O väzobnom stíhaní exsudkyne Miriam Repákovej sa rozhodovať už nebude

Prokurátor vzal späť svoju sťažnosť voči nevzatiu bývalej sudkyne Okresného súdu Bratislava I Miriam Repákovej.
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) vzal svoju sťažnosť voči nevzatiu bývalej sudkyne Okresného súdu Bratislava I Miriam Repákovej späť. Pôvodne prokurátor podal sťažnosť voči uzneseniu sudcu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) pre prípravné konanie, ktorým 14. marca nevzal Miriam Répákovú do väzby. TASR o tom informovala hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.
Pôvodne mal Najvyšší súd (NS) SR rozhodovať o obvinenej Miriam Repákovej, podnikateľovi Ladislavovi Mojžišovi a sudkyni Okresného súdu Bratislava V Zuzane Maruniakovej na svojom verejnom zasadnutí, ale s vylúčením verejnosti vo štvrtok o 14.00 h. NS SR tak bude napokon rozhodovať popoludní len o sťažnosti prokurátora ÚŠP voči dvojici - Zuzane Maruniakovej a Ladislavovi Mojžišovi. V prípade Miriam M. zoberie len na vedomie späťvzatie sťažnosti.
O ďalšej pätici obvinených, ktorých sudca ŠTS, pracovisko Banská Bystrica, zobral do väzby, bude NS SR rozhodovať v piatok (20. 3.). „Neverejné zasadnutie vo veci obvinenej Moniky J. vo vzťahu k obvineným, ktorí boli ŠTS vzatí do väzby, sa vykoná na NS SR 20. marca o 10.00 h,“ informovala v stredu (18. 3.) hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.
V súvislosti s konaním voči bývalej štátnej tajomníčke ministerstva spravodlivosti Monike Jankovskej, ako dodala Važanová, bola sudkyňa NS SR Ivetta Macejková na základe ňou oznámenej zaujatosti vylúčená z vykonávania úkonov vo veci obvinenej Moniky Jankovskej a spol. V tejto veci bude senát NS SR rozhodovať napokon v zložení Martin Bargel, Pavol Farkaš a Martina Zeleňaková.
Päť z ôsmich osôb, obvinených z trestných činov korupcie, zasahovania do nezávislosti súdu a marenia spravodlivosti, poslali do väzby. Sú medzi nimi aj štyria bratislavskí sudcovia - bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská, Denisa Cviková, Eugen Palášthy a Richard Molnár. Do väzby odviedli Moniku Jankovskú z dôvodu, aby nemohla na slobode ovplyvňovať svedkov. Dôvody preventívnej väzby, ktorú prokurátor ÚŠP takisto požadoval, neuznali. Podal sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať NS SR. Rovnako ju podala aj Monika Jankovská a ďalší obvinení.
Sudcovia Eugen Palášthy a Richard Molnár sú väzobne stíhaní preto, aby neovplyvňovali svedkov na slobode a nemohli pokračovať v trestnej činnosti. Obaja podali sťažnosť voči uzneseniu. U Denisy Cvikovej uznal sudca dôvody kolúznej väzby, ale už nie dôvody preventívnej väzby, ktorú prokurátor navrhoval. Do väzby išiel aj advokát Miroslav Mojto.
V prípade všetkých piatich sudcov Ústavný súd SR dal 12. marca súhlas na vzatie do väzby z celkovo 13 sudcov, ktorých 11. marca zadržala polícia. Polícia ich zadržala v súvislosti so správami, ktoré našla v telefóne podnikateľa Mariana Kočnera.

Delegácia Európskeho parlamentu na Slovensku preskúma využívanie prostriedkov EÚ
Delegácia Výboru Európskeho parlamentu pre kontrolu rozpočtu pricestuje v pondelok na Slovensko, kde bude počas trojdňovej návštevy skúmať využívanie finančných prostriedkov Európskej únie.

SHMÚ varuje: V týchto okresoch hrozí mráz a silný vietor
Vo viacerých okresoch budú mínus dva stupne Celzia.

Seniorovi zavolal "kuriér" a hovor ukončil. Podvodníci ho následne obrali o 15.000 eur
89-ročný dôchodca naletel podvodníkom.

Puchalla: Najdôležitejšou úlohou vedenia SAK je zachovať nezávislosť komory
Najdôležitejšou úlohou pre akékoľvek vedenie Slovenskej advokátskej komory je zachovať nezávislosť tejto inštitúcie.

Raši v Číne hovoril, ako sa o rozdelení eurofondov v SR rozhoduje v regiónoch
Na podujatí zdôraznil dôležitosť miest a regiónov z hľadiska ďalšieho rozvoja krajín a medzinárodnej spolupráce.