Obama požiadal o urýchlené dokončenie reforiem Wall Street
- 9:02 20.08.2013
- WASHINGTON

Americký prezident Barack Obama v pondelok zvolal do Washingtonu vrcholných predstaviteľov americkej finančnej regulatívy a požiadal ich o urýchlenie potrebných reforiem. Informoval o tom Biely dom.
"Prezident predstaviteľov regulačných orgánov pochválil za ich prácu, zdôraznil však nutnosť urýchleného dokončenia dôležitých zostávajúcich súčastí reformy Wall Street, v snahe predísť opakovaniu finančných škôd, ktoré viedli k veľkej recesii," informoval úrad prezidenta v písomnom stanovisku.
Hovorca Bieleho domu tiež pred stretnutím prízvukoval, že je dôležité, aby nezávislé regulačné úrady odolali tlaku veľkých bánk na zmiernenie pravidiel.
Zákonom vyžadované reformy sú totiž predmetom intenzívneho lobingu zo strany firiem pôsobiacich na Wall Street, ktoré chcú nové pravidlá upraviť vo svoj prospech.
V septembri to bude päť rokov od bankrotu investičnej banky Lehman Brothers, pád ktorej dramaticky otriasol trhmi a považuje sa za najhorší moment finančnej krízy. Americký Kongres v reakcii naň v roku 2010 prijal reformný zákon, ktorý predpisuje množstvo nových pravidiel, vrátane zavedenia nového dohľadu nad masívnym trhom so swapovými úvermi, hypotékami a finančnými produktmi pre spotrebiteľov, ako aj nad veľkými nebankovými finančnými subjektmi.
Regulátori zatiaľ zrealizovali asi 40 % požadovaných opatrení, viacero termínov však nedodržali kvôli problematickej vzájomnej koordinácii a snahám o zváženie pripomienok zo strany finančného sektora, spotrebiteľských organizácií, Kongresu a iných. Republikánski poslanci v Kongrese tiež tvrdia, že reforma banky zavaľuje priveľkým množstvom nových požiadaviek, čo by sa mohlo odraziť v zníženej dostupnosti úverov v krajine.

Trump ohlásil obchodnú dohodu so Spojeným kráľovstvom
Americký prezident Donald Trump na tlačovej konferencii v Bielom dome, na ktorej sa telefonicky zúčastnil aj britský premiér Keir Starmer, ohlásil obchodnú dohodu s Spojeným kráľovstvom.

Cena zlata klesla, nadol ju posunuli vyhlásenia Trumpa o obchodnej dohode
Cena zlata vo štvrtok klesla, keď investori zareagovali na informácie amerického prezidenta Donalda Trumpa v súvislosti s obchodnou dohodou medzi USA a jednou z veľkých ekonomík.

Takáč: Situáciu s premnoženou zverou vyrieši až nový zákon o poľovníctve
Situáciu s premnoženou raticovou zverou by mal vyriešiť až pripravovaný nový zákon o poľovníctve, o ktorom agrorezort diskutuje s parlamentnými poslaneckými klubmi.

SaS: Fico tlačí Slovensko späť do energetickej závislosti od Ruska
Snahy premiéra Roberta Fica o návrat k energetickej závislosti Slovenska od Ruskej federácie opozičná SaS dôrazne odmieta.

Cena zlata klesla, nadol ju tlačia očakávania rokovaní medzi Čínou a USA
Cena zlata klesla v stredu o viac než 1 % po informáciách o príprave rokovaní vysokopostavených predstaviteľov Číny a Spojených štátov o obchode.