Lajčák: Jazyk nenávisti sa nesmie dostať do slovníka politikov
- 12:17 20.01.2020
- Brusel

Antisemitizmus pramení z nenávisti a netolerancie a takýto jazyk sa nesmie dostať do slovníka politikov, povedal pre TASR minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák, ktorý sa v nedeľu zúčastnil na prvom ministerskom stretnutí členských štátov Medzinárodnej aliancie pre pripomínanie holokaustu (IHRA).
Lajčák privítal „silné posolstvo“, ktoré krajiny prítomné na stretnutí v Bruseli odkomunikovali. Ocenil, že na stretnutí boli aj ľudia, ktorí prežili holokaust.
Lajčák v rozhovore pre TASR pripomenul, že ministerské stretnutie IHRA, ktorá združuje 34 krajín, sa konalo pri príležitosti 75. výročia oslobodenia nacistického koncentračného tábora Auschwitz – Birkenau a 20. výročia prijatia Deklarácie Štokholmského medzinárodného fóra o holokauste, ktorú podľa neho možno považovať za akýsi „základný dokument“ definovania antisemitizmu.
„Hovorili sme o tom, aké opatrenia jednotlivé vlády prijímajú. Ja som spomenul skutočnosť, že náš parlament prijal definíciu antisemitizmu, ktorú ako prvá prijala práve táto aliancia. Hovoril som o Múzeu holokaustu v Seredi, ale hlavne sme sa zhodli na tom, že nesmieme dovoliť, aby sa jazyk nenávisti a netolerancie dostal do politického slovníka,“ zhodnotil Lajčák nedeľňajšie stretnutie, ktoré upozornilo na nebezpečenstvo nárastu antisemitizmu, extrémizmu, nenávistných prejavov a intolerancie vrátane šírenia nenávisti v online priestore.
„Prijali sme ministerskú deklaráciu, ktorá potvrdzuje naše záväzky a ktorá prvýkrát hovorí aj o rómskom holokauste a rómskej genocíde,“ dodal Lajčák.
Na otázku TASR ako celoeurópsky postupovať, aby sa prejavy antisemitizmu a netolerancie minimalizovali, Lajčák uviedol, že odpoveďou je aj Medzinárodná aliancia pre pripomínanie holokaustu, ktorá združuje 26 zo súčasných 28 členských krajín EÚ. „Je jadrom úsilia, aby sme nedovolili netoleranciu a aby sme presadzovali jazyk tolerancie,“ vysvetlil.
Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu pripadá na 27. január. Vyhlásilo ho Valné zhromaždenie OSN 1. novembra 2005. IHRA sa špecializuje na medzinárodnú spoluprácu v oblasti vzdelávania, pripomínania a výskumu holokaustu. Slovenská republika sa stala jej členom v roku 2005.

Slovensko v dramatickom súboji porazilo Francúzsko na MS v hokeji 2025
Slováci majú druhý triumf na turnaji.

Rozsudok v prípade Pfizergate podľa analytika vytvára dôležitý precedens pre celú EÚ
Stredajšie rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie o pochybení Európskej komisie predstavuje dôležitý precedens pre celú EÚ.

Szijjártó vyzval EK na zverejnenie komunikácie Von der Leyenovej s Pfizerom
Podľa stredajšieho rozsudku EK pochybila, keď odmietla zverejniť textové správy medzi šéfkou EK a Albertom Bourlom.

Pápež navrhol sprostredkovanie rokovaní medzi krajinami vo vojne
Pápež Lev XIV v stredu ponúkol sprostredkovanie rokovaní medzi lídrami krajín, ktoré sú vo vojne. Podľa svojich slov vynaloží „všetko úsilie, aby tento mier presadil“.

Jadrové zbrane vám nepridajú na bezpečnosti, odkazuje Kremeľ Macronovi
Moskva v stredu kritizovala možnosť nasadenia francúzskych bojových lietadiel vyzbrojených jadrovými zbraňami v ostatných štátoch Európskej únie.