• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 17.10.2021Meniny má Hedviga
Bratislava

UK je medzi školami s nízkou nezamestnanosťou absolventov

  • 12:11 19.02.2013
  • BRATISLAVA
UK je medzi školami s nízkou nezamestnanosťou absolventov

Univerzita Komenského (UK) v Bratislave obsadila spolu s ďalšími 23 univerzitami prvé miesto v celosvetovom rebríčku univerzít s najnižšou nezamestnanosťou absolventov doktoranského štúdia. Agentúru SITA informovala vedúca oddelenia vzťahov s verejnosťou UK Andrea Kučerová.

Rebríček robí inštitúcia, ktorá zostavuje aj renomovaný Šanghajský rebríček (Center for World-Class Universities of Shanghai Jiao Tong University).

Kritériom bolo percento absolventov doktorandského štúdia, ktorí sú zamestnaní do troch mesiacov po skončení štúdia. Zaujímavosťou je, že prestížne univerzity, akými sú Oxford, Cambridge či Yale, sa umiestnili na nižších pozíciách. Celkovo sa v rebríčku nachádza viac ako 700 univerzít, škôl a inštitútov z celého sveta.

"Najnižšia nezamestnanosť absolventov doktorandského štúdia našej univerzity v celosvetovom meradle je výsledkom výborného nastavenia ich výskumno-vzdelávacieho profilu. Podmienkou rozvoja potenciálu absolventov doktorandského štúdia je nevyhnutná účasť na riešení výskumných projektov a možnosť participácie na špičkových projektoch Centier excelentnosti a Kompetenčných centier UK, ktoré sú vybavené najmodernejšou technikou v rámci Slovenska a mnohokrát i v celosvetovom porovnaní,“ konštatuje rektor UK Karol Mičieta.

Na doktorandskom stupni na UK v súčasnosti študuje celkovo 2633 študentov. Univerzita v záujme podporiť a rozvíjať potenciál mladých vedcov a učiteľov udeľuje od roku 1997 Granty UK zamerané na podporu vedeckých, pedagogických a umeleckých projektov. Minulý rok sa v nich rozdelilo viac ako 302-tisíc eur.

Medzi početnú špičku absolventov doktorandského štúdia UK patrí napríklad aj úspešná doktorandka v programe biochémia Prírodovedeckej fakulty UK Anna Gnipová. Jeden z jej odborných článkov, v ktorom sa zaoberá metabolizmom jednobunkových organizmov, bol uverejnený aj v prestížnom americkom vedeckom periodiku Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America.

Interná doktorandka Katedry knižničnej a informačnej vedy Filozofickej fakulty UK Andrea Hrčková počas odbornej stáže úspešne reprezentovala univerzitu i SR v Úrade výkonného koordinátora Medzinárodného vojenského štábu pre oblasť informácií a vedomostnej politiky NATO. Ďalšou úspešnou doktorandkou je aj Jana Siváková z Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine, ktorá študuje gynekológiu a pôrodníctvo. Tému svojej dizertačnej práce s názvom Diagnostika vrodených vývinových chýb pomocou ultrasonografie v 1. trimestri prezentovala aj na 20. svetovom kongrese gynekológie a pôrodníctva v Ríme a jej výsledky sa objavili v renomovaných časopisoch.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Reforma vednej politiky je kľúčová pre úspešnú budúcnosť krajiny

Reforma vednej politiky je kľúčová pre úspešnú budúcnosť krajiny

VČERA - 21:36Domáce

Reforma vednej a inovačnej politiky je kľúčová pre úspešnú budúcnosť krajiny.

Prezidentka vyjadrila uznanie odborníkom, ktorí sa starajú o deti na onkológii

Prezidentka vyjadrila uznanie odborníkom, ktorí sa starajú o deti na onkológii

VČERA - 19:15Domáce

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyjadrila vďaku a uznanie odborníkom, ktorí sa starajú o detských onkologických pacientov.

Pre čelnú zrážku vozidiel v Popradskom okrese je cesta neprejazdná

Pre čelnú zrážku vozidiel v Popradskom okrese je cesta neprejazdná

VČERA - 18:29Domáce

Pre čelnú zrážku dvoch motorových vozidiel medzi obcami Vikartovce a Kravany v okrese Poprad je cesta III/3074 v danom úseku neprejazdná.

Pri tragickej dopravnej nehode vyhasol život 17-ročného spolujazdca

Pri tragickej dopravnej nehode vyhasol život 17-ročného spolujazdca

VČERA - 15:30Domáce

V piatok 15. októbra pred polnocou došlo na ceste prvej triedy v katastri obce Makov, okres Čadca k dopravnej nehode.

Majerský: KDH má ambíciu byť úspešné v komunálnych a regionálnych voľbách

Majerský: KDH má ambíciu byť úspešné v komunálnych a regionálnych voľbách

VČERA - 14:49Domáce

Mimoparlamentné KDH chce byť úspešné v budúcoročných komunálnych a regionálnych voľbách. Pre svojich kandidátov bude hľadať aj širšiu podporu.