• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 6.5.2025Meniny má Hermína
10°Bratislava

Výučbe rómčiny bráni nedostatok kvalifikovaných učiteľov

  • 15:11 23.08.2013
  • BRATISLAVA
Výučbe rómčiny bráni nedostatok kvalifikovaných učiteľov

Rozšíreniu rómčiny na školách bráni nedostatok kvalifikovaných učiteľov, učebných textov a didaktických pomôcok, tvrdí splnomocnenec pre rómske komunity Peter Pollák.

Ministerstvo školstva považuje za rozhodujúci faktor výučby rómčiny v školách záujem zákonných zástupcov.

Ako ďalej v reakcii pre agentúru SITA napísal hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák, systémové zmeny vo vzdelávaní v jazyku alebo vo výučbe jazyka národnostných menšín rezort nepripravuje.

Možnosť učiť sa v rómčine alebo po rómsky je zakotvená aj v Ústave SR. Uplatnenie tohto práva komplikuje skutočnosť, že jazyk Rómov sa štandardizoval až v roku 2008, hovorí Pollák a dodáva, že "inkluzívne vzdelávanie, vyšší počet asistentov učiteľa a učiteľov ovládajúcich rómsky jazyk je témou rómskej reformy." Kaliňák ako príklad možností vymenúva štandardy rómskeho jazyka a literatúry, schválené v roku 2011 a tiež dvojjazyčné texty pre žiakov prvého stupňa.

Učebné texty vychádzajú z Učebnice rómskeho jazyka od Evy Gašparovej z roku 2007. "Odporúčame školám využívať učebné texty ako učebnú pomôcku pre podporu a zefektívnenie procesu interkultúrneho vzdelávania," píše Kaliňák.

Odporúčame aj:

Kritika Rady Európy, Slováci považujú rómčinu za nepotrebnú

Štátny pedagogický ústav tiež pripravil v slovenskom a rómskom jazyku dve rozprávky - Loďka a Palička pomocníčka. Tieto rozprávky odporúča rezort využívať ako pomôcku v školskom a mimoškolskom vzdelávaní žiakov primárneho stupňa. Na zabezpečenie výučby rómskeho materinského jazyka v základných a stredných školách schválilo ministerstvo ešte v roku 2004 Dočasné vyrovnávacie opatrenia s cieľom pripraviť dostatočný počet pedagógov vyučujúcich v rómskom jazyku. Prvých 25 frekventantov dostalo akreditáciu v marci 2005.

Verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová prieskumom v 21 školách zistila, že deti z vylúčených komunít nemajú možnosť učiť sa v materinskej reči, a to ani popri vzdelávaní sa v slovenčine. Rómčina v školách by pritom pomohla deťom napredovať, tvrdí Centrum pre výskum etnicity a kultúry (CVEK) a k názoru sa pridáva aj Rada Európy. Právo na vzdelanie v materinskom jazyku vyplýva aj z Ústavy SR. Ombudsmanka svojou mimoriadnou správou poslancom odporúča, aby vytvorili vhodné podmienky pre vzdelávanie sociálne znevýhodnených rómskych žiakov. Ak to vyžaduje ich najlepší záujem, tak aj v ich materinskom
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
KDH víta, že na čele Nemecka bude konzervatívny politik

KDH víta, že na čele Nemecka bude konzervatívny politik

DNES - 21:20Domáce

Opozičné KDH víta, že na čele demokratickej veľmoci, akou Nemecko je, bude konzervatívny politik.

KDH vyzýva premiéra na prehodnotenie plánovanej cesty do Moskvy

KDH vyzýva premiéra na prehodnotenie plánovanej cesty do Moskvy

DNES - 21:06Domáce

Opozičné KDH vyzýva predsedu vlády SR Roberta Fica, aby prehodnotil svoju plánovanú cestu do Moskvy na oslavy konca druhej svetovej vojny.

Pád z okna neprežil 14-ročný chlapec

Pád z okna neprežil 14-ročný chlapec

DNES - 20:56Domáce

Na sídlisku došlo k tragickej udalosti.

Polícia pátra po nezvestnej Dominike. Nevideli ste ju?

Polícia pátra po nezvestnej Dominike. Nevideli ste ju?

DNES - 20:09Domáce

Dievčina je už niekoľko dní nezvestná.

Polícia pátra po nezvestnom Sebastiánovi

Polícia pátra po nezvestnom Sebastiánovi

DNES - 19:05Domáce

Do pátrania po chlapcovi boli okrem polície zapojení aj dobrovoľníci.