Analytici predstavili nový model nákazy: Takto sa na Slovensku môže síriť nový koronavírus

Opatrenia prijaté na Slovensku pre nový koronavírus sa javia ako účinné.
Opatrenia, ktoré boli prijaté pre zastavenie šírenia ochorenia COVID-19, sa javia ako účinné. Ak ich bude Slovensko vedieť dlhšie dodržiavať, mohlo by zaradiť medzi päť krajín, ktoré najlepšie zvládli pandémiu nového koronavírusu. V utorok o tom informoval riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana a premiér Igor Matovič (OĽaNO) na Úrade vlády SR.
Podľa vládneho analytika sa tak môže Slovensko vyhnúť scenárom, aké sa ukázali v Taliansku, Španielsku či v americkom štáte New York. Vrchol epidémie by na Slovensku mohol byť približne v polovici júla. Podľa Smatanu však je potrebné zvýšiť kapacitu nemocníc a prísne dodržiavať opatrenia približne tri až štyri mesiace.
Nová analýza odhaduje, že pri vrchole epidémie môže byť okolo 170.000 ľudí nakazených, čo predstavuje 2,3 percenta populácie Slovenska. Pri pomalšom šírení sa natiahne až do roku 2021. Analytici však podotkli, že ide o negatívny scenár, ktorý sa nemusí naplniť. Opatrenia, ktoré vláda a ústredný krízový štáb prijali po 16. a 27. marci, by mali pomôcť znížiť celkový počet nakazených.
Jednou z alternatív riešenia situácie je podľa Matoviča to, že sa Slovensko na dva či tri týždne „vypne“. Potrebná by však bola istá „spoločenská dohoda“, realizovaná napríklad prieskumom agentúry. V tomto prípade by podľa slov premiéra zabezpečovalo výlučne maximálne 150.000 ľudí infraštruktúru štátu.
Podľa slov vládneho analytika Smatanu by takéto „vypnutie“ znamenalo, že by odborníci presne vedeli zistiť, kto má symptómy ochorenia COVID-19, a takéhoto človeka by mohli otestovať. „Toto opatrenie zavádzajú iba krajiny, ktoré sú vo veľmi silnom náraste, ako Taliansko a Španielsko. Oni už nemali inú možnosť,“ doplnil.
„Okrem metodologických rozdielov, čo sa týka technickejších vecí, štúdia, ktorú sme pôvodne zverejnili, počítala ako deň nula 16. marca 2020. Nová štúdia počíta deň nula v nedeľu (29. 3.). Ak teraz tvrdíme, že máme 100 dní, a tvrdili sme, že máme 100 dní aj pred dvoma týždňami, tak v princípe sme o dva týždne lepší,“ uviedol Smatana, podľa ktorého by mal dosiahnuť vrchol epidémie 110. deň od poslednej nedele.
Pri aktuálnom scenári bude Slovensko potrebovať približne 1000 ventilátorov. Podľa premiéra Igora Matoviča by mala byť vláda schopná zabezpečiť takýto počet. Pripomenul, že k prístrojom je potrebný aj vyškolený personál. Matovič pripustil, že bude potrebných vyškoliť ďalších ľudí, a to minimálne dvojnásobný počet.
Predseda vlády komentoval aj to, že by sa mohli sprísniť opatrenia pre seniorov. Nevie si však predstaviť, ako karanténu budú starší ľudia zvládať počas leta v rozhorúčených bytoch. Pripustil aj možnosť, že ochranné rúška bude nutné nosiť možno aj ďalší rok, eventuálne do mája 2021. „Treba povedať, že nám deti budú hlúpnuť, lebo rok budú bez školy, ani na psychiku to nie je dobré, ak budú rok doma,“ komentoval predseda vlády.
Ďalší model vývoja pandémie nového koronavírusu plánuje Inštitút zdravotnej politiky zverejniť 3. apríla.

Vysoký krvný tlak môže zvýšiť riziko demencie, je nutné merať si ho správne
Vysoký krvný tlak môže zvýšiť riziko demencie, je však nutné merať si ho správne. Aspoň hodinu pred meraním nie je vhodné piť alkohol, kávu a fajčiť.

SHMÚ varuje pred vetrom a mrazom
Na väčšine územia SR treba počítať s prízemným mrazom.

Drucker: Predprimárne vzdelávanie je najlepšia pomoc štátu deťom a rodinám
Predprimárne vzdelávanie je najlepšia podpora, akú štát môže mladým rodinám s deťmi dať. Je to najúčinnejšia investícia do vzdelania, akú môže vláda urobiť.

Nitriansky samosprávny kraj chce zameniť pozemky na školách za súkromný penzión, SaS to kritizuje
Kšeftovaním s penziónmi a pozemkami nazvala opozičná SaS zámer Nitrianskeho samosprávneho kraja zameniť pozemky v areáloch stredných škôl v Nových Zámkoch a v Šuranoch za penzión v obci Radava.