Johnson: Británia si zaslúži natrvalo skoncovať s rozprávaním o brexite
- 17:54 13.12.2019
- Londýn

Podľa Johnsona si Británia zaslúži skoncovať s hádkami, politikárčením a natrvalo skoncovať s rozprávaním o brexite.
Britský premiér Boris Johnson vyzval v piatok Britov, aby už uzavreli otázku brexitu a posunuli sa ďalej. Vyjadril sa tak vo svojom prvom verejnom vystúpení po tom, ako ho kráľovná Alžbeta II. oficiálne poverila zostavením novej vlády.
„Žiadam všetkých, aby to uzavreli a mohol sa začať ozdravný proces,“ uviedol Johnson podľa agentúry AFP v prejave z Downing Street krátko po tom, ako boli zverejnené konečné výsledky štvrtkových predčasných parlamentných volieb, v ktorých jednoznačne zvíťazila jeho Konzervatívna strana.
„Úprimne, po piatich týždňoch volebnej kampane si táto krajina zaslúži skoncovať s hádkami, politikárčením a natrvalo skoncovať s rozprávaním o brexite,“ povedal premiér.
Konzervatívci získali v Dolnej snemovni parlamentu 365 z celkových 650 kresiel. Majú tak dostatočný počet mandátov na to, aby boli v parlamente schopní schváliť Johnsonovu dohodu o brexite, informuje AFP.
Johnson v prejave oslovil aj zástancov zotrvania v EÚ, ktorých uistil o tom, že jeho konzervatívna vláda nebude „nikdy ignorovať“ pozitívne pocity „vrúcnosti a sympatie voči iným európskym krajinám“. Dodal, že práve teraz, keď Británia opúšťa EÚ, je správny čas na to, aby sa tieto dobré pocity obnovili.
Johnson uviedol, že prioritou nadchádzajúceho roka je „nové partnerstvo“ s Európou. Poznamenal však aj, že veľa voličov bolo motivovaných problémami na domácej pôde, a to obzvlášť britským systémom verejného zdravotníctva - Národnou zdravotníckou službou (NHS). Johnson v tomto smere uviedol, že naplní kontroverzné sľuby a do tohto sektora prispeje vôbec najvyšším objemom peňazí, k akému v ňom kedy došlo.
Avizoval, že zlepšenie nastane aj v ďalších oblastiach, napríklad v školstve. Prejav zakončil prísľubom nadchádzajúceho roka plného „prosperity, rastu a nádeje“.
Johnson v úrade nahradil bývalú premiérku a líderku konzervatívcov Theresu Mayovú, ktorá z tohto postu odstúpila 7. júna.
Johnson potreboval vo voľbách získať väčšinu kresiel v britskom parlamente, aby tak mohol presadiť dohodu o brexite, na ktorej sa dohodol s EÚ tesne pred októbrovým zasadnutím Európskej rady.
Britský parlament v minulosti túto dohodu neschválil a termín brexitu bol opätovne posunutý z 31. októbra 2019 na 31. januára 2020. Poslanci 29. októbra schválili premiérov návrh, na základe ktorého sa 12. decembra v Británii uskutočnili predčasné voľby.

India a Pakistan hlásia ďalšie obete, Islamabad zneškodnil 12 indických dronov
Pokračujúce boje medzi Indiou a Pakistanom si na indickej strane vyžiadali najmenej 14 obetí a 59 zranených.

Kardináli pokračujú vo voľbe pápeža v druhý deň konkláve
Kardináli katolíckej cirkvi z celého sveta sa vo štvrtok ráno zhromaždili v Sixtínskej kaplnke vo Vatikáne, kde budú v druhý deň konkláve voliť nástupcu zosnulého pápeža Františka.

Blanár: Za mier sa nesmie platiť ľudskými životmi
Minister zahraničných vecí apeluje na to, aby sa chyby z minulosti neopakovali.

Rusko podľa Ukrajiny napriek prímeriu zhodilo bomby na Sumskú oblasť
Poplach vyhlásili aj v ďalších častiach Ukrajiny.

Severná Kórea podľa Soulu vypálila najmenej jednu balistickú strelu
Severná Kórea vypálila vo štvrtok najmenej jednu balistickú strelu smerom do vôd pri svojom východnom pobreží.