• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 12.5.2025Meniny má Pankrác
17°Bratislava

Bývalý boxer Kličko zvažuje prezidentskú kandidatúru

  • 15:41 21.08.2013
  • ĽVOV
Bývalý boxer Kličko zvažuje prezidentskú kandidatúru

Líder ukrajinskej opozície a známy boxerský šampión Vitalij Kličko v utorok nepriamo potvrdil svoju kandidatúru na prezidentský post, o ktorého obsadení sa bude rozhodovať vo voľbách v marci 2015.

Kličko na stretnutí so zástupcami ukrajinských menšín z viac ako 30 krajín v Ľvove povedal, že opozícia sa potrebuje voči súčasnej vláde a prezidentovi Viktorovi Janukovyčovi zjednotiť. Cieľom preto podľa neho musí byť jeden kandidát.

Kličko, 42-ročný rodák z Kirgizska, však zatiaľ odmietol definitívne potvrdiť svoj záujem vyzvať vyplynú hlavu štátu.

"Vážne zvažujem svoju kandidatúru, definitívne rozhodnutie však padne až po konzultáciách s ukrajinskou spoločnosťou. Kandidát by však mal byť jeden," zdôraznil Kličko. Na tom sa okrem jeho Ukrajinskej demokratickej aliancie za reformy (UDAR) musia dohodnúť aj zvyšné dve opozičné strany v parlamente - hnutie Otčina uväznenej expremiérky Julije Tymošenkovej a nacionalistická strana Svoboda.

Júnový prieskum verejnej mienky odhalil, že Kličkova podpora už prevyšuje tú Janukovyčovu. Až takmer polovica z opýtaných respondentov by však nevolila nikoho. Prieskum tak odzrkadľuje apatiu Ukrajincov, ktorých trápia dopady ekonomickej krízy i spomalené tempo procesu približovania sa k vstupu do EÚ. Ukrajina s úniou stále nepodpísala dôležitú Stabilizačnú a asociačnú dohodu ako prvý krok k členstvu v bloku. Hlavným dôvodom je situácia okolo Tymošenkovej, ktorú pred dvoma rokmi odsúdili za zneužitie právomocí a ktorú súdia v ďalších procesoch.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zelenskyj pozval nového pápeža Leva XIV. na návštevu Ukrajiny

Zelenskyj pozval nového pápeža Leva XIV. na návštevu Ukrajiny

DNES - 13:43Zahraničné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok telefonoval s novým pápežom Levom XIV. a pozval ho na návštevu Ukrajiny.

Orbán: Európa pokračuje vo vojne a predstiera, že môže vyhrať

Orbán: Európa pokračuje vo vojne a predstiera, že môže vyhrať

DNES - 13:39Zahraničné

Svet sa podľa Viktora Orbána reorganizuje, spôsob myslenia v západnom svete sa tiež transformuje.

Kallasová trvá na prímerí pred začiatkom mierových rokovaní Ruska a Ukrajiny

Kallasová trvá na prímerí pred začiatkom mierových rokovaní Ruska a Ukrajiny

DNES - 13:38Zahraničné

Vysoká predstaviteľka Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaja Kallasová obvinila Rusko z „hrania hier“ a uviedla, že pred akýmikoľvek mierovými rokovaniami sa musia strany dohodnúť na prímerí.

Pápež Lev XIV. vyzval na prepustenie novinárov zadržiavaných za hľadanie pravdy

Pápež Lev XIV. vyzval na prepustenie novinárov zadržiavaných za hľadanie pravdy

DNES - 11:55Zahraničné

Pápež Lev XIV. v pondelok na svojej prvej audiencii s predstaviteľmi médií vyjadril solidaritu s novinármi, ktorí sú väznení „za hľadanie pravdy a podávanie správ o nej“ a vyzval na ich prepustenie.

Slovinsko by chcelo hostiť ďalšie mierové rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou

Slovinsko by chcelo hostiť ďalšie mierové rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou

DNES - 11:51Zahraničné

Slovinský premiér Robert Golob počas víkendovej videokonferencie spojeneckých štátov Ukrajiny vyhlásil, že je jeho krajina ochotná hostiť mierové rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou.