Kauzu úniku tajných materiálov prerokovala Bezpečnostná rada

Bezpečnostná rada SR sa v stredu zaoberala informáciou o prešetrovaní úniku utajovaných skutočností z prostredia vojenského spravodajstva.
Bezpečnostná rada informatívny materiál prerokovala a vzala na vedomie. Detaily nezverejnili, materiál mal stupeň utajenia dôverné.
Denník Pravda začiatkom augusta napísal, že podľa jeho informácií dôvod zvolania rady súvisí s materiálmi, ktoré zaistila polícia koncom júna, keď prehliadala auto bývalého šéfa vojenskej rozviedky Romana Mikulca. Toho spolu s jeho priateľkou, bývalou spravodajskou dôstojníčkou Katarínou S., polícia obvinila z trestného činu ohrozovania dôvernej a vyhradenej skutočnosti.
Minister Glváč poskytol informácie
Bezpečnostnú radu informoval o utajovaných materiáloch zadržaných políciou minister obrany Martin Glváč, ktorý to považoval to za dôležité vzhľadom na charakter týchto dokumentov.
Šéf rezortu obrany informoval členov rady o stupni utajenia týchto materiálov, ich kvalite a ďalších krokoch vo vzťahu k partnerom Slovenska. "Nemôžem byť konkrétny, môžem povedať iba to, že všetky dotknuté krajiny boli, alebo budú informované v krátkom čase," povedal minister Glváč.
Rezort obrany bol povinný verifikovať materiály na základe požiadaviek orgánov činných v trestnom konaní. Vzhľadom na závažnosť celej situácie považoval minister obrany za nevyhnutné informovať o týchto skutočnostiach aj členov Bezpečnostnej rady SR. Tej predsedá premiér Robert Fico a medzi jej členmi je aj šéf rezortu diplomacie Miroslav Lajčák.
Polícia vyjadrenie odmieta
Polícia podľa Pravdy našla v aute Romana Mikulca množstvo písomností, medzi nimi aj utajované dokumenty týkajúce sa aktivít zahraničných spravodajských služieb. Polícia sa k vyšetrovaniu nechce vyjadrovať s tým, že v kauzách týkajúcich sa vojenského spravodajstva sa bude až do skončenia vyšetrovania vyjadrovať výhradne Úrad špeciálnej prokuratúry. Úrad odmieta čokoľvek komentovať.
Pravda v článku pripomínala, že za Romana Mikulca, ktorý bol nominantom SaS, sa začali vyšetrovať podozrenia z údajného tunelovania vojenskej rozviedky. Na verejnosti sa objavili dve správy. Podľa prvej v rokoch 2006 až 2010 vtedajší riaditeľ Vojenskej spravodajskej služby a šéf Vojenského obranného spravodajstva postupovali údajne ako organizovaná skupina a narábali so štátnym majetkom vo svoj prospech či v prospech tretích osôb.
Druhý tajný spis hovorí o tom, že súčasný námestník vojenského spravodajstva v rokoch 2004 až 2008 zneužil svoje postavenie na vlastné obohatenie sa. Všetci aktéri obvinenia odmietli a minister obrany Martin Glváč označil dokumenty za fiktívnu konštrukciu s cieľom zdiskreditovať predstaviteľov rezortu. Kauzami okolo vojenského spravodajstva sa zaoberá Úrad špeciálnej prokuratúry.

Robert Fico sa v Moskve stretol so srbským prezidentom Vučičom
Srbský prezident Aleksandar Vučič sa vo štvrtok večer v Moskve stretol so slovenským premiérom Robertom Ficom.

Stanislav Zvolenský: Teším sa s celou Cirkvou, že kardináli rýchlo zvolili nového pápeža
Bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský sa teší, že kardináli rýchlo zvolili nového Svätého Otca. Uviedol to na webstránke Bratislavskej arcidiecézy.

Šimečka: Oceňujem slová nového pápeža o hodnotách mieru a spolupráce
Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka oceňuje slová nového pápeža Leva XIV. po jeho zvolení, v ktorých hovoril o hodnotách mieru a spolupráce.

Ozbrojené sily SR hlásia mimoriadnu udalosť
Pri mimoriadnej udalosti utrpel vojak strelné poranenie.

Fico priletel do Moskvy na oslavy 80. výročia konca druhej svetovej vojny
Slovenský premiér Robert Fico vo štvrtok večer pristál na letisku v Moskve, kde sa zúčastní na oslavách 80. výročia konca druhej svetovej vojny.