Hongkong začal posielať do karantnény každého, kto prichádza z pevninskej Číny
- 6:27 08.02.2020
- Hongkong/Peking

Hongkonské úrady začali v sobotu vyžadovať povinnú dvojtýždňovú karanténu u každého, kto prichádza z pevninskej Číny, čím vystupňovali svoje úsilie zastaviť šírenie nového druhu koronavírusu.
Samospráva Hongkongu ohlásila toto opatrenie už pred niekoľkými dňami, podrobnosti však ministri zverejnili až v piatok večer - len šesť hodín pred jeho vstupom do platnosti, informovala tlačová agentúra AFP.
Predpokladá sa, že veľká väčšina ľudí prekračujúcich hranicu zostane v „sebakaranténe“ a bude podrobovaná každodenným telefonickým i osobným kontrolám. V prípade nedodržania dĺžky izolácie má previnilcom hroziť až šesťmesačné väzenie.
Úrady v Hongkongu, ktorý je čínskym územím s osobitným štatútom, si od povinnej karantény sľubujú praktické zastavenie cezhraničného cestovného ruchu pri súčasnom zachovaní zásobovania potravinami a iným tovarom z pevninskej Číny. Počty prichádzajúcich v uplynulých týždňoch poklesli o 75 percent, v piatok večer však čakali pri hraničnom priechode v Šen-čene ešte tisíce ľudí, aby stihli prejsť do zavedenia nových pravidiel o polnoci miestneho času.
Povinná karanténa sa týka aj ľudí, ktorí boli počas uplynulých 14 dní v pevninskej Číne a následne cestujú letecky do Hongkongu z iných regiónov. Pre zahraničných návštevníkov, ktorí nemajú zabezpečené ubytovanie, sú pripravené dočasné karanténne zariadenia. Návštevníkom s vízami pre pobyt kratší ako 14 dní vstup do Hongkongu neumožnia, čo podľa AFP postihne väčšinu cestujúcich z pevninskej Číny.
Novozavedené pravidlá sa netýkajú osôb vykonávajúcich určité dôležité povolania, ako sú členovia posádok lietadiel a lodí alebo vodiči kamiónov.
Zdravotné úrady v Číne medzitým oznámili ďalšie zvýšenie počtu ľudí, ktorí ochoreniu spôsobovanému novým koronavírusom podľahli, ako aj počtu potvrdených prípadov nakazenia.
Podľa aktualizovaných údajov zo soboty, ktoré prevzala AFP, zomrelo v Číne už 722 nakazených, čím bola prekonaná bilancia epidémie ťažkého akútneho respiračného syndrómu (SARS) z rokov 2002 a 2003. Úrady zároveň evidujú takmer 35.000 prípadov nakazenia.
Výskyt nového druhu koronavírusu spôsobujúceho zápal pľúc hlásili prvýkrát 31. decembra 2019 z mesta Wu-chan v čínskej provincii Chu-pej. Nákaza sa odvtedy rozšírila do vyše 25 krajín sveta vrátane Nemecka, Južnej Kórey, Japonska, Spojených štátov či Kanady, čo viedlo Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) k vyhláseniu stavu globálnej zdravotnej núdze.

Macron tvrdí, že Trump zareaguje na Putinov cynizmus voči Ukrajine
Francúzsky prezident Emmanuel Macron v sobotu uviedol, že si je istý, že jeho americký náprotivok Donald Trump bude reagovať na „cynizmus“ šéfa Kremľa Vladimira Putina voči Ukrajine.

Wadephul: Rusko nás všetkých ohrozuje v Baltskom mori
Nemecký minister zahraničných vecí Johann Wadephul v sobotu oznámil, že sa posilní dohľad v Baltskom mori v súvislosti so sabotážami podmorských káblov a potrubí, ktorých sa údajne dopustila ruská tzv. tieňová flotila.

Hovorca Kremľa uviedol, za akej podmienky by sa Putin stretol so Zelenským
Stretnutie Putin-Zelenskyj je podľa Peskova možné.

Izrael spustil počiatočné fázy novej operácie v Pásme Gazy
Izraelská armáda podnikla v Pásme Gazy počas piatku „rozsiahle údery“ v rámci „počiatočných fáz“ novej ofenzívy s cieľom dosiahnuť ciele vojny.

Pätica republikánov sa vzbúrila proti Trumpovmu zákonu „One Big, Beautiful Bill“
V americkej tlači tento návrh zákona volajú „One Big, Beautiful Bill“, čo je narážka na Trumpovo obvyklé vyjadrovanie.