Hlavný odborník na koronavírus v Rusku sa vyliečil a nastupuje do práce
- 9:07 15.04.2020
- Moskva

Ruský lekár Denis Procenko, ktorý sa stal "tvárou" boja s koronavírusom v Rusku, sa vyliečil z choroby COVID-19. Informovala o tom v stredu agentúra RIA Novosti.
Na svojej stránke na sociálnej sieti Facebook Procenko napísal, že mal dva negatívne testy na nový koronavírus SARS-CoV-2. „Izolácia je ukončená - pracujem naplno,“ uviedol.
Procenko bol hospitalizovaný v špecializovanej nemocnici Kommunarka na rovnomennom satelitnom predmestí Moskvy, kde pôsobí ako primár. Nakazil sa od pacientov, pričom o svojom pozitívnom teste informoval 31. marca.
Stalo sa tak len niekoľko dní po tom, ako na kliniku 24. marca zavítal ruský prezident Vladimir Putin. Putin si s Procenkom aj v čase prísnych protiepidemiologických opatrení podal ruku, čo vyvolalo kritiku na sociálnych sieťach. Počas následnej prehliadky nemocnice už Putin mal na sebe celotelový ochranný odev a masku. Putinov hovorca neskôr informoval, že prezident nepôjde do karantény, aj keď bol s Procenkom v bezprostrednom kontakte.
Podľa najnovších údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) bolo doteraz na svete zaznamenaných viac ako 1,84 milióna prípadov nákazy novým koronavírusom. Na komplikácie vyvolané chorobou COVID-19, ktorú koronavírus spôsobuje, zomrelo viac ako 117.000 ľudí.
V Rusku evidujú vyše 21.100 nakazených. Z choroby COVID-19 sa tam uzdravilo 1694 ľudí a 170 ich zomrelo.

Severná Kórea vyšetruje nehodu pri spúšťaní nového torpédoborca na vodu
Severná Kórea vyšetruje nehodu, ku ktorej došlo počas spustenia novej vojnovej lode na vodu, informovali v piatok štátne médiá, podľa ktorých nie sú vzniknuté škody vážne.

Pád lietadla v San Diegu má najmenej tri obete
Najmenej tri osoby zahynuli pri páde súkromného lietadla, ktoré sa zrútilo vo štvrtok v meste San Diego v americkom štáte Kalifornia.

Deväť štátov EÚ žiada revíziu výkladu dohovoru o ľudských právach
Deväť členských štátov Európskej únie vrátane Talianska, Dánska, Poľska a Česka vyzvalo na prehodnotenie interpretácie Európskeho dohovoru o ľudských právach.

Ruské sily podľa Putina vytvárajú nárazníkovú zónu pozdĺž hraníc s Ukrajinou
Ruské ozbrojené sily vytvárajú „bezpečnostnú“ nárazníkovú zónu pozdĺž hraníc s Ukrajinou, oznámil vo štvrtok ruský prezident Vladimir Putin počas zasadnutia vlády.

G7 sa zhodlo na maximalizácii tlaku na Rusko, ak nepristúpi na prímerie
Ministri financií zo skupiny najvyspelejších ekonomík sveta G7 sa na zasadnutí zhodli na „maximalizácii tlaku“ na Rusko, a to aj prostredníctvom ďalších sankcií v prípade, že nepristúpi na prímerie.