Organizácii Depaul Slovensko dochádzajú peniaze, spustila výzvu

Neziskovej organizácii Depaul Slovensko, ktorá sa v Bratislave stará o ľudí bez domova, dochádzajú v týchto dňoch peniaze.
Upozornila na to organizácia s tým, že je jedinou, ktorá ešte prijíma ľudí z ulice. Vo väčšej miere poskytovaná pomoc ju stojí viac, než dokáže zvládať. Len na nadchádzajúce dva mesiace bude Depaul potrebovať o 15.000 eur navyše, aj preto organizácia spustila zbierku s názvom Nie sme doma.
„Desiatka našich zamestnancov nemôže byť doma, pretože ani ľudia na ulici sa pred nákazou nemajú kde skryť. My tu pre nich musíme byť, sami to však nezvládneme. Žiadame preto verejnosť o pomoc a solidaritu,“ informovala TASR organizácia Depaul Slovensko. Tvrdí, že od toho, či sa spoločnosť postará o najzraniteľnejšie skupiny, závisí, ako sa Slovensko vyrovná s pandémiu nového koronavírusu.
Bránami Nocľahárne sv. Vincenta de Paul v Bratislave prejde približne 200 ľudí bez domova denne. „To je v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka vyššie číslo. A toto číslo môže v najbližších týždňoch ešte rásť,“ spresnila organizácia. Na prevádzku nocľahárne už teraz potrebuje denne viac ako 250 eur navyše. Mesačne to pre neziskovú organizáciu znamená náklady vyššie o 8000 eur. Predpokladá tiež, že suma sa bude zvyšovať. „Pomáhať je stále náročnejšie. Prísne hygienické opatrenia, rúška či dezinfekcia, ktoré chránia našich klientov a zamestnancov, si vyžadujú stále viac peňazí. Tie, žiaľ, nemáme,” povedal riaditeľ Depaul Slovensko Jozef Kákoš.
Viac ako tretina a možno až polovica ľudí bez domova trpí podľa zdravotnej sestry Bernadety Staňovej chronickými ochoreniami a mnohí majú nad 65 rokov. „Klientov v útulkoch chránime prísnou karanténou, no tí, ktorí sú v nocľahárni túto možnosť nemajú. S neistotou pribúda psychiatrických ochorení, tiež podliehajú panike a žijú v strachu, že sa v noci nebudú mať kde zložiť. Navyše, nedostáva sa im žiadnej zdravotnej starostlivosti,“ povedala zdravotná sestra.
V nocľahárni zaviedli viaceré preventívne opatrenia. Každému klientovi pred vstupom do nocľahárne merajú teplotu, dezinfikujú ruky a rozdávajú rúška. „Pri všetkých prístupoch s vodou sme vyvesili informačné plagáty o tom, ako si správne umývať ruky, a tiež základné informácie o prebiehajúcom víruse,“ spresnila projektová manažérka Nocľahárne sv. Vincenta Agápia Tuchyňová.

SHMÚ varuje pred vetrom a mrazom
Na väčšine územia SR treba počítať s prízemným mrazom.

Drucker: Predprimárne vzdelávanie je najlepšia pomoc štátu deťom a rodinám
Predprimárne vzdelávanie je najlepšia podpora, akú štát môže mladým rodinám s deťmi dať. Je to najúčinnejšia investícia do vzdelania, akú môže vláda urobiť.

Nitriansky samosprávny kraj chce zameniť pozemky na školách za súkromný penzión, SaS to kritizuje
Kšeftovaním s penziónmi a pozemkami nazvala opozičná SaS zámer Nitrianskeho samosprávneho kraja zameniť pozemky v areáloch stredných škôl v Nových Zámkoch a v Šuranoch za penzión v obci Radava.