• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 22.5.2025Meniny má Júlia, Juliana
20°Bratislava

Koronavírus je Alahovým hnevom na Západ, tvrdia teroristi

  • 17:46 15.04.2020
  • Canberra
Koronavírus je Alahovým hnevom na Západ, tvrdia teroristi

Zatiaľ čo sa médiá zameriavajú hlavne na ochorenie COVID-19, terorizmus zostáva naďalej hrozbou.

Francúzska protiteroristická polícia vyšetruje útok nožom na juhovýchode krajiny, pri ktorom zahynuli dvaja ľudia a päť ďalších utrpelo zranenia. Útok bol pripomienkou toho, že zatiaľ čo sa médiá zameriavajú hlavne na ochorenie COVID-19, spôsobované novým koronavírusom SARS-CoV-2, terorizmus zostáva naďalej hrozbou. Píše o tom austrálsky bezpečnostný analytik Clive Williams v článku "Terorizmus v ére COVID-19" zverejnenom v stredu na internetovej stránke Austrálskeho inštitútu pre strategickú politiku (ASPI).

Williams konštatuje, že zatiaľ čo teroristické organizácie Islamský štát a al-Káida chápu, že pandémia koronavírusu predstavuje nebezpečenstvo aj pre ich stúpencov, tiež ju vnímajú ako príležitosť získať si viac priaznivcov a zaútočiť na svojich západných nepriateľov, kým sú oslabení a vystrašení.

Analytik pripomenul, že Islamský štát v marci oznámil nový strategický plán pod názvom „Najväčšia nočná mora križiakov“, v ktorom nalieha na osamelých vlkov, aby vyťažili z paralýzy a strachu „križiackych krajín“ z pandémie, neprejavovali milosrdenstvo a spustili útoky.

Islamský štát a al-Káida svorne tvrdia, že koronavírus je Alahovým trestom pre Spojené štáty - pre ich úhlavného nepriateľa - za kroky proti moslimom. V nedávnom propagandistickom vyhlásení tieto organizácie taktiež tvrdili, že koronavírus je Alahovým hnevom na Západ a „Alahovým vojakom“.

Al-Káidu nepochybne potešilo zistenie, že sudca Kevin Duffy, ktorý v 90. rokoch predsedal trom hlavným procesom s teroristami v New Yorku, podľahol koronavírusu, poznamenal Williams.

Historku o „Alahovej pomste“ ešte podľa neho posilnil relatívne malý počet obetí v regiónoch, v ktorých sú dobre etablované islamistické extrémistické skupiny - napríklad v Afganistane, Pakistane, na Arabskom polostrove a v regióne Sahel v Afrike.

Al-Káida, píše Williams, velebí koronavírus za to, že náhle zastavil americkú ekonomiku, čo viedlo k miliónom žiadostí o podporu v nezamestnanosti a k záchrannému balíku vo výške dvoch biliónov dolárov. Krvácanie amerického hospodárstva bolo totiž vždy cieľom al-Káidy; finančné náklady po útokoch z 11. septembra 2001 a celkové následky boli niečím, čo vtedajší líder al-Káidy Usáma bin Ládin uvádzal ako jeden zo svojich veľkých úspechov.

Analytik píše aj o tom, ako medzinárodná krízová skupina varovala, že pandémia ohrozuje globálnu solidaritu v boji proti extrémistom a „umožňuje džihádistom lepšie pripraviť efektné teroristické útoky“.

Existenčnú hrozbu terorizmu však pre Západ nepredstavujú len sunnitskí extrémisti. Aj extrémna pravica vníma súčasnú situáciu ako príležitosť na pokrok vo svojej agende. Williams spomína Joshuu Fishera-Bircha, výskumného pracovníka v projekte boja proti extrémizmu, podľa ktorého skupiny ako „Nordic Resistance“ a „Hundred Handers“ sa snažia ťažiť z pandémie a skupina „Generation Identity“ využíva krízu na podporu európskeho etno-nacionalizmu.

Britská protiextrémistická skupina „Hope Not Hate“ zasa tvrdí, že krajne pravicové extrémistické skupiny sa snažia využiť pandémiu na nábor, šírenie rasovej propagandy a plánovanie útokov.

Podľa Fishera-Bircha „tieto skupiny chápu, že pandémia a hospodársky úpadok im poskytujú príležitosti na podporu konšpiračných teórií, na obviňovanie a ponúkanie riešenia v podobe svojej ideológie“.

Williams varuje, že karanténa v mnohých západných krajinách poskytla islamistickým i pravicovým extrémistom nové online príležitosti na kontaktovanie potenciálnych členov prostredníctvom rôznych sociálnych platforiem. Osobitným cieľom sú mladí ľudia, ktorí sa teraz učia online a sú prístupnejší, ako keby boli v škole.

Napríklad al-Káida 1. apríla odporučila, aby nemoslimovia na Západe využili svoj čas v karanténe na štúdium a prijatie islamu.

Krajne pravicové skupiny v Austrálii sú zasa v dobrej pozícii na to, aby využívali falošné správy na vrazenie klinu medzi etnické komunity; napríklad démonizovaním Ázijčanov za šírenie vírusu z Číny, dodal bezpečnostný analytik.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Fiala: Česko je opakovane terčom kyberútokov

Fiala: Česko je opakovane terčom kyberútokov

DNES - 15:56Zahraničné

Česko je podľa premiéra Petra Fialu opakovane terčom rôznych foriem útokov v rámci hybridnej vojny, ktorú proti nemu vedie Rusko aj iné štáty.

Rusko ohrozuje bezpečnosť v Európe, tvrdí Merz

Rusko ohrozuje bezpečnosť v Európe, tvrdí Merz

DNES - 15:28Zahraničné

Nemecký kancelár Friedrich Merz vo štvrtok vyhlásil, že Rusko ohrozuje bezpečnosť v Európe.

Štvrtina ľudí v Nemecku má prisťahovalecký pôvod

Štvrtina ľudí v Nemecku má prisťahovalecký pôvod

DNES - 14:14Zahraničné

Približne 21,2 milióna ľudí s prisťahovaleckým pôvodom žilo počas uplynulého roka v Nemecku, čo je štvorpercentný nárast v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

Vatikán by v júni mohol hostiť ďalšie kolo rusko-ukrajinských rozhovorov

Vatikán by v júni mohol hostiť ďalšie kolo rusko-ukrajinských rozhovorov

DNES - 13:28Zahraničné

Nové kolo rokovaní medzi Ruskom a Ukrajinou by sa mohlo uskutočniť vo Vatikáne v polovici júna.

V priehrade našli mŕtvolu. Spoznávate tohto muža?

V priehrade našli mŕtvolu. Spoznávate tohto muža?

DNES - 13:03Zahraničné

Polícia pátra po totožnosti mŕtveho muža, žiada o pomoc verejnosť.