Vedci poznajú pravdu o Lochnesskej príšere, toto v jazere mnohí nečakali

Vedcom sa podarilo odhaliť nové fakty mýtickej príšere.
Vedci tvrdia, že bájnou príšerou v jazere Loch Ness by v skutočnosti mohol byť obrí úhor. Vedci z Nového Zélandu vykonali testy v škótskom jazere, kde extrahovali vzorky DNA z vody. Výsledky nepreukázali žiadne záhadné stvorenia, ktoré sa schovávajú hlbinách.
Analýza vzoriek vylúčila prítomnosť veľkých príšer. Profesor Neil Gemmell, genetik z Novozélandskej univerzity v Otagu, ktorý viedol výskum, povedal BBC:
„Ľudia milujú záhady, pomocou vedy sme pridali ďalšiu kapitolu v záhade Loch Ness. V našich sekvenčných údajoch environmentálnej DNA nenachádzame žiadny dôkaz o podobnom stvorení. Je mi to ľúto, ale na základe údajov, ktoré sme získali, si nemyslím, že myšlienka plesiosaura obstojí.”
Gemmell tiež uviedol, že v ich vzorkách sa nepotvrdila ani DNA žraloka ani jesetera. Našli tam však iný druh DNA:
„Je tam veľmi významné množstvo DNA úhora. Úhorov je v Loch Ness hojne, pričom DNA úhorov sa našla takmer na každom mieste, z ktorého sa odoberali vzorky - je ich veľa. Takže - sú to obrovské úhory? Naše údaje neodhaľujú ich veľkosť, ale samotné množstvo materiálu naznačuje, že nemôžeme vylúčiť možnosť, že v Loch Ness môžu žiť obrovské úhory. Preto nemôžeme vylúčiť možnosť, že to, čo ľudia vidia a veria, že je Lochnesská príšera, môže byť obrovský úhor.“
Záhada obrovského neidentifikovaného tvora žijúceho v 226 m hlbokom jazere pretrváva desaťročia a každoročne desiatky ľudí hlásia viac či menej zaujímavé pozorovania. Zdá sa však, že vedci na University of Otago po vykonaní testov celú vec uzavreli. Pri analýze vody našiel tím vo vode aj DNA psov, ovciec, dobytka, jeleňov, králikov, vtákov a ľudí.

SpaceX: Deviaty let kozmickej lode Starship bol najúspešnejším v tomto roku
Spoločnosť SpaceX po dvoch predošlých neúspešných štartoch vyslala svoju kozmickú loď Starship na najnovší - už deviaty - testovací let.

Prsty ponorené do vody vráskavejú vždy rovnako
Vždy, keď má človek ruku ponorenú dlhší čas vo vode, jeho prsty zvráskavejú podľa rovnakých vzorov.

Užívanie antibiotík v ranom veku môže u dievčat spôsobiť predčasnú pubertu
Dievčatám, ktorým boli počas prvého roka a najmä počas prvých troch mesiacov života podávané antibiotiká, hrozí predčasný nástup puberty.

V Bratislave sa bude konať Deň svetla, prinesie diskusiu i experimenty
Zážitkové centrum vedy Aurelium v Bratislave pripravuje tretí ročník podujatia Deň svetla. Konať sa bude 16. mája pri príležitosti Medzinárodného dňa svetla.

Zrenie rajčín a pomalšie starnutie ľudí a zvierat reguluje rovnaký proces
Zrenie paradajok reguluje ten istý proces, ktorý prispieva aj k regulácii dĺžky života a zdravia ľudí a živočíchov, uvádza nová štúdia.