• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 25.1.2020Meniny má Gejza
-1°Bratislava

V najväčšej škole v Martine vstúpilo do štrajku vyše 30 zamestnancov

  • 16:02 16.01.2020
  • Martin
V najväčšej škole v Martine vstúpilo do štrajku vyše 30 zamestnancov

Na Základnej škole s Materskou školou v Martine vstúpilo do štrajku vyše 30 zamestnancov.

Na Základnej škole (ZŠ) s Materskou školou (MŠ) Hurbanova v Martine vstúpilo vo štvrtok ráno do štrajku vyše 30 zamestnancov. Dôvodom je nespokojnosť s výberovým konaním, po ktorom v decembri 2019 vymenoval primátor Martina Ján Danko za riaditeľku školy Evu Královancovú. Výpoveď podalo 34 zamestnancov, uviedla pedagogička ZŠ s MŠ Martina Pavlíková. Zriaďovateľom školy je mesto Martin, od ktorého žiadajú vyhlásiť decembrové voľby riaditeľa za neplatné, odvolať Královancovú z postu riaditeľky školy a vyhlásiť nové voľby.

Na stredajšom (15. 1.) proteste pedagógovia zopakovali, že sú nespokojní najmä s hlasovaním ich zástupcov v školskej rade, pretože nehlasovali v súlade s vyjadrením väčšiny pedagógov. „Ako deti nás učili, že vyhrať má ten najlepší. Nemáme žiaden dôkaz o tom, že sa tak stalo. Skôr máme indície, že víťaz sa dostal neprávom na svoju funkciu,“ vyhlásila jedna z organizátoriek protestu Lucie Hončová.

Výberové konanie na pozíciu riaditeľa bolo podľa Královancovej zákonné a podľa platnej legislatívy. „Chceme ubezpečiť rodičov aj žiakov, že výučba je zabezpečená. V žiadnom prípade nehrozí narušenie vyučovacieho procesu ani zatvorenie školy a vyučuje sa podľa platného rozvrhu,“ uviedla Královancová.

Podľa hovorkyne mesta Martin Zuzany Kalmanovej monitoruje zriaďovateľ školy situáciu každý deň prostredníctvom kompetentných zamestnancov. „Na pondelkovom stretnutí zástupcov mesta so zamestnancami školy bolo mesto informované o plánovanom štrajku, ktorý berie na vedomie. Na základe dnešných zistení je vzdelávací proces bez akýchkoľvek obmedzení. V prípade, že dôjde k zmene súčasnej situácie, mesto ju bude okamžite riešiť v súlade s platnou legislatívou,“ vysvetlila Kalmanová.

Situáciou v ZŠ s MŠ na Hurbanovej ulici v Martine, ktorá vznikla po voľbe novej riaditeľky, je znepokojená aj Slovenská komora učiteľov (SKU). „Voľba riaditeľa má byť predovšetkým demokratickým vyjadrením záujmov rodičov, zamestnancov školy a zriaďovateľa v paritnom zastúpení. Stav, v ktorom viac ako 30 zamestnancov dáva na protest proti voľbe výpoveď, možno označiť za alarmujúci a vyžaduje si okamžité riešenie na úrovni zriaďovateľa a rady školy. Vyzývame preto týchto aktérov, aby si vypočuli oprávnené záujmy zamestnancov, aby umožnili medzi rodičmi, žiakmi a zamestnancami školy zistenie skutkového stavu a konali predovšetkým v ich záujme a v súlade so zákonom,“ uvádza SKU v stanovisku k situácii v martinskej škole.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
SHMÚ: Na Lomnickom štíte sa postupne oteplilo o 15 stupňov

SHMÚ: Na Lomnickom štíte sa postupne oteplilo o 15 stupňov

DNES - 15:06Domáce

Na Lomnickom štíte sa postupne oteplilo o 15 stupňov Celzia. Za následok to má teplý vzduch, ktorý začal prúdiť vo vyšších vrstvách ovzdušia.

V zoo Bojnice potvrdili výskyt vtáčej chrípky

V zoo Bojnice potvrdili výskyt vtáčej chrípky

DNES - 14:27Domáce

V Národnej zoologickej záhrade v Bojniciach potvrdili výskyt vtáčej chrípky u kačice a lyžičiara.

Remišová a Blanár sa zhodli na verejnej voľbe generálneho prokurátora

Remišová a Blanár sa zhodli na verejnej voľbe generálneho prokurátora

DNES - 14:10Domáce

Voľba generálneho prokurátora by mala byť verejná.

Slovenka o brexite: Po decembrových voľbách som sa cítila v krajine nechcená

Slovenka o brexite: Po decembrových voľbách som sa cítila v krajine nechcená

DNES - 10:47Domáce

Pre Slovákov žijúcich v Spojenom kráľovstve sa toho v najbližších týždňoch z dôvodu brexitu veľa zmení. Myslí si to Slovenka Ivana, ktorá žije v Anglicku skoro štyri roky.

Územie Slovenska počas víkendu zasiahne poľadovica

Územie Slovenska počas víkendu zasiahne poľadovica

DNES - 10:47Domáce

Celé územie Slovenska počas soboty a nedele (26.1.) zasiahne poľadovica.