Europoslanci upozornili, že stav právneho štátu v Maďarsku a Poľsku sa zhoršil
- 14:55 16.01.2020
- Brusel/Štrasburg

Doterajšie diskusie Rady EÚ so zástupcami Poľska a Maďarska neviedli k zlepšeniu v oblasti rešpektovania základných hodnôt Európskej únie v týchto štátoch. Upozornili na to vo štvrtok v prijatom nelegislatívnom uznesení poslanci Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu.
Uznesenie, za ktoré hlasovalo 446 poslancov, 178 bolo proti a 41 sa zdržalo hlasovania, konštatuje, že podľa správ a vyhlásení Európskej komisie, Organizácie Spojených národov, OBSE a Rady Európy sa situácia v Poľsku a Maďarsku od uplatnenia článku 7 ods. 1 Zmluvy o EÚ zhoršila.
Prijatý dokument kritizuje vypočutia zástupcov poľských a maďarských orgánov organizované Radou EÚ pre všeobecné záležitosti na základe článku 7 Zmluvy o EÚ, pretože sa podľa europoslancov nekonajú pravidelne a nie sú štruktúrované.
Parlament preto vyzval Radu EÚ, aby po vypočutiach adresovala príslušným členským štátom konkrétne odporúčania a vytýčila aj lehoty na ich realizáciu.
Poslanci upozornili, že neschopnosť Rady EÚ účinne uplatniť článok 7 Lisabonskej zmluvy oslabuje integritu spoločných európskych hodnôt, vzájomnú dôveru a dôveryhodnosť Únie ako celku. Parlament preto vyzval eurokomisiu, aby v plnej miere využila dostupné nástroje na odstránenie rizík vážneho porušovania hodnôt Únie. To napríklad znamená zrýchlené právne konania voči členským štátom vo veci nesplnenia povinnosti či pri žiadostiach adresovaných Súdnemu dvoru EÚ o nariadenie predbežných opatrení.
Uznesenie kritizuje, že Európsky parlament nebol prizvaný na vypočutia zástupcov krajín, pri ktorých inicioval preverenie možného ohrozenia právneho štátu. Poslanci preto požadujú, aby mal EP väčšiu váhu, čiže okrem neformálneho dialógu s Radou EÚ aj možnosť formálne jej predstaviť svoj odôvodnený návrh na začatie konania voči takýmto štátom.
Poslanci sa zároveň vyslovili za okamžité vytvorenie mechanizmu EÚ pre demokraciu, právny štát a základné práva na základe návrhu z dielne Európskeho parlamentu. Malo by ísť o každoročné nezávislé, nediskriminačné a na dôkazoch založené hodnotenie dodržiavania základných hodnôt Európskej únie jednotlivými členskými štátmi.
Europarlament v septembri 2018 vyzval Radu EÚ, aby prijala opatrenia, ktoré by zabránili porušovaniu základných hodnôt EÚ zo strany maďarských orgánov. Poslancov znepokojoval najmä stav nezávislosti súdnictva, slobody prejavu a menšinových práv, ako aj korupcia a situácia migrantov a utečencov.
V prípade Poľska Európska komisia v decembri 2017 požadovala prijatie opatrení, ktoré by riešili ohrozenie nezávislosti súdnictva v krajine. Európsky parlament v uznesení z marca 2018 výzvu eurokomisie podporil.
Ministri členských štátov (Rada EÚ) už absolvovali dve vypočutia zástupcov maďarskej vlády - v septembri a decembri 2019. Zástupcovia poľskej vlády sa na pôde Rady EÚ obhajovali trikrát v období medzi júnom a decembrom 2018.
(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem

Svetoví lídri blahoželali novozvolenému pápežovi Levovi XIV.
Svetoví lídri reagujú na zvolenie nového pápeža Leva XIV. po štvrtkovom druhom dni konkláve. Hlave katolíckej cirkvi pogratulovali lídri Nemecka, Ukrajiny, Ruska, Francúzska či Európskej únie.

Trump sa vyjadril k zvoleniu prvého pápeža pôvodom z USA
Americký prezident Donald Trump vo štvrtok vyzdvihol zvolenie nového pápeža Leva XIV. pochádzajúceho zo Spojených štátov. Podľa neho je to „veľká česť“ pre celú krajinu.

Nový pápež Lev XIV. z balkóna pozdravil 100.000 veriacich na námestí
Nový pápež Lev XIV., doterajší kardinál Robert Prevost zo Spojených štátov, vystúpil po svojom zvolení vo štvrtok večer na ústrednom balkóne Baziliky svätého Petra.

Trump plánuje čoskoro hovoriť so Zelenským v súvislosti s dohodou o nerastoch
Americký prezident Donald Trump vo štvrtok vyhlásil, že v najbližšej dobe bude hovoriť so svojim ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským.