Panvica pred Prezidentským palácom má upozorniť na klimatickú krízu

Dobrovoľníci združenia Greenpeace Slovensko chcú inštaláciou symbolicky upozorniť na klimatickú krízu, ktorej naša planéta aktuálne čelí.
Dobrovoľníci združenia Greenpeace Slovensko umiestnili na Hodžovom námestí maketu panvice, znázorňujúcu smaženie Zeme v časoch globálneho otepľovania. Panvicu rozložili pod sochou planéty, ktorá je súčasťou Fontány mieru. Inštaláciou chcú symbolicky upozorniť na klimatickú krízu, ktorej naša planéta aktuálne čelí.
„Zem sa neustále otepľuje a prejavy toho môžeme vidieť po celom svete,“ uviedol pre TASR zástupca Greenpeace Slovensko Radek Kubala. Zvyšovanie teploty má podľa neho následky nielen v podobe požiarov či sucha, ktoré trápi poľnohospodárov dlhodobo, ale tiež spôsobuje hurikány ako Dorian, ktorý sa v minulom týždni prehnal cez Bahamské ostrovy. Je preto dôležité opakovane na situáciu upozorňovať.
Panvicu, ktorá je hlavnou atrakciou podujatia, vyrobili v Španielsku a postupne putuje po rôznych krajinách Európy. Inštaláciou sa dobrovoľníci Greenpeace Slovensko snažia poukázať najmä na zhoršujúci sa stav klímy, ktorý je podľa nich najzávažnejším svetovým problémom súčasnosti. Zároveň chcú prostredníctvom nej pozvať verejnosť na študentský štrajk, ktorý je naplánovaný na 20. septembra na štyroch miestach Slovenska.
„Touto akciou sme chceli upozorniť na štrajk a zároveň vyjadriť našu podporu študentom. Myslíme, že je potrebné vytvárať verejný tlak na politikov, ktorý podľa nášho názoru aj názoru študentov klimatickú krízu podceňujú a neriešia ju dostatočne. Už nie je čas na slová, je treba konať a začať znižovať emisie skleníkových plynov. Je potrebné prichádzať s konkrétnymi riešeniami klimatickej krízy a začať ich realizovať, pretože ten problém, ako sme videli v posledných týždňoch, je vážny, a je potrebné sa k tomu postaviť čelom,“ vysvetlil Kubala.

Viaceré lekárske organizácie kritizujú odmietnutie pandemickej dohody
Viaceré lekárske organizácie kritizujú rozhodnutie vlády odmietnuť pandemickú dohodu.

Drucker: Koaliční partneri uprednostnili pri pandemickej dohode politikárčenie
Koaliční partneri uprednostnili pri pandemickej dohode politikárčenie pred faktami. Vyhlásil to minister školstva Tomáš Drucker.

Šéf WHO volal Ficovi, toto žiadal
Slovenského premiéra mal kontaktovať Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Ministerstvo zdravotníctva chce obmedziť prístup do solárií
Ministerstvo zdravotníctva chce zakázať používanie solárií pre osoby do 18 rokov pre preukázané karcinogénne riziko UV žiarenia.

Mikulec: Šutaj Eštok mal mať plán na reformu civilnej ochrany už pripravený
Civilná ochrana bola po revolúcii zanedbaná a v časoch pandémie sa ukázalo, že je v dezolátnom stave, tvrdí Mikulec.