Kollár otvoril schôdzu, vláda požiada parlament o dôveru
- 13:23 20.04.2020
- Bratislava

Po vystúpení Matoviča by mala schôdza pokračovať rokovaním o návrhoch vlády na skrátené legislatívne konanie k viacerým návrhom zákonov v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu.
Predstavenie programového vyhlásenia vlády (PVV) a žiadosť nového kabinetu o vyslovenie dôvery je hlavným bodom šiestej schôdze Národnej rady (NR) SR, ktorú v pondelok otvoril predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). Vládny program poslancom predstaví premiér Igor Matovič (OĽaNO).
Rokovanie o PVV by malo pokračovať v stredu (22. 4.) po tom, ako sa ním budú zaoberať parlamentné výbory. Po diskusii príde na rad hlasovanie o vyslovení dôvery v podobe odobrenia PVV. Koalícia na to potrebuje aspoň 76 hlasov.
Kabinet zložený zo strán a hnutí OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí schválil PVV v nedeľu (19. 4.). Dokument vychádza z programových priorít novej vlády na roky 2020 až 2024, na ktorých sa dohodli koaliční partneri. Zahŕňa priority jednotlivých rezortov, rozdelený je do viacerých oblastí.
Exekutíva sa ním zaväzuje pristupovať zodpovedne k verejným financiám a štátnemu majetku, bojovať chce proti korupcii a mieni zabezpečiť zvýšenie dôvery občanov v štát. Za základ označuje PVV i včasnú a kvalitnú zdravotnú starostlivosť, rovnako vzdelanie.
Zatraktívniť chce podnikateľské prostredie, zvýšiť potravinovú sebestačnosť Slovenska, deklaruje rovnosť príležitostí, efektívne využívanie eurofondov a znižovanie regionálnych rozdielov. Vláda chce zároveň zvýšiť ochranu životného prostredia.
Vládny kabinet musí podľa Ústavy SR predložiť Národnej rade (NR) SR svoj program a požiadať ju o vyslovenie dôvery do 30 dní od vymenovania. Novú vládu prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala 21. marca.
Kabinet vzišiel z volieb, ktoré sa konali 29. februára. Tvoria ho hnutia a strany OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí. Ide v poradí o 12. vládu Slovenskej republiky. Štyri koaličné strany a hnutia podpísali koaličnú dohodu 21. marca. Podpísala ju tiež väčšina koaličných poslancov. Strany majú spolu v parlamente ústavnú väčšinu.
Okrem PVV by mali zákonodarcovia na schôdzi rokovať aj o tom, či sa budú môcť štátnice, rigorózne skúšky, ale aj obhajoby rigoróznej či habilitačnej práce na vysokých školách vykonať aj bez fyzickej prítomnosti kandidátov, napríklad prostredníctvom videokonferencie. Vyplýva to z novely zákona o vysokých školách.
Hovoriť by mali aj o dočasnej ochrane pre podnikateľov, ktorí boli zasiahnutí negatívnymi dosahmi pandémie nového koronavírusu. Vyplýva to z navrhovaných opatrení v oblasti justície. Sociálne podniky by mohli zas dostať viac času na oznámenie niektorých zmien. Upraviť by sa mohli aj podmienky získavania štatútu registrovaného sociálneho podniku. Počíta s tým návrh zákona o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch.
V programe schôdze je tiež voľba členov Súdnej rady SR, predsedu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán a tiež predsedu Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva.

Opozícia: Smer škodí poľnohospodárom a ignoruje kľúčové problémy rezortu
Opoziční poslanci reagovali na utorkovú tlačovú konferenciu premiéra Roberta Fica a ministra pôdohospodárstva Richarda Takáča.

PS: Zvýšenie príspevku na osobnú asistenciu o 19 centov na hodinu je výsmech
Osobným asistentom je podľa PS potrebné podať pomocnú ruku.

EÚ plánuje nový poplatok, dotkne sa objednávok spoza hraníc
Pre miliardy balíčkov zavedú paušálny poplatok.

Hrozí zrušenie 13. dôchodku? Premiér poslal odkaz zamestnávateľom
Premiér reagoval na návrh niektorých opatrení Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR.

Alojz Hlina spochybnil plnenie úloh ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka
Opozičný poslanec Alojz Hlina zo strany Sloboda a Solidarita skritizoval utorkové vyjadrenia predsedu vlády SR Roberta Fica a ministra pôdohospodárstva Richarda Takáča .