Severná Kórea tajne požiadala o pomc pri testovaní na COVID-19
- 13:30 26.03.2020
- Washington

Od vypuknutia pandémie choroby COVID-19 Severná Kórea neoznámila žiadne prípady nakazenia.
Severná Kórea tajne požiadala o medzinárodnú pomoc s cieľom zvýšiť svoje kapacity pri testovaní na nový druh koronavírusu, pretože hrozí, že pandémia choroby COVID-19 ochromí jej krehký systém zdravotnej starostlivosti. Informoval o tom vo štvrtok denník Financial Times (FT), ktorý sa odvolal na zdroje oboznámené s touto situáciou.
„Vláda má k dispozícii súpravy na testovanie na COVID-19 a vie, ako ich používať, ale ich počet je nedostatočný, a preto úrady (KĽDR) žiadajú všetky organizácie, aby im v tejto situácii pomohli,“ uviedol citovaný zdroj. Podľa FT orgány KĽDR požiadali o takúto pomoc tajne.
Od vypuknutia pandémie choroby COVID-19, ktorú vyvoláva koronavírus SARS-CoV-2, Severná Kórea neoznámila žiadne prípady nakazenia.
FT však upozornili, že experti pochybujú o pravdivosti týchto údajov vzhľadom na možné problémy Pchjongjangu pri detekcii vírusu pre nedostatočný počet testov na COVID-19.
Po správach o ohnisku nákazy v čínskom meste Wu-chan, ktoré sa objavili v januári, KĽDR okamžite zatvorila svoje hranice s Čínou, kde úrady priznali 81.000 potvrdených prípadov nakazenia a takmer 3300 úmrtí. Susedná Južná Kórea je epidémiou tiež vážne zasiahnutá.
KĽDR následne sprísnila aj kontrolu všetkých cudzincov prichádzajúcich do krajiny. Zo správ severokórejských štátnych médií vyplýva, že v Severnej Kórei bolo v posledných dvoch mesiacoch v karanténe až 10.000 ľudí.
Podľa FT, odvolávajúcich sa na osobu oboznámenú so situáciou v KĽDR, sa doteraz v Severnej Kórei testom na koronavírus podrobilo najmenej 590 ľudí. Všetci prišli zo zahraničia v januári a výsledky ich testov boli negatívne.
Agentúra Bloomberg vo štvrtok uviedla, že USA sú si „celkom isté“, že v Severnej Kórei určite existujú prípady nakazenia, ktoré sú aj dôvodom utlmenia vojenských aktivít.
V dôsledku rozpadajúceho sa zdravotníckeho systému, sankcií obmedzujúcich obchod a desaťročia zlého hospodárenia je v KĽDR podvyživených a náchylných na choroby viac ako 40 percent obyvateľstva. Severná Kórea preto predstavuje obrovské riziko, že epidémia nového koronavírusu sa tam zmení na humanitárnu katastrofu s hromadnými úmrtiami.
Podľa agentúry Bloomberg práve tieto obavy viedli niektoré organizácie a spojencov Severnej Kórey, ako je Rusko, k tomu, aby Pchjongjangu urýchlene ponúkli zdravotnícky materiál či inú pomoc.
FT pripomenuli, že v snahe predísť rozšíreniu koronavírusu SARS-CoV-2 ponúkla Kórejskej ľudovodemokratickej republike pomoc aj Južná Kórea. Jej návrhy však zostali bez reakcie Pchjongjangu.
OSN varovala, že zachovanie hospodárskych sankcií voči krajinám ako KĽDR, Irán a Venezuela by mohli ešte viac oslabiť ich systémy zdravotnej starostlivosti a ešte viac ohroziť ľudské práva.
„V tomto rozhodujúcom období, v záujme globálneho verejného zdravia a podpory práv a životov miliónov ľudí v týchto krajinách, by sa mali sankcie zmierniť alebo pozastaviť,“ uviedla v utorok vo svojom vyhlásení vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová.
„V kontexte globálnej pandémie brzdenie snáh lekárov v jednej krajine zvyšuje riziko pre nás všetkých,“ upozornila.

Ukrajinský parlament ratifikoval dohodu o nerastných surovinách s USA
Ukrajinskí poslanci vo štvrtok jednomyseľne hlasovali za ratifikáciu dohody o nerastných surovinách so Spojenými štátmi. Oznámil to jeden z poslancov.

Zelenskyj žiada medzinárodnú pomoc na boj proti Rusku, odsúdil oslavy v Moskve
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok vyzval medzinárodných spojencov, aby sa zjednotili v odpore proti ruskej ofenzíve na Ukrajine.

Status ochrany vlkov v EÚ sa zmení
Poslanci Európskeho parlamentu vo štvrtok hlasovali za zmenu statusu ochrany vlkov v Európskej únii z „prísne chránený“ na „chránený“, aby ho zosúladili s Bernským dohovorom.

Ukrajina viní Rusko z úplného porušovania prímeria, Moskva sa obhajuje
Ukrajina vo štvrtok vyhlásila, že Rusko na ňu útočí na celej frontovej línii napriek trojdňovému prímeriu, ktoré od 8. do 10. mája vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin, a označila ho za „frašku“.

India a Pakistan sa obviňujú z ďalších útokov, obetí je už viac ako 40
India vo štvrtok obvinila Pakistan z ďalších útokov a varovala, že na akúkoľvek jeho vojenskú akciu bude reagovať „veľmi, veľmi tvrdou odpoveďou“.