Putin naďalej obhajuje zásahy Národnej gardy voči sympatizantom opozície
- 12:11 26.02.2020
- Moskva

Putin naďalej trvá na tom, že použitie sily proti demonštrantom bolo opodstatnené.
Ruský prezident Vladimir Putin v stredu obhajoval príslušníkov ruskej Národnej gardy za ich zásahy počas zhromaždení sympatizantov opozície, ktoré sa počas leta minulého roku konali v Moskve.
Putinove výroky zazneli v rozhovore pre agentúru TASS a sú reakciou na obvinenia, že Národná garda - založená v roku 2016 a podriadená priamo ruskému prezidentovi - použila pri potlačovaní protestov v minulom roku brutálnu silu a taktiku.
„Plnia si svoje povinnosti,“ povedal Putin s tým, že ho pobúrili výzvy na zabitie detí príslušníkov bezpečnostných zložiek, ktoré sa objavili po násilnostiach sprevádzajúcich vlani v lete protivládne demonštrácie.
V rozhovore pre TASS Putin vyhlásil, že na túto tému „nemožno žartovať“. Pripomenul, že príslušníci Národnej gardy chránia krajinu a spoločnosť a vyhrážky voči nim môžu celkovú situáciu „rozkolísať“.
Uviedol tiež, že nemožno pripustiť, aby počas mítingov a verejných zhromaždení dochádzalo k incidentom a potýčkam.
Dodal, že „obuškom nikto nikoho nemláti len tak“. Vyhlásil, že ak ľudia konajú podľa zákona, potom ich polícia bude chrániť. Upozornil však tiež, že občania na zhromaždeniach by mali konať v rámci zákona a nedopustiť, aby došlo k „pogromom“.
„Dnes hodil fľašu, zajtra vezme stoličku a potom bude rozbíjať autá. Toto nemožno dovoliť, takto sa zvlčiť,“ zhrnul Putin.
Putin odpovedal aj na otázku týkajúcu sa „zraniteľnosti a krehkosti“ policajtov, ktorí počas protestov z vlaňajšieho leta hlásili zranenia po ľahkom fyzickom kontakte s demonštrantom či po zásahu prázdnou plastovou fľašou. Mnoho ľudí za to zadržali a následne aj za násilie voči polícii odsúdili na pokuty či dokonca tresty odňatia slobody.
Ruský prezident vo svojej odpovedi uviedol, že policajti a gardisti „sú zraniteľní a bojácni, plnia si svoje povinnosti a musia to robiť. Zajtra pôjdu pod paľbu, do vojenských operácií.“
Putin zároveň vyzdvihol rolu, akú zohrali protesty aktivistov a občianskej spoločnosti v prípade novinára Ivana Golunova, ktorému policajti pri zatýkaní v lete 2019 podhodili drogy a následne ho obvinili z pokusu o obchodovanie s nimi.
Ako pripomenula agentúra AFP, v rámci vyšetrovania okolností Golunovovho zatknutia v januári zadržali a vypočúvali piatich bývalých policajných dôstojníkov, ktorí sú podozriví zo zneužitia právomocí verejného činiteľa.
Rozhovor s Putinom zverejnili v čase, keď ruská opozícia na sobotu pripravuje pochody, ktorými si chce uctiť pamiatku pred piatimi rokmi zavraždeného opozičného politika Borisa Nemcova a súčasne protestovať proti Putinovým plánom na zmeny v ústave. Podľa kritikov by tieto zmeny Putinovi mohli pomôcť zostať pri moci na neurčito.

Svetové zdravotnícke zhromaždenie schválilo pandemickú dohodu
Svetové zdravotnícke zhromaždenie, ktoré je orgánom Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), v pondelok podporilo znenie globálnej Pandemickej dohody.

Zelenskyj vyzval Trumpa sprísniť sankcie, ak Putin nepristúpi na prímerie
Podľa ukrajinského prezidenta je potrebné také prímerie, aké navrhol Trump.

Trump: Rusko a Ukrajina okamžite začnú rokovania o prímerí a ukončení vojny
Donald Trump označil konverzáciu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom za veľmi dobrú.

Starmer, Costa a von der Leyenová označili situáciu v Pásme Gazy za neprijateľnú
Britský premiér Keir Starmer, predseda Európskej rady António Costa a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v pondelok kritizovali izraelskú vládu pre jej kroky v Pásme Gazy.

Peskov: Ukončenie konfliktu na Ukrajine si vyžaduje veľa náročnej práce
Na vyriešenie konfliktu na Ukrajine je potrebná „náročná“ a dlhodobá práca, uviedol v pondelok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.