Zeman kritizoval vo vianočnom posolstve bojovníkov proti klimatickým zmenám
- 16:35 26.12.2019
- Praha

Český prezident Miloš Zeman začal svoje štvrtkové vianočné posolstvo optimisticky, potom sa však ostro pustil do bojovníkov proti klimatickým zmenám.
Skritizoval tiež pomalosť súdnych a stavebných konaní v ČR. Okrem zdravia a radosti poprial Zeman svojim spoluobčanom tiež tzv. bolesť z myslenia, informoval na svojej webstránke portál Novinky.cz.
„Chcel by som vám zaželať bolesť. Ale viete, akú bolesť? Takú bolesť, o ktorej hovoril Tomáš Masaryk, keď povedal, že myslenie bolí,“ povedal vo svojom štvrťhodinovom vystúpení. Veľkú časť svojho prejavu následne venoval Zeman kritikom klimatických zmien, pričom dal najavo pochybnosti, že by za tieto zmeny nutne mohli ľudia.
„Z diskusií o klimatických zmenách sa stáva nové náboženstvo, a dovoľte mi preto, aby som bol kacírom. Už milióny rokov sa na tejto planéte striedajú teplé a studené obdobia. A nie som si istý, či základom otepľovania je práve ľudská činnosť, a nie napríklad pohyby zemskej osi,“ povedal. Zeman spomenul aj osud Grónska, ktoré bolo zelené, než prišla malá doba ľadová. Boj proti klimatickým zmenám má podľa Zemana aj veľmi prízemné dôsledky.
„Hovorím o podpore obnoviteľných zdrojov. ČR vynakladá na obnoviteľné zdroje, najmä solárne a veternú energetiku, desiatky miliárd korún ročne. Tieto zdroje sú dotované v prospech solárnych barónov. V skutočnosti ale produkcia solárnych elektrární predstavuje iba tri percentá,“ povedal Zeman.
Uviedol tiež, že obnoviteľné zdroje sú nestabilné a varoval pred tým, aby sa v Európe, ktorá prispieva k celosvetovému znečisteniu emisiami deviatimi percentami, nezačalo rozhodovať len na základe tzv. zelených kritérií, pretože potom by výrobcovia odišli inam a „z Európy by sa stal ekologický skanzen s nižšou životnou úrovňou“.
Zeman o ČR vo svojom posolstve hovoril ako o „úspešnej krajine, ktorá má najnižšiu nezamestnanosť v EÚ“ a má aj „relatívne nízke zadlženie“, pričom a tento „dlh stále klesá“ a naopak v krajine rastie priemerná mzda i starobné dôchodky.
Problémy svojej vlasti následne Zeman zhrnul do jedného slova „pomalosť“. „Pomalosť súdnych konaní, pomalosť stavebných konaní, pomalosť výstavby dopravnej infraštruktúry,“ dodal.

Poslanci hnutia Slovensko dorazili do Kyjeva, Fica kritizovali za návštevu Ruska
Poslanci Národnej rady SR z opozičného hnutia Slovensko Igor Matovič, Roman Mikulec a Gábor Grendel v piatok navštívili hlavné mesto Ukrajiny Kyjev.

Peskov: Návšteva Fica a Vučiča v Moskve bola aktom hrdinstva
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v piatok vyhlásil, že návšteva slovenského premiéra Roberta Fica a srbského prezidenta Aleksandara Vučiča v Moskve aktom hrdinstva.

Vatikán zverejnil dátum inauguračnej omše pápeža Leva XIV.
Očakáva sa, že na inauguračnej omši sa zúčastnia aj svetoví lídri.

Pápež Lev XIV. odslúžil ďakovnú omšu v Sixtínskej kaplnke, skončila sa potleskom
Pápež Lev XIV odslúžil v piatok v Sixtínskej kaplnke v Apoštolskom paláci vo Vatikáne za účasti kardinálov-voliteľov svoju prvú pápežskú - ďakovnú - omšu.

Merz pohrozil Rusku sankciami, ak nebude spolupracovať v mierovom úsilí
Nemecko nebude váhať s uvalením ďalších sankcií na Rusko, ak nebude spolupracovať pri snahe dosiahnuť mier, vyhlásil v piatok nový spolkový kancelár Friedrich Merz.