• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 17.10.2019Meniny má Hedviga
Bratislava

Snowden požiadal Macrona, aby mu udelil azyl vo Francúzsku

  • 12:17 16.09.2019
  • Paríž/Moskva
Snowden požiadal Macrona, aby mu udelil azyl vo Francúzsku

Snowden o to už pred šiestimi rokmi neúspešne žiadal Macronovho predchodcu Francoisa Hollanda. S podobnou žiadosťou neuspel ani v ďalších krajinách sveta.

Bývalý spolupracovník amerických tajných služieb Edward Snowden, ktorý prezradil utajené informácie o sledovacích programov vlády Spojených štátov, vyzval francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, aby mu poskytol azyl vo Francúzsku.

Od roku 2013 sa zdržiava v Rusku, kde úrady jeho žiadosti o azyl vyhoveli. V USA ho v súvislosti s únikom informácií obvinili zo špionáže a krádeže vládneho majetku.

Rozhlasová stanica France Inter odvysielala v pondelok rozhovor so Snowdenom. V ňom tento 36-ročný Američan vyhlásil, že je potrebné chrániť whistleblowerov, teda ľudí, ktorí sa rozhodnú zverejniť utajované skutočnosti vo verejnom záujme.

V tejto súvislosti vyslovil želanie, aby mu prezident Macron urobil ústretové gesto a udelil mu azyl vo Francúzsku. Macronova prezidentská kancelária sa k jeho slovám bezprostredne nevyjadrila.

Ochrana whistleblowerov nie je nepriateľským činom. Keď ma niekto prichýli, nie je to útok voči USA,“ uviedol Snowden podľa denníka The Independent. S poskytovaním takejto ochrany však podľa neho nemá problém len Francúzsko, ale aj iné krajiny Európy a sveta.

Podľa Snowdena je na celej záležitosti najsmutnejšie, že „jediným miestom, kde dnes môže americký whistleblower otvorene hovoriť, nie je Európa, ale Rusko“.

Rozhovor pre France Inter bol odvysielaný pred zverejnením Snowdenovej knihy pamätí, ktorá vyjde v utorok v približne 20 krajinách sveta vrátane Francúzska. Mal by v nej po prvý raz podrobne vysvetliť, ako a prečo sa rozhodol zverejniť prísne tajné dokumenty o existencii globálnych sledovacích programoch prevádzkovaných americkou Národnou bezpečnostnou agentúrou (NSA). Tie zahŕňali monitorovanie telefonických hovorov, textových správ či e-mailov.

Snowdenov príbeh už poslúžil ako námet na niekoľko kníh a filmov.

Súčasný americký prezident Donald Trump zaujíma voči Snowdenovi nekompromisný postoj; pred svojím zvolením dokonca vyzýval na jeho popravenie. Nič však nenasvedčuje tomu, že by sa pokúšal o to, aby Rusko Snowdena vydalo do USA.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
USA sú pripravené uvaliť na Turecko ďalšie sankcie

USA sú pripravené uvaliť na Turecko ďalšie sankcie

DNES - 8:47Zahraničné

Spojené štáty uvalia na Turecko ďalšie ekonomické sankcie, ak Ankara nezastaví bojové operácie, ktoré na severe Sýrie vedú turecké jednotky. Informovala o tom v stredu agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie amerického ministerstva fina

Filipíny zasiahlo silné zemetrasenie, hlásia štyri obete vrátane troch detí

Filipíny zasiahlo silné zemetrasenie, hlásia štyri obete vrátane troch detí

DNES - 7:59Zahraničné

Silné zemetrasenie má už štyri obete vrátane troch detí.

Trump: Kurdská PKK je asi horšia teroristická skupina ako Islamský štát

Trump: Kurdská PKK je asi horšia teroristická skupina ako Islamský štát

DNES - 6:36Zahraničné

Trump čelí tvrdej kritike za to, že dal de facto zelenú pre útok Turecka na severovýchod Sýrie.

Zemana hospitalizujú v pražskej vojenskej nemocnici

Zemana hospitalizujú v pražskej vojenskej nemocnici

VČERA - 19:37Zahraničné

Špekulácie o zdraví 75-ročného lídra sa objavujú v posledných rokoch pravidelne v súvislosti s prezidentovou neistou chôdzou. Do popredia záujmu sa Zemanovo zdravie dostalo pred jeho druhým zvolením v roku 2018.

Počet migrantov prichádzajúcich do EÚ výrazne stúpol

Počet migrantov prichádzajúcich do EÚ výrazne stúpol

VČERA - 16:45Zahraničné

Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex) v stredu oznámila, že počet ilegálnych migrantov prichádzajúcich do krajín Európskej únie z Turecka sa za uplynulý mesiac výrazne zvýšil.