Senát ŠTS pojednávanie v kauze zmeniek prerušil, znalec Nouzovský neprišiel

Na stredajšom pojednávaní odzneli odborné názory znalcov na pravosť zmeniek a prehrávali sa aj reportáže TV Markíza z konca 90. rokov.
Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) prerušil hlavné pojednávanie v kauze údajného falšovania zmeniek TV Markíza a marenia spravodlivosti. Urobil tak po tom, keď neprišiel vypovedať znalec Milan Nouzovský. Proces má pokračovať 27. januára.
Na súde sa v stredu čítal posudok amerického znalca Gerryho Laporteho, podľa ktorého atrament na zmenkách nie je možné skúmať, keďže atrament je starší ako dva roky. Pred senátom potom vypovedala znalkyňa Kriminalisticko-expertízneho ústavu Policajného zboru Adriana Jabconová. Kriminalistickým skúmaním dokumentov nie je podľa jej slov možné stanoviť vek zmeniek a skúmaním neboli zistené znaky technického falšovania zmeniek. Došla tiež k záveru, že podpisy Pavla R. neboli podpísané jedným ťahom.
Na pojednávaní sa v stredu prehrávali aj reportáže TV Markíza z konca 90. rokov, v ktorých advokát Ernest Valko popieral, že by vypracovával pre Mariana K. právne analýzy, poprípade mu radil. To rozporuje tvrdenie obhajoby, ktorá tvrdí, že riešenie sporu Pavla R. s Gamatexom prostredníctvom sporných zmeniek vymyslel zavraždený Valko.
Obžalovaní Marian K. a Pavol R. podľa obžaloby prokurátora po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Á., ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky. Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov.
Marian K. čelí obžalobe v prípade vraždy Jána Kuciaka a v kauze spoločnosti Gatex z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Pavol R. je obžalovaný z objednávky vraždy Sylvie Klaus-Volzovej.

Šaško: Od júla sa spustí pilotný projekt nového katalógu zdravotných výkonov
Ministerstvo zdravotníctva SR od 1. júla spustí pilotnú prevádzku nového zoznamu zdravotných výkonov pre prvých päť odborností.

Polícia varuje pred medveďom: Prechádzky v tejto oblasti si rozmyslite!
O výskyte medveďa informovali aj zásahový tím.

Diaľnicu pod Tatrami mimoriadne uzavrú
Diaľnicu D1 pod Tatrami vrátane tunela Bôrik mimoriadne uzavrú.

PS podáva pre situáciu v FPU podnet na generálnu prokuratúru
Opozičné hnutie PS žiada Generálnu prokuratúru SR, aby vykonala dozor nad dodržiavaním zákona vo Fonde na podporu umenia.

FOTO: Na rýchlostnej ceste sa zrazilo viacero áut
Cesta zostala po nehode ťažko prejazdná.