Čínska chatovacia aplikácia blokovala výrazy spojené s koronavírusom
- 10:10 04.03.2020
- Peking

Čínska najpopulárnejšia chatovacia aplikácia WeChat údajne od 1. januára 2020 cenzurovala kľúčové slová spájajúce sa s novým druhom koronavírusu.
Vyplýva to zo správy výskumného centra Citizen Lab so sídlom v kanadskom Toronte zverejnenej v utorok. Informovala o tom v stredu spravodajská stanica BBC.
Ako sa uvádza v správe, aplikácia WeChat blokovala kombinácie kľúčových slov v súvislosti s vírusom a výrazy kritizujúce prezidenta Si Ťin-pchinga. Čím viac sa epidémia šírila, tým viac slov aplikácia, ktorú vlastní čínska firma Tencent, blokovala.
Cenzúra v aplikácii WeChat sa dotkla 132 výrazov v období 1.-31. januára. Ďalších 384 zakázaných slov pribudlo na zoznam v období 1.-15. februára, keď sa epidémia stupňovala. Išlo o slová komentujúce čínskych lídrov vrátane prezidenta, ale aj neutrálne slová týkajúce sa vládnej politiky v súvislosti s koronavírusom a situácie v Hongkongu, Taiwane a Macau.
Obsah spojený s koronavírusom blokovala navyše aj streamovacia platforma YY, ktorá 31. decembra zaradila na zoznam zakázaných slov 45 výrazov. Tie zahŕňali napríklad spojenia „Neznáma pneumónia vo Wu-chane“ či „Epidémia SARS-u vo Wu-chane“.
Nie je jasné, či sociálne médiá výrazy súvisiace s koronavírusom zablokovali na nariadenie vlády alebo z vlastnej iniciatívy, poznamenala stanica BBC. Správa Citizen Lab však naznačuje, že mohlo ísť o snahu samotných firiem, ktoré sa takto chceli vyhnúť možnej kritike zo strany vlády.
Podľa BBC Čína začala s cenzúrou diskusií v spomínanej aplikácii niekoľko týždňov predtým, než vládni predstavitelia priznali závažnosť epidémie.
Čína po prvý raz upovedomila Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) o tom, že v meste Wu-chan v provincii Chu-pej sa objavil nový vírus, 31. decembra 2019. Tamojší predstavitelia však spočiatku pred verejnosťou zatajovali informácie, nenahlasovali skutočný počet infikovaných ľudí, zľahčovali riziká spojené so šírením vírusu a neposkytli včas informácie, ktoré mohli zachrániť ľudské životy.
Samotný čínsky prezident o situácii ohľadom koronavírusu verejne informoval až 20. januára pričom vyhlásil, že je potrebné rázne zakročiť proti jeho šíreniu.
Na celom svete sa vírusom infikovalo viac ako 93.000 ľudí, z toho viac než 80.000 ich je v Číne, kde mu už podľahlo 2981 osôb.

Ukrajinský parlament ratifikoval dohodu o nerastných surovinách s USA
Ukrajinskí poslanci vo štvrtok jednomyseľne hlasovali za ratifikáciu dohody o nerastných surovinách so Spojenými štátmi. Oznámil to jeden z poslancov.

Zelenskyj žiada medzinárodnú pomoc na boj proti Rusku, odsúdil oslavy v Moskve
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok vyzval medzinárodných spojencov, aby sa zjednotili v odpore proti ruskej ofenzíve na Ukrajine.

Status ochrany vlkov v EÚ sa zmení
Poslanci Európskeho parlamentu vo štvrtok hlasovali za zmenu statusu ochrany vlkov v Európskej únii z „prísne chránený“ na „chránený“, aby ho zosúladili s Bernským dohovorom.

Ukrajina viní Rusko z úplného porušovania prímeria, Moskva sa obhajuje
Ukrajina vo štvrtok vyhlásila, že Rusko na ňu útočí na celej frontovej línii napriek trojdňovému prímeriu, ktoré od 8. do 10. mája vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin, a označila ho za „frašku“.

India a Pakistan sa obviňujú z ďalších útokov, obetí je už viac ako 40
India vo štvrtok obvinila Pakistan z ďalších útokov a varovala, že na akúkoľvek jeho vojenskú akciu bude reagovať „veľmi, veľmi tvrdou odpoveďou“.