj na to, že obmedzenia týkajúce sa služieb v oblasti reprodukčného zdravia neúmerne postihujú najmä ženy žijúce v chudobe, ženy so zdravotným postihnutím, obete znásilnenia a domáceho násilia, ženy s vážnym zdravotným stavom a ženy, u ktorých je ohrozené zdravie alebo zdravý vývoj plodu. Apeluje preto na ministra, aby prijal opatrenia, ktoré zabezpečia ochranu základných ľudských práv.

PS vyzýva prezidenta, aby si od vlády zobral naspäť vyjednávaciu právomoc
Opozičné PS vyzýva prezidenta SR Petra Pellegriniho, aby si zobral naspäť vyjednávaciu právomoc v súvislosti s pandemickou dohodou.

V obciach sa premnožili túlavé psy. Kde ich je najviac?
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč v Bratislave rokoval s partnermi o riešení narastajúceho problému túlavých psov v obciach, predovšetkým na východnom Slovensku.

KDH: Vláda sa neprijatím pandemickej dohody rozhodla vypustiť vedecké fakty
Podľa KDH ide o krok proti slovenským pacientom aj vedcom.

Viaceré lekárske organizácie kritizujú odmietnutie pandemickej dohody
Viaceré lekárske organizácie kritizujú rozhodnutie vlády odmietnuť pandemickú dohodu.

Drucker: Koaliční partneri uprednostnili pri pandemickej dohode politikárčenie
Koaliční partneri uprednostnili pri pandemickej dohode politikárčenie pred faktami. Vyhlásil to minister školstva Tomáš Drucker.